Hlavní obsah

Kam o mikulášském víkendu? Do pekla, do skal a na Lipno

Foto: lipnoinfo.cz

Druhý adventní víkend se zejména v rodinách s dětmi nejspíš ponese v duchu mikulášské nadílky. Vezměte děti na Stezku korunami stromů, do lindavské sklárny a ty odvážnější za Krampusáky na pražské Výstaviště. A vy si pak k balení dárků pusťte do ucha Mornštajnovou.

Článek

Možná jste Mikuláše se svojí svitou potkali už ve čtvrtek, ale nebojte, i oni chápou, že nadělovat a dávat dětem kázání je praktičtější o víkendu. A že se těch mikulášských akcí po celé republice bude konat požehnaně. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější a opravdu originální! Jestli byly děti hodné, odměňte je kinem. A sebe milým literárním zážitkem do ouška.

A jak o víkendu bude? V sobotu čekejte oblačno až zataženo, od severozápadu budou postupně přicházet dešťové srážky, na Moravě i mrznoucí, na horách sněhové. Nejnižší noční teploty klesnou na 0 až -4 °C a přes den vystoupí na 4 až 8 °C. I v neděli bude zataženo až oblačno, na většině území očekávejte občasný déšť nebo přeháňky, ve vyšších polohách smíšené nebo sněhové. V noci bude tepleji, teploty neklesnou pod nulu (4 až 0 °C) a přes den bude úplně stejně jako v sobotu.

Krampus čerti na Výstavišti

Čerti se dělí do několika kategorií, jsou tu ti malí a šikovní z pohádek, pak ti větší a strašidelnější, a pak jsou děsiví Krampus čerti, kteří řinčí řetězy a kravskými zvonci, mají huňaté kožichy, obří rohy a domů si je zvát nechcete. Kromě Rakouska, odkud pochází, je můžete potkat i na několika místech v Česku. V Praze třeba na Výstavišti v Holešovicích, kde půjde v sobotu průvod 75 Krampus čertů.

Foto: vystavistepraha.eu

Jestli jste zlobili, oni to poznají!

Sklářské peklo v Lindavě

Andělské čertování aneb Mikulášská nadílka, co tu ještě nebyla, vás čeká ve sklárně v Lindavě, kde letos nadílka dostane nový kabátek a program bude přizpůsobený i nejmenším. Děti se mohou těšit na čerty, anděly nebo na vlastnoruční výrobu skleněných tolarů, korálkování, malování vánočních koulí, zdobení perníčků, foukání skla. A zkrátka nepřijdou ani mlsouni: ve Sklářské krčmě budou připravené pochutiny z grilu i domácí kuchyně.

Foto: mladaboleslav.cz

Zážitek hned na několika úrovních poskytne mikulášská akce ve sklárně

Mikuláš naděluje na Lipně

Rádi byste si udělali menší výlet, ale děti by rády viděly Mikuláše? Vyrazte v sobotu na Lipno, kde se na Stezce korunami stromů bude konat tradiční mikulášská nadílka. Na děti budou čekat nejen dárky, ale také úkoly a čertiska. V autě po cestě nacvičte pěknou básničku nebo písničku, udělá to dojem a sladká odměna vaše dítko nemine.

Foto: lipnoinfo.cz

Stezka korunami stromů bude možná už se sněhovou čepicí, tak se pořádně oblečte

Kam si chodí čerti pro uhlí?

Kam na tak trochu speciální mikulášskou prohlídku? Do nejstaršího černouhelného dolu Anselm v Landek Parku v Ostravě, který se tuto sobotu promění v pekelný důl. Pekelníci vás budou pronásledovat po celou prohlídku, ale žádný strach: hodné děti se bát nemusí a ty zlobivé dostanou šanci se vykoupit. A na konci budou Mikuláš s andělem čekat s dobrotami pro každé dítě, které přednese básničku nebo zazpívá písničku. Kdo se bojí, nesmí do pekla! Máte pro strach uděláno?

Foto: ostravskepamatky.cz

Když do pekla, tak s písní na rtech

Tak trochu jiné hrátky s čerty

Nechce se vám dětem objednávat Mikuláše s čertem domů a chcete to letos udělat jiné? Vyrazte v sobotu na 10. hodinu do Adršpašských skal, kde se v nádherném prostředí konají Čertohrátky. Po cestě skalním městem potkáte spoustu čertů, Mikuláše i anděla a těšit se můžete i na plnění úkolů a soutěže, opékání buřtů a i na novou pamětní medaili za odměnu. Přijdou-li děti v masce, mají vstup zdarma. A pozor, skála bude otevřená jen tři hodiny.

Foto: skalyadrspach.cz

Poznejte Adršpach i v jiném než letním počasí

A je to – oblíbení kutilové opět na scéně!

Venku už je opravdu chladno a teplým čajem se nedá zahřívat donekonečna, tak se zajděte s dětmi zahřát do kina, protože Pat a Mat jsou tu s novými kutilskými trampotami. Jakou lest vymyslí na zloděje, který jim krade jablka? Jak dopadne stavba automyčky nebo výroba domácího moštu a křupavého popcornu? Ve filmu Pat a Mat: Kutilské trampoty se pustí i do zvelebování domova a klasické „ajeťácké“ katastrofy na sebe nenechají čekat.

Foto: Profimedia.cz

Ajeťáci zase úřadují, běžte se do kina pobavit

Mornštajnová komplet v audioverzi

Nedaří se vám během adventu najít klid na nerušené čtení? A co takhle audiokniha? Můžete chystat těsto na rohlíčky, dělat pořádek ve skříních nebo balit dárky a přitom si užívat i kulturní zážitek. Ve zvukové podobě je již kompletní sada knih autorky bestsellerů Aleny Mornštajnové. Její knižní debut Slepá mapa vyšel před pár dny a načetla ho herečka Veronika Gajerová, která přiznala, že ji kniha zasáhla: „Najednou jsem si uvědomila ten paradox, že sice všichni máme nějaké problémy, ale vlastně si žijeme dobře. Tenkrát byl život strašně krutý a těžký, lidé začínali pořád znova, pořád doufali.“

Foto: audiolibrix.com

Slepou mapu vydalo ve zvukové verzi vydavatelství OneHotBook

Tak která mikulášská akce vás zaujala nejvíc? Nezapomeňte sledovat počasí!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek