Hlavní obsah

Kam vyhodit řasenku nebo účtenku? Největší chyby při třídění

Foto: Stokkete, Shutterstock.com

Foto: Stokkete, Shutterstock.com

Rolička toaletního papíru patří do kontejneru na papír stejně jako obal od vajec. To je přece logické… Nebo ne? Nenechte se zmást! Třídění je pořádná věda. Víte třeba, kam správně vyhodit účtenku, molitan nebo řasenku?

Článek

Zajímáte se o životní prostředí a vzorně třídíte odpad? To je chvályhodné. Bohužel, často i v dobré víře, lidé odpad rozřazují špatně. Vynaložená snaha, energie i čas pak přijdou vniveč. Pokud v tom taky občas plavete, čtěte dál.

Papír – je to vážně papír?

Ne: Velmi častou chybou je vyhazování ne tak úplně papírových obalů do modrého kontejneru na papír. Běžně jsou to například obaly od vajec nebo roličky od toaletního papíru. Ale pozor! Ty ve skutečnosti patří do směsného odpadu anebo bioodpadu, protože jsou vyrobené z už recyklovaného papíru, jehož další zpracování je obtížné.

Znečištěný papír: Nepatří sem ani mastné krabice od pizzy, papírové krabice, které jsou navoskované, laminované nebo mokré, protože by mohly již vytříděný papír znehodnotit, takže by už nešel zpracovat. Z hygienických důvodů nejsou vhodné ani posmrkané papírové kapesníčky a použité pleny. Účtenky od nákupů bývají zase tištěné na termopapír. Proto toto vše patří do směsného odpadu.

Nápojové kartony: Papírové kartony od mléka či džusů už mají také svůj kontejner – ten oranžový, případně černý s oranžovým označením. Pokud ho nemáte poblíž, pak je vyhoďte do směsného.

Skryté plasty: Problémem je i to, že v řadě výrobků najdete plast, kde byste ho vůbec nečekali. Jako třeba „papírové“ kelímky od kávy. I přesto, že samotný kelímek se zdá být papírový, do papíru nepatří. Aby neprotekl, je potažen slabou vrstvou plastu. Nejlíp proto uděláte, když ho vyhodíte do směsného odpadu.

Ano: Podle webové stránky jak třídit lze do modrých kontejnerů vyhodit noviny, časopisy, kancelářský a skartovaný papír, reklamní letáky, cokoli z lepenky a papírové tašky.

Foto: Photographee.eu, Shutterstock.com

Ne všechny papírové obaly jsou skutečně z čistého papíruFoto: Photographee.eu, Shutterstock.com

Sklo – kam byste vyhodili zrcadlo?

Ne: Přestože jsou zrcadla ze skla, do zeleného kontejneru na sklo nepatří. Důvodem je vrstva kovu na skleněné desce, která by mohla recyklaci znehodnotit. Rozbité zrcadlo v klidu vyhoďte doma do koše.

Ano: Do skleněného odpadu by se mělo vyhazovat čiré a barevné sklo, jako jsou třeba lahve od vína, nealkoholických nápojů, tabulové sklo z oken nebo dveří.

Foto: Efetova Anna, Shutterstock.com

Kelímky na kávu mají často vnitřek potažený plastovou vrstvou. Patří proto do směsného odpaduFoto: Efetova Anna, Shutterstock.com

Plasty – víte, kam patří použitá kosmetika?

Ne: Různé kosmetické potřeby, jako třeba řasenka, jsou sice z plastu, ale bývají znečištěny barvami, proto je vhazujte do směsného odpadu. Víte, kde seženete kosmetiku bez obalu?

Mastné obaly: V případě lahve od oleje je potřeba obal před vhozením do žlutého kontejneru na plast vymýt horkou vodou a čisticím prostředkem na nádobí.

Skrytý hliník: Samotnou kapitolou je obal od zubní pasty. Protože je uvnitř potažený hliníkovou vrstvou, nemá v plastu co dělat. (Víte, kam vyhodit zubní kartáček?) Stejně jako obaly od sušenek či brambůrek, které mají vnitřní stranu stříbrnou. Takové odpady patří do smíšeného koše. Ovšem pokud je obal označený PP – pak se jedná o čistý plast a patří do žlutého kontejneru.

Hliníkové plechovky od jídla nebo jiný kovový odpad patří na sběrný dvůr. Na sběrném dvoře by měl končit také veškerý elektroodpad a molitan ve větším množství (starý molitanový podsedák však můžete vyhodit klidně doma do koše) .

Ano: Do plastů patří mikrotenové sáčky, igelitové tašky, fólie, termokrabičky od jídla, sešlapané PET lahve, polystyren, kelímky od jogurtů, obaly od šamponů, mýdel či sprchových gelů. Víčka od PET lahví ani etikety není potřeba sundávat. Plastové obaly se vymývat nemusí, pokud nebyl obsah mastný.

Foto: tapedman, Shutterstock.com

Vymačkaná tuba od zubní pasty má vnitřek z hliníku. Nepatří tedy do plastuFoto: tapedman, Shutterstock.com

Nebezpečný odpad 

Baterie: Potíže jsou také s různými bateriemi. Ty mohou totiž obsahovat toxické těžké kovy. Do běžného odpadu proto rozhodně nepatří. Staré baterie dávejte do červených boxů u kontejnerů na tříděný odpad.

Do kontejnerů házejte čistý odpad, o kterém jste si jisti, že tam patří, nebo se informujte na webu Ekologického institutu Veronika. Nevyhazujte silně zašpiněný odpad a už zrecyklované materiály. A jak poznáte zrecyklovanou věc? Většinou je to napsané na obalu. Když si nejste jisti, hoďte ji raději do směsného odpadu.

Samotné téma je také bioodpad a kompostování. Víte, co tam nepatří?

Reklama

Související témata: