Hlavní obsah

Kdy jsou ženy na sexuálním vrcholu? Budete překvapeni

Foto: DavideAngelini, Shutterstock.com

Foto: DavideAngelini, Shutterstock.com

Kdy prožíváme nejlepší sex v životě? Kdy přichází ten pověstný vrchol fyzického potěšení? Teorie se různí a my teď dvě představíme. Jednu kdysi zastával slavný psycholog Alfred Kinsey, druhou naše současnice a expertka na vztahy Tracey Cox.

Článek

Asi nejrozšířenější je teorie Alfreda Kinseyho (†62), amerického biologa a psychologa, který ve 40. a 50. letech minulého století právě tohle zkoumal. Mužů i žen se ptal na to, kdy a kolik orgasmů při sexu dosahují, a přišel s jasným závěrem: Muži dosahují sexuálního vrcholu kolem dvaceti let (i dříve), ženy až kolem třicítky.

Zdůvodňoval to tím, že mladí muži těží ze své výkonnosti (erekce dosahují mrknutím oka, stačí jim malý odpočinek a jsou schopni dovádět dál), ale ženy si prý musí počkat spíš na jakési psychické uvolnění (musí poznat své tělo, vědět, co se mu líbí a nebát se si o to říct).

Podle britské expertky na sex a vztahy Tracey Cox to je ale trochu jinak.

Co je to nejlepší sex?

Alfred Kinsey ho definoval počtem dosažených orgasmů. Čím víc vyvrcholení, tím lepší sex. Podle Tracey Cox je ale právě tohle chyba! „Propojení, intimita, touha, vzrušení, možnost cítit se sexy a neodolatelně, risk, dobrodružství. To vše lidé říkají, když se jich zeptáte na super sex. Jen málokdy vám někdo odpoví, to bylo tehdy, když jsem během jednoho čísla měla tři orgasmy,“ vysvětluje.

Podle expertky je sexuální vrchol určité období v životě, kdy jste si schopni užít si milování na plno, psychicky i fyzicky (byť nemáte jeden orgasmus za druhým). A je jedno, kolik vám je let. Dvacetiletá dívka, co nemá žádné starosti, poznává svět, nové lidi, sbírá zážitky, a to včetně těch sexuálních, je v tu chvíli na vrcholu spíš než třicátnice, co se s partnerem marně snaží o dítě a místo užívání si počítá plodné dny.

Na věku nezáleží

Jakékoli teorie o tom, v jakém věku si kdo nejvíc užívá, jsou tak podle Tracey Cox mylné. „Jsou ženy, které si sex nejvíc užily ve dvaceti, ale jsou i takové, které nejvíce vzpomínají na období kolem padesátky a po menopauze.“ Koneckonců právě tohle období je podle ní pro mnoho žen úlevné – odchází strach z nechtěného těhotenství, děti už jsou odrostlé, odpadají povinnosti spojené s péčí o ně a hypotéky jsou doplacené buď téměř, nebo úplně. A víme to všichni, když je žena v dobrém rozpoložení, i v posteli si to umí lépe užít. „Jednoduše řečeno, neexistuje žádné věkové období, kdy by si příroda řekla: tak a teď už je se sexem konec, na žádný vrchol nemáš nárok,“ dodává Cox.

Foto: Rido, Shutterstock.com

Některé ženy si sex nejvíc užívají až po menopauzeFoto: Rido, Shutterstock.com

Sex a hormony

Pravda je ale samozřejmě i to, že sexuální život velmi silně ovlivňují hormony. Když je vám zhruba dvacet, vaše tělo produkuje neskutečné množství estrogenu a testosteronu, takže máte na sex chuť skoro pořád. Je to způsob, kterým si příroda zajistila, aby lidstvo nevymřelo, a v době, kdy jsou lidé nejplodnější, měli chuť množit se.

Stejný efekt ale může mít na tělo i těhotenství, mnoho žen přiznává, že obzvláště v druhém trimestru nemyslely téměř na nic jiného než na sex. „A i když je menopauza pokládána za období, kdy to jde s chutí na milování spíš dolů, jsou ženy, které to mají zcela opačně,“ zdůrazňuje Tracey Cox.

Nový partner, nové tělo

Navíc má i další úžasnou zprávu – na sexuálním vrcholu se můžete ocitnout několikrát za život! Hormony totiž nakopne třeba i nový partner nebo jakýkoli nový náboj, který vpustíte mezi sebe a dlouholetého partnera. Stačí třeba i to, že shodíte nadbytečná kila, která vás roky štvala, a najednou se cítíte opět krásná.

Na kvalitu vašich milostných hrátek nemá vliv jen ložnice. Co můžete udělat pro báječný sex mimo postel? 

Reklama

Související témata: