Hlavní obsah

Kupujete vánoční stromek v květináči? Tohle byste měli vědět!

Foto: Profimedia

Foto: Profimedia

Nechce se vám už letos kupovat řezaný stromek někde u stánků, ale zatoužili jste po živé alternativě v květináči? Poradíme vám, co všechno si máte při koupi ohlídat, a jak o ni pečovat.

Článek

Živý vánoční stromeček v květináči má své osobité kouzlo, a proto si jej pořizuje každé Vánoce více lidí. Někteří si ho následně vysadí na zahradě, jiní si ho pouze pronajmou. Touto dobou jsou však už všechny stromky k zapůjčení rezervované, a tak vám zbývá pouze si ho v případě zájmu koupit v zahradnictvích a specializovaných obchodech.

Na co si dát pozor při nákupu

Při výběru stromku myslete především na to, zda ho chcete využít i nadále u sebe na terase či zahradě, popřípadě na chalupě. „Parádu vám zde bude dělat pouze pár typů stromků, které mají pomalejší růst a zakrslý habitus čili korunu. Jedná se například o některé druhy jedliček, které jsou zakrslé,“ doporučuje Vlasta Černá, mistr florista.

„Při koupi je potřeba, aby se zákazník informoval, jakým způsobem o takovýto stromek pečovat. Ceny těchto stromků bývají odlišné a závisí nejvíce na způsobu pěstování. Některé stromky jsou do květináčů zasazeny před prodejem, proto bývá jejich cena nižší,“ upozorňuje také Martina Tonková ze Zahradnického centra Ferenčík. Je dobré, aby rostlina, kterou kupujete, byla prokořeněná, a nikoli čerstvě vsazená do květináče.

Foto: Profimedia

Zalíbení ve vánočních stromečkách v květináči si hledá čím dál tím více lidíFoto: Profimedia

Kam s ním

Po příchodu domů si musí stromek nejprve zvyknout na změnu prostředí, a proto jej ponechte zprvu na balkoně či zahradě. Pár dní před přemístěním do tepla domova ho dejte ideálně do chladné místnosti. „Pokud je dlouhodobě nad nulou, je dobré stromek také pravidelně zalévat. Platí, že při vyšší teplotě je vyšší potřeba vody pro rostlinu,“ říká Vlasta Černá.

V místnosti pak stromek nedávejte přímo k topení, měl by tendence rašit a tím pádem by byl posléze choulostivější. Proto ho doma tedy ponechte nazdobený pouze týden.

Foto: Profimedia

Foto: Profimedia

Co se stromkem po Vánocích

Doporučuje se, aby pobyt stromku vevnitř byl co nejkratší. „Nejlépe hned po Štěpánu s ním opět do prostoru s nižší teplotou a po dvou dnech zase ven. Stromek nesmí rašit, to by jej poškodilo. Pokud venku nemrzne, ideální je strom i s květináčem založit do země, aby nepromrzal kořenový systém,“ doplňuje Martina Tonková.

Při sázení však nezapomeňte ještě odhadnout budoucí výšku a šířku stromu, aby vás za pár let nepřekvapil a někde vám nestínil.

Další tipy na to, jak se starat o vánoční stromeček v květináči se vám možná ještě budou hodit. Místo řezaných stromečků si ale můžete pořídit také umělý vánoční stromek, který si ozdobte třeba tipem z našeho videa: Darujte ozdobičku se jménem: Poradíme, jak ji namalovat! 

Reklama