Hlavní obsah

Vánoční stromek v květináči: Jak to udělat, aby se mu dařilo i po Vánocích

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Napadlo vás, že si letos místo živého řezaného stromku koupíte raději ten v květináči? Pak se vám bude hodit několik rad, které nejen usnadní jeho výběr, ale pak i následnou péči o něj, abyste ho mohli třeba vysadit do zahrady.

Článek

Živý vánoční stromeček v květináči má své osobité kouzlo, ale hlavně ho stále víc lidí bere jako ekologičtější variantu. Většinou to jsou ti, kteří mají zahrádku nebo jinou možnost, jak ho následně vysadit do země. Ale už najdete i firmy, které vám takový stromek pouze pronajmou.

Na co pozor při nákupu stromku v květináči

Při výběru stromku myslete především na to, zda ho chcete využít i po svátcích a nechat si ho v květináči na terase či ho vysadit v zahradě. „Parádu vám zde bude dělat pouze pár typů stromků, které mají pomalejší růst a zakrslý habitus čili korunu. Jedná se například o některé druhy jedliček,“ doporučuje Vlasta Černá, mistr florista.

Při nákupu se zeptejte, zda vůbec jde o stromek určený k následnému vysazení. Takové se do nádob dávají dlouho před prodejem, kořenový bal je prorostlý a má spoustu kořínků, což je dobré si ověřit. Mívají také mnohem větší nádoby. „Stromek musí vypadat, že se mu v květináči daří - a nádoba by měla být úměrná jeho velikosti,“ říká Přemysl Písař ze Zahradnictví Plzeň.

Při koupi je potřeba, abyste se zeptali, jakým způsobem o stromek v květináči pečovat. Ceny těchto stromků bývají odlišné a závisí nejvíce na způsobu pěstování. Některé stromky jsou do květináčů zasazeny těsně před prodejem, proto bývá jejich cena nižší.

Pokud jde o stromek zasazený nedávno, poznáte to podle měkké půdy a nepříliš prorostlých kořenů. Jestliže je stromek prodáván v ozdobně zabaleném květináči nebo se nemůžete podívat, vždy se ptejte prodejce, s jakým účelem byl vysazen.

Jak vybrat stromek v květináči

Stromek v květináči by měl být rovně rostlý, pružný, jehličí by nemělo odpadávat ani být zažloutlé a mělo by vonět. Pouze zdravý kus přežije nejen pobyt v bytě, ale pak i následné umístění do přírody.

Zohledněte také velikost stromku. Menší je levnější, ale v zahradě nebude skoro vidět, a pokud je hodně slabý, nemusí přežít. Ty větší jsou dražší, ale po přesazení mají při správné péči šanci i lépe růst.

Foto: Yuliya Yesina, Shutterstock.com

Zalíbení ve vánočních stromečkách v květináči si hledá čím dál tím více lidíFoto: Yuliya Yesina, Shutterstock.com

Jak se starat o stromek v květináči

Když stromeček v květináči koupíte a donesete domů, neměli byste ho hned dávat do teplé místnosti. „Dopřejte mu postupné zvykání si. Dejte ho nejdřív třeba do garáže, pak na verandu a teprve potom do bytu - ale tam, kde moc netopíte. Po Vánocích ho co nejrychleji odstrojte a stejným postupem vraťte zpátky ven,“ radí Přemysl Písař.

Doporučuje se postupovat zhruba po těchto teplotách: pokud venku mrzne, první „osmělovací“ prostor by měl mít teplotu 5–10 °C. Tam by měl být asi týden, poté je čas ho přesunout tam, kde bude mezi 15–18 °C. „Pokud je dlouhodobě v prostředí s teplotou nad nulou, je dobré stromek také pravidelně zalévat. Platí, že při vyšší teplotě je vyšší potřeba vody pro rostlinu,“ říká floristka Vlasta Černá.

V místnosti pak stromek nedávejte přímo k topení, měl by tendence rašit a tím pádem by byl posléze choulostivější a nemusel by zvládnout návrat do zimy v přírodě. Potřebuje také dostatek světla. Doma v teple ho ponechte nazdobený pouze týden. Čím déle byste ho nechali v interiéru, tím menší je šance, že se uchytí venku.

Dejte také pozor na to, abyste ho při zdobení nějak nepoškodili, neolámali nebo mu jinak neublížili. Nikdy ho z kontejneru, ve kterém jste ho koupili, nepřesazujte do ozdobné nádoby! Raději ho obalte třeba vánočním papírem nebo vložte i s květináčem do nějakého hezčího obalu. Nezapomeňte ho i ozdobený zalévat.

Kdy zasadit stromek v květináči

Zhruba po týdnu je dobré dát stromek zpátky do místnosti, kde bylo 5- 10 °C, a pokud venku mrzne, pak je lepší nechat ho tam až do jara. Stromky totiž v teple začnou většinou rašit, což už ani přestěhování do chladna nezastaví, jen zbrzdí.

Do přírody nebo zahrady dejte stromek v květináči jen za předpokladu, že nemrzne. Anebo alespoň vykopejte díru, do které ho postavíte i s květináčem, zateplete ho třeba slámou nebo listím a stále zalévejte.

Než ho definitivně zasadíte, pokuste se odhadnout budoucí výšku a šířku stromu, aby vás za pár let nepřekvapil a příliš vám nestínil.

Načítám