Hlavní obsah

Kuchyňský ostrůvek se (ne)hodí všude! Můžete ho mít vy?

Foto: Hotpoint

Abyste se kolem varného ostrůvku mohli bezpečně pohybovat, mezi jím a kuchyňskou sestavou je vhodné ponechat minimální prostor 90 až 120 cm

18. 10. 2013

Kuchyňský ostůvek je dnes prezentován jako samozřejmá součást moderních kuchyní. V jeho prospěch hraje spousta variabilních možností. Uvažujete o jeho instalaci? Máme pro vás cenné rady!

Článek

Kuchyňský ostrůvek lze proměnit v další část linky nebo z něj můžete vytvořit varné či mycí centrum, hodí se i jako jídelní či pracovní stůl, u kuchyní propojených s obytným prostorem funguje jako praktický dělicí prvek… Funkcí je mnoho, stačí si vybrat.

Relativní pojem místa

Základním kritériem pro realizaci kuchyňského ostrůvku je vhodná dispozice kuchyňského prostoru. „Kuchyně je jedna z mála místností, kde není dostatek volného prostoru, který musíte při skladování potravin, přípravě jídla, vaření a servírování neustále přecházet, žádoucí. V tomto případě je navržení ostrůvku nejlepším možným řešením. Jeho prostřednictvím se například varná zóna dostane doslova na dosah k místu, kde jídlo připravujete, a přitom se stačí jen otočit,“ připomíná Iva Vrbová z Kuchyňského studia Datart.

Foto: Datart

Ostrůvek Estrada se osadil jídelním pultem z laminátu o tloušťce 10 cm a deskou z kaleného skla v černé barvě - stejný materiál se použil i na samotný ostrůvek, jen v bílé barvě. Velikost tohoto řešení je 230 x 110 cm, lamino (cena ostrůvku bez spotřebičů 163 000 Kč)

Foto: Kuchyně Gorenje

Součástí kuchyně Delta je ostrůvek, propojující pracovní plochu s varnou deskou s úložným prostorem i místem pro pohodlné stolování. Rozměr celého ostrůvku je 2 x 2,6 m, dvířka jsou z dýhované dřevotřísky smrk česaný grafit v kombinaci s MDF povrchovou úpravou bílý lak lesklý (cena za dřevěný materiál ostrůvku je asi 75 000 Kč)

Foto: Ikea

Součástí ostrůvku můžou být jak skříňky, tak zásuvky. Jestli hledáte spolehlivé pomocníky, kteří vám pomohou s organizací, podívejte se na systém Rationell (například bukový stojan na nože za 349 Kč, 50,1 x 20 x 5 cm)

Do paneláku někdy ne, jindy ano

Pokud budete řešit prostor, pak odpověď zní NE v případě, že na něj není místo. „Obecně se doporučuje mít z každé strany ostrůvku volný prostor 120 centimetrů, ale z vlastní zkušeností vím, že postačí i 90 centimetrů,“ říká Zdeněk Kuchař ze společnosti Kika Nábytek. Oněch 120 centimetrů vychází z faktu, že kdybyste měli proti sobě dvě skříňky, jednu v lince a druhou v ostrůvku, měly by se dát souběžně otevřít (uvažuje se šířka dvířek 60 centimetrů). Ale přiznejme si – kdo bude otevírat dvoje dvířka proti sobě současně?

Foto: ikea

Výrazná dvířka kuchyně Faktum v bílém a zeleném lesku se použila rovněž na ostrůvek, který z jedné strany slouží jako varné i mycí centrum a z druhé jako barové sezení. Místo pod pultem lze využít i jako úložný prostor

A kdy říci ostrůvku v paneláku ANO? Pokud propojujete kuchyni s obývákem, čili rušíte spojovací stěnu, pak ostrůvek může posloužit i jako dělicí prvek.

Foto: J.A.P. a Trachea

Čelní plocha kuchyňského ostrůvku ladí díky společnému motivu klubíček s ostatním nábytkem i obkladem za linkou. Digitální grafika klubíček je k pořízení od 2110 Kč/m^2

Na co ještě pozor

Chcete-li ostrůvku přisoudit funkci varné, případně i mycí zóny, pak jistě počítáte s radikální rekonstrukcí nebo teprve stavíte. A nejde jen o digestoř, kterou je třeba nad varnou zónou instalovat. „Musíte řešit přívod i odvod vody, a pokud plánujete plynový spotřebič, pak i přívod plynu, a to do prostoru. V tomto případě je ostrůvek velice náročný na instalaci a při běžně rekonstrukci, kdy uvažujete jen vyměnit starou linku za novou, vlastně nereálný,“ upozorňuje designérka Věra Tomíčková z Toto studia. A co reálné je? Když na ostrůvku počítáte s varnou deskou na elektřinu, protože elektro rozvody se snáz zabudují do podlahy.

Foto: Datart

Ostrůvek Leonardo pro přípravu potravin, mytí a vaření zakrývá pracovní deska z umělého kamene, do které je podstavným způsobem osazený dřez, dále baterie a varná deska. Počítejte s rozměry 180 cm x 180 cm, kombinace lamina a lakovaných MDF desek (cena podsvětleného ostrůvku bez spotřebičů je 248 000 Kč)

Foto: Hotpoint

Originální tvar ostrůvku osazený plynovou varnou deskou Luce PKQ 755 D GH (K)/HA, která je vybavená technologií přímého plamene Direct Flame (snižuje spotřebuje plynu i čas vaření). Její rozměry jsou 75 x 52 cm, k dostání v provedení černé sklo (za doporučenou cenu 29 990 Kč)

Foto: ikea

Máte doma hodně místa? Pak se inspirujte tímto uspořádáním kuchyňské sestavy Faktum, s dvířky a čely zásuvek Abstrakt. A když přidáte hlubokou pracovní desku, získáte originální barové řešení (sestava včetně skříněk u stěny je na ploše 14 m^2 za 88 490 Kč)

Další funkce

Ostrůvek samozřejmě může sloužit i jinak. Subtilnější pojetí počítá například s mělkými skříňkami, pak je třeba jejich „záda“ opatřit pohledovou dekorativní deskou. „Hloubka skříněk může být ale nejen 60 centimetrů, ale i 80–90 centimetrů, což je stále dosažitelné,“ připomíná Zdeněk Kuchař.

Foto: ikea

I malé prostory si mohou dovolit kuchyňský ostrůvek, například mobilní Stenstorp s pracovní deskou z dubu a policemi z nerez oceli, o velikosti 126 x 79 x 90 cm (za 8990 Kč)

Skříňky lze také smontovat zády k sobě a propojit je pracovní deskou. Ta je dnes k dostání v jednom kuse i do šířky 120 centimetrů a délky třeba 5 metrů, což je praktické na údržbu. Díky tomu lze z desky vyříznout v jednom kuse i atypický tvar beze spár. Zajímavě vypadá rovněž kombinace s barovým pultem, z boku například s vestavnou vinotékou a podobně.

Foto: ikea

Pokud nohy Utby poslouží jako základ kuchyňského ostrůvku, je třeba je připevnit k podlaze. Na ně se pak montuje skříňka a následně pracovní deska. Bonus navíc? Jsou nastavitelné, proto můžou stát i na ne zcela rovné podlaze (set dvou nožek za 400 Kč)

Foto: kika

Ostrůvek může sloužit mnoha účelům, v tomto modelovém případě značky Vonderstedt rozšiřuje pracovní plochu a současně nabízí posezení třeba návštěvám. Rovněž ho lze doplnit jídelním stolem

Přestože volba velikosti je na vás, podle Věry Tomíčkové se doporučují minimální rozměry 90 x 60 nebo 90 x 90 centimetrů. „Ostrůvek rovněž musí být stabilní, někdy je nutné ho uchytit k podlaze,“ říká Věra Tomíčková. Využívá se například i kovová konstrukce zabudovaná do podlahy, na kterou se skříňky přišroubují či zavěsí. Ovšem prodávají se i mobilní ostrůvky na nožkách či na kolečkách s brzdami.

Pokud řešíte nejen ostrůvek, ale celou kuchyňskou sestavu, nepřehlédněte Chyby při pořizování nové kuchyně: Na tohle pozor!. Nezapomeňte ani na novou podlahovou krytinu. Jaká je Nej podlaha do kuchyně? Ta, co se snadno vytírá!.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek