Hlavní obsah

Ladislav Frej slaví 80. Co dělá Sova mladší a jeho kolegové?

Foto: Profimedia.cz
pátek 05:00

Skvělý divadelní i filmový herec, majitel zvučného hlasu, který se neztratí ani v dabingu, gentleman každým coulem. To je Ladislav Frej, který dnes slaví 80. narozeniny. Muž, který se proslavil nejen jako syn doktora Sovy v Nemocnici na kraji města. Co dnes dělají herci z legendárního seriálu?

Článek

Nemocnice na kraji města z pera Jaroslava Dietla (†56) se stala hitem sedmdesátých let, ale osudy tamních lékařů a pacientů hltali diváci i dlouhé roky poté. Z herců, kteří v seriálu hráli, se staly během okamžiku národem milované hvězdy.

Mnoho z nich, například Ladislav Chudík (†91), Miloš Kopecký (†73) či Hana Maciuchová (†75) již nejsou mezi námi. Ale co ti ostatní? Co dělají?

Ladislav Frej (80)

Doktor Sova mladší dnes slaví 80. narozeniny a je stále aktivní a plný sil. Hraje především v divadle, ale nevyhýbá se ani filmu. Letos se objevil ve snímku Tomáše Magnuska Stáří není pro sraby. V soukromém životě loni v létě utrpěl další velkou ztrátu – poté, co mu v roce 2007 rakovina vzala životní lásku Věru Galatíkovou (†69), se musel rozloučit s o dvacet let mladší partnerkou Gabrielou Mrkvicovou. Ta podlehla rakovině slinivky.

Foto: Daniel Černovský / CNC / Profimedia

Divadlo je Frejova celoživotní láska. Takhle „řádí“ po boku Simony Stašové v Divadle ABC v představení Na zlatém jezeře

Eliška Balzerová (72)

Elišku Balzerovou si lidé dlouho spojovali s osobou mladé doktorky Alžběty Čeňkové. I když už od uvedení seriálu uplynulo mnoho desítek let, tahle herečka jakoby téměř nestárla. Vypadá báječně a dokazuje, že věk je opravdu jen číslo. A nejde jen o vzhled, tahle dáma je pořád neskutečně aktivní. Stále účinkuje v divadle (aktuálně je to například Studio DVA) a v podstatě není rok, kdy by se neobjevila v nějakém filmu. V roce 2016 to byla Teorie tygra, o rok později se ujala role vypravěče ve snímku Tehdy spolu, v roce 2018 hrála v Tátově volze, v roce 2019 v Poslední aristokratce a loni v Příliš osobní známosti.

Foto: Profimedia.cz

Eliška Balzerová s manželem Janem na premiéře dokumentu Karel

Josef Abrhám (81)

Josef Abrhám prý zpočátku s přijetím role v seriálu váhal, nechtěl, aby si ho diváci zaškatulkovali. Ačkoliv byl jako doktor Arnošt Blažej opravdu nezapomenutelný, měl posléze dost příležitostí ukázat, že není herec jedné postavy, na svém kontě má řadu úspěšných rolí v divadle, filmu i televizi. Poslední roky se ale herec už před kamerou příliš neobjevuje, naposledy to bylo v roce 2016 v pohádce Anděl Páně 2 a o rok později ještě v seriálu Trpaslík. Proslýchá se, že nedávná smrt jeho životní lásky Libušky Šafránkové a jeho zdravotní problémy jsou definitivní tečkou za hereckou kariérou.

Foto: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Josef Abrhám prožívá těžký rok

Andrea Čunderlíková (69)

Krásná sestřička Ina, která v seriálu ukradla srdce doktora Blažeje, se stala pro Andreu Čunderlíkovou jakýmsi prokletím. I když v 80. letech hrála i v jiných snímcích, nikomu se asi jiná její role nevybaví. Po revoluci ale herectví vzdala a rozhodla se přijmout nabídku majitele jedné německé tenisové haly, aby mu v ČR pomohla rozjet firmu. Ze sestřičky Iny se tak stala manažerka a vdala se. Dcera Sandra se také v tenise našla. Až do roku 2007 v tenise reprezentovala Českou republiku. I když už dávno nebyla herečka, přijala Čunderlíková v roce 2003 nabídku na účinkování v pokračování Nemocnice na kraji města a opět se postavila před kameru. Do třetí série už ale obsazena nebyla, tvůrci nechali Inu zemřít.

Foto: Profimedia.cz

Andrea Čunderlíková s manželem v roce 2009

Iva Janžurová (80)

Iva Janžurová hrála v Nemocnici na kraji města zdravotní sestřičku Martu Huňkovou, jejíž lidskou tvář odhalil divákům až bodrý zedník Vašek Pěnkava alias Josef Dvořák (79). Každopádně hláška Miloše Kopeckého v roli doktora Štrosmajera na její adresu o tom, že kdyby hloupost nadnášela, tak se bude vznášet jako holubička, doslova zlidověla. Nemocnice na kraji města je ale jen střípkem toho, co na poli herectví Janžurová dokázala. I ona má na svém kontě nespočet divadelních i filmových rolí, a že by se chystala do hereckého důchodu? To ani náhodou! Letos získala Cenu Thálie za celoživotní herecký přínos, ale všem je jasné, že českému divadlu a filmu rozhodně neřekla sbohem.

Foto: David Kundrát/Czech News Center / CNC / Profimedia

Iva Janžurová letos získala cenu Thálie

Nemocnice na kraji města byla hitem 70. a 80. let, ale Češi prostě seriály milují stále. Tohle je 10 nejlepších současných českých seriálů: #martyisdead nebo Pustina

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek