Článek
Kuchyňský ostrůvek lze proměnit v další část linky nebo z něj můžete vytvořit varné či mycí centrum, hodí se i jako jídelní či pracovní stůl, u kuchyní propojených s obytným prostorem funguje jako praktický dělicí prvek… Funkcí je mnoho, stačí si vybrat.
Relativní pojem místa
Základním kritériem pro realizaci kuchyňského ostrůvku je vhodná dispozice kuchyňského prostoru. „Kuchyně je jedna z mála místností, kde není dostatek volného prostoru, který musíte při skladování potravin, přípravě jídla, vaření a servírování neustále přecházet, žádoucí. V tomto případě je navržení ostrůvku nejlepším možným řešením. Jeho prostřednictvím se například varná zóna dostane doslova na dosah k místu, kde jídlo připravujete, a přitom se stačí jen otočit,“ připomíná Iva Vrbová z Kuchyňského studia Datart.
Ostrůvek Estrada se osadil jídelním pultem z laminátu o tloušťce 10 cm a deskou z kaleného skla v černé barvě - stejný materiál se použil i na samotný ostrůvek, jen v bílé barvě. Velikost tohoto řešení je 230 x 110 cm, lamino (cena ostrůvku bez spotřebičů 163 000 Kč)
Součástí kuchyně Delta je ostrůvek, propojující pracovní plochu s varnou deskou s úložným prostorem i místem pro pohodlné stolování. Rozměr celého ostrůvku je 2 x 2,6 m, dvířka jsou z dýhované dřevotřísky smrk česaný grafit v kombinaci s MDF povrchovou úpravou bílý lak lesklý (cena za dřevěný materiál ostrůvku je asi 75 000 Kč)
Součástí ostrůvku můžou být jak skříňky, tak zásuvky. Jestli hledáte spolehlivé pomocníky, kteří vám pomohou s organizací, podívejte se na systém Rationell (například bukový stojan na nože za 349 Kč, 50,1 x 20 x 5 cm)
Do paneláku někdy ne, jindy ano
Pokud budete řešit prostor, pak odpověď zní NE v případě, že na něj není místo. „Obecně se doporučuje mít z každé strany ostrůvku volný prostor 120 centimetrů, ale z vlastní zkušeností vím, že postačí i 90 centimetrů,“ říká Zdeněk Kuchař ze společnosti Kika Nábytek. Oněch 120 centimetrů vychází z faktu, že kdybyste měli proti sobě dvě skříňky, jednu v lince a druhou v ostrůvku, měly by se dát souběžně otevřít (uvažuje se šířka dvířek 60 centimetrů). Ale přiznejme si – kdo bude otevírat dvoje dvířka proti sobě současně?
Výrazná dvířka kuchyně Faktum v bílém a zeleném lesku se použila rovněž na ostrůvek, který z jedné strany slouží jako varné i mycí centrum a z druhé jako barové sezení. Místo pod pultem lze využít i jako úložný prostor
A kdy říci ostrůvku v paneláku ANO? Pokud propojujete kuchyni s obývákem, čili rušíte spojovací stěnu, pak ostrůvek může posloužit i jako dělicí prvek.
Čelní plocha kuchyňského ostrůvku ladí díky společnému motivu klubíček s ostatním nábytkem i obkladem za linkou. Digitální grafika klubíček je k pořízení od 2110 Kč/m^2
Na co ještě pozor
Chcete-li ostrůvku přisoudit funkci varné, případně i mycí zóny, pak jistě počítáte s radikální rekonstrukcí nebo teprve stavíte. A nejde jen o digestoř, kterou je třeba nad varnou zónou instalovat. „Musíte řešit přívod i odvod vody, a pokud plánujete plynový spotřebič, pak i přívod plynu, a to do prostoru. V tomto případě je ostrůvek velice náročný na instalaci a při běžně rekonstrukci, kdy uvažujete jen vyměnit starou linku za novou, vlastně nereálný,“ upozorňuje designérka Věra Tomíčková z Toto studia. A co reálné je? Když na ostrůvku počítáte s varnou deskou na elektřinu, protože elektro rozvody se snáz zabudují do podlahy.
Ostrůvek Leonardo pro přípravu potravin, mytí a vaření zakrývá pracovní deska z umělého kamene, do které je podstavným způsobem osazený dřez, dále baterie a varná deska. Počítejte s rozměry 180 cm x 180 cm, kombinace lamina a lakovaných MDF desek (cena podsvětleného ostrůvku bez spotřebičů je 248 000 Kč)
Originální tvar ostrůvku osazený plynovou varnou deskou Luce PKQ 755 D GH (K)/HA, která je vybavená technologií přímého plamene Direct Flame (snižuje spotřebuje plynu i čas vaření). Její rozměry jsou 75 x 52 cm, k dostání v provedení černé sklo (za doporučenou cenu 29 990 Kč)
Máte doma hodně místa? Pak se inspirujte tímto uspořádáním kuchyňské sestavy Faktum, s dvířky a čely zásuvek Abstrakt. A když přidáte hlubokou pracovní desku, získáte originální barové řešení (sestava včetně skříněk u stěny je na ploše 14 m^2 za 88 490 Kč)
Další funkce
Ostrůvek samozřejmě může sloužit i jinak. Subtilnější pojetí počítá například s mělkými skříňkami, pak je třeba jejich „záda“ opatřit pohledovou dekorativní deskou. „Hloubka skříněk může být ale nejen 60 centimetrů, ale i 80–90 centimetrů, což je stále dosažitelné,“ připomíná Zdeněk Kuchař.
I malé prostory si mohou dovolit kuchyňský ostrůvek, například mobilní Stenstorp s pracovní deskou z dubu a policemi z nerez oceli, o velikosti 126 x 79 x 90 cm (za 8990 Kč)
Skříňky lze také smontovat zády k sobě a propojit je pracovní deskou. Ta je dnes k dostání v jednom kuse i do šířky 120 centimetrů a délky třeba 5 metrů, což je praktické na údržbu. Díky tomu lze z desky vyříznout v jednom kuse i atypický tvar beze spár. Zajímavě vypadá rovněž kombinace s barovým pultem, z boku například s vestavnou vinotékou a podobně.
Pokud nohy Utby poslouží jako základ kuchyňského ostrůvku, je třeba je připevnit k podlaze. Na ně se pak montuje skříňka a následně pracovní deska. Bonus navíc? Jsou nastavitelné, proto můžou stát i na ne zcela rovné podlaze (set dvou nožek za 400 Kč)
Ostrůvek může sloužit mnoha účelům, v tomto modelovém případě značky Vonderstedt rozšiřuje pracovní plochu a současně nabízí posezení třeba návštěvám. Rovněž ho lze doplnit jídelním stolem
Přestože volba velikosti je na vás, podle Věry Tomíčkové se doporučují minimální rozměry 90 x 60 nebo 90 x 90 centimetrů. „Ostrůvek rovněž musí být stabilní, někdy je nutné ho uchytit k podlaze,“ říká Věra Tomíčková. Využívá se například i kovová konstrukce zabudovaná do podlahy, na kterou se skříňky přišroubují či zavěsí. Ovšem prodávají se i mobilní ostrůvky na nožkách či na kolečkách s brzdami.
Pokud řešíte nejen ostrůvek, ale celou kuchyňskou sestavu, nepřehlédněte Chyby při pořizování nové kuchyně: Na tohle pozor!. Nezapomeňte ani na novou podlahovou krytinu. Jaká je Nej podlaha do kuchyně? Ta, co se snadno vytírá!.