Hlavní obsah

Procházky i s pejskem po Česku: Kam vyrazit tento víkend?

Foto: Profimedia.cz

Foto: Profimedia.cz

Nejen s přicházejícím víkendem se budou hodit tipy, kam vyrazit. A nemusíte doma nechávat ani vašeho pejska, tyhle stezky jsou schůdné i pro čtyřnohé členy rodiny! Vyrazte za tajemnem, výhledy i uměním!

Článek

Jak se z Čechů stali ještě větší turisté, než bývali, aneb Jedna z několika pozitivních věcí, které přinesla koronavirová krize. Turistických tras, kam vyrazit, je nespočet. Pokud ale máte psa, kterého nechcete nechat doma, musí se výlet čtyřnohému mazlovi trochu podřídit, protože například příkré skalnaté kopce nepřipadají v úvahu, stejně tak jako exponované turistické či cyklistické trasy, kde by se člověk se psem mohl (za)motat.

Sbalte něco k jídlu, nezapomeňte na vodu pro vás i pejska. Doporučujeme vyrazit dopoledne, kdy si většina turistů teprve chystá svačiny na svoji výpravu, a vy tak budete mít výhledy a stezky (skoro) jen pro sebe.

Foto: archiv redakce

Kam se psem na výletFoto: archiv redakce

Krušné hory a tajemná místa

Pokud máte rádi tajemno, vyrazte do pohraničí do Krušných Hor. V lesích blízko Přebuzi najdete ukrytou starou nacistickou cínovou továrnu Rolava a zajatecký pracovní tábor Sauersack. Tajemný výlet za ruinami můžete podniknout přímo z Přebuzi a toulat se po krušnohorských lesích. Zavítejte i do okolí Jelenního vrchu a bývalé obce Jelení, která byla, tak jako další pohraniční obce, srovnána se zemí. Pokud se budete vracet zase do Přebuzi, můžete nachodit okolo 17 kilometrů.

Foto: Martpod, Shutterstock.com

Ruiny bývalé továrny Rolava v Krušných horáchFoto: Martpod, Shutterstock.com

Svatojánské proudy

Naučná stezka okolo řeky, kterou zvládne i váš čtyřnohý mazel (otestováno i s větším retrívrem). Cesta vede nad Vltavou a lesem a jde o náročnější terén dlouhý 9 km. Vychází se ze Štěchovic  do Třebenic, odkud můžete jet zpět autobusem, nebo si trasu prodloužit a udělat okruh, což dohromady dá okolo 15 kilometrů. Tak se pořádně projdete vy i pejsek.

Foto: Profimedia.cz

Na Svatojánských proudech se můžete kochat spoustou výhledů na VltavuFoto: Profimedia.cz

Plešivec

Plešivec  je nejvyšší bod Brd, ze kterého se vám nabídne nádherný výhled na krajinu a potrénujete fyzičku. Dobrá trasa vede z vesnice Běštín, odkud se vydáte po žluté. Doporučujeme nevynechat ani Smaragdové jezírko a viklany. Pokud je přidáte, můžete nachodit okolo 10 kilometrů. Po brdských lesích se dá ale toulat hodiny a hodiny, naplánujte si tedy výlet tak, jak vám bude vyhovovat.

Foto: Profimedia.cz

Výhled z Plešivce za výšlap rozhodně stojíFoto: Profimedia.cz

Z Ameriky na Karlštejn

Jestli jste ještě neviděli krásně tyrkysovou vodu bývalého lomu Velká Amerika na vlastní oči, je čas to napravit. Známá zastávka turistů může být ale i výchozím bodem pro túru s pejskem. Odtud je to okruhem přes Karlštejn zase zpět okolo 12 kilometrů. A neminete ani lom Malá Amerika nebo 350 let starý Dub sedmi bratří. Po cestě najdete i pítka pro psy.

Foto: Profimedia.cz

Bývalý lom Velká Amerika vás uchvátí svojí průzračnou tyrkysovou vodouFoto: Profimedia.cz

Židova strouha

Údolí, voda, skály a klid. Co víc si přát? Potok a údolí Židovy strouhy najdete poblíž města Bechyně  v Jihočeském kraji. Lehkou procházkou je to k Židově strouze z Nuzic jen něco přes kilometr. Můžete pak pokračovat po žluté dál tak dlouho, jak vás to bude bavit, a stejnou cestou se zase vrátit zpět. Dříve bylo nutné některé části přebrodit, avšak kvůli nedostatku vody se vám to nyní podaří přeskákat přes kameny suchou nohou. A pejskové si alespoň smočí tlapky, kde mají umístěny potní žlázy.

Foto: Jiznicechy.cz

Potok Židova strouha najdete v jižních ČecháchFoto: Jiznicechy.cz

Národní památník odposlechu

Blízko Lipnic nad Sázavou na Vysočině najdete Národní památník odposlechu, který má lidem připomenout nesvobodnou dobu totalitního režimu. V zatopených lomech vás zaujme do skály vytesané oko, ucho a ústa. Tuto podívanou má na svědomí skupina kameníků pod vedením výtvarníka Radomíra Dvořáka. Po zhlédnutí posledního oka se můžete vrátit stejnou cestou nebo to vezměte po zelené zpět do Lipnic. Dohromady trasa může dát cca 7 kilometrů.

Foto: Profimedia.cz

Vytesaná ústa, jedna ze tří podívaných Národního památníku odposlechuFoto: Profimedia.cz

Údolí Plakánek

Za nádhernou procházkou vyrazte i do Českého ráje, konkrétně do údolí Plakánek, kudy vede naučná stezka. Obdivovat můžete pískovcové skály, hrad Kost nebo Oborský rybník. Nemusíte se pak vracet stejnou trasou, ale můžete to vzít po modré do Vesce u Sobotky a poté dále po žluté zpět do Podkosti. Celý okruh je dlouhý zhruba 8 kilometrů.

Foto: Cesky-raj.info

Údolí Plakánek najdete v Českém rájiFoto: Cesky-raj.info

Reklama