Hlavní obsah

Maminčin chlapeček: Čím vším zasnoubení prince Harryho vzdalo poctu jeho matce Dianě?

Foto: Profimedia.cz
5. 12. 2017

Když je vám dvanáct a přijdete o mámu, zasáhne vás to hluboko. Tím spíše, jde-li o jednu z nejsledovanějších osobností světa, protože o ní budou lidé neustále mluvit. A tak není divu, že odkaz princezny Diany je v princi Harrym natolik zakořeněn, že jej symbolicky vložil i do svého zasnoubení.

Článek

Ačkoliv odkaz princezny Diany (†36) žije v obou jejích synech, princi Williamovi (35) i princi Harrym (33), u mladšího je zásah zřejmě o trochu hlubší. Kromě veřejných aktivit, jako je charitativní činnost věnující se válečným veteránům, je patrný i v jeho romanci s Meghan Markle (36). A nejen v ní, ale i v samotném zasnoubení, které pár oznámil v posledním listopadovém týdnu.

Ochrana partnerky před médii

Vztah prince a herečky byl od počátku velmi ostře sledován. Ačkoliv jako veřejně známá osoba byla Meghan Markle na popularitu zvyklá, útoky paparazziů, které přišly, když vyšel románek najevo, překvapily zřejmě i ji.

Mnohem četnějším výpadům bulvárního tisku musela čelit Harryho matka princezna Diana – ta na neotesanost a hyenismus novinářů nakonec doplatila životem. A možná právě to je v jejím mladším synovi natolik živé, že v listopadu 2016 vydal prohlášení, ve kterém lituje, že není v jeho moci plně ochránit partnerku, a žádá, aby novináři byli umírněnější a přestali na Meghan a její blízké tolik útočit.

Foto: Profimedia.cz

Meghan pronásledovali novináři od chvíle, kdy vyšlo najevo, že chodí s princem

Cesta do Botswany

Letos v srpnu vzal princ Harry Meghan Markle na dovolenou do Botswany. Byl to narozeninový dárek, ale hned se začalo šuškat o zasnoubení. Je totiž veřejně známo, jak důležitou roli v životě královské rodiny tato africká země hraje. Po smrti princezny Diany v roce 1997 tam princ Charles (69) se svými syny odjel. „Táta nám řekl, že jedeme do Afriky, abychom od toho všeho utekli,“ řekl v jednom rozhovoru princ Harry.

Dodal, že právě tam se cítí více sám sebou než kdekoliv jinde na světě. Proto se očekávalo, že zrovna na této cestě požádá herečku o ruku. Sice se tak nestalo, ale bylo nabíledni, že pokud jí odhalil toto místo, nebude to dlouho trvat a prsten jí nabídne.

Foto: Profimedia.cz

Princ Harry jezdí do Afriky pomáhat, například dětem nakaženým virem HIV

Zasnoubení

Princ Charles požádal Dianu o ruku v roce 1981 při soukromé večeři v Buckinghamském paláci. Návrh přišel chvíli před oficiální cestou do Austrálie a Charles chtěl, aby snoubenka měla čas všechno si důkladně promyslet. Jenže nebylo co – tehdy devatenáctiletá Diana skoro nečekala, až Charles domluví, okamžitě přijala prsten s diamantem a safíry a řekla ano.

Princ Harry žádal o ruku velice podobně. S Meghan Markle trávili večer jako každý jiný a k večeři měli pečené kuře. A právě tehdy před svojí vyvolenou poklekl. Než ale stihl žádost dokončit, už mu skákala do řeči: „Mohu říct ano? Mohu už říct ano?“ Harry se jí nejprve zeptal, jestli jí alespoň může dát prsten. „Ó, ano, prsten, vidíš!“ odpověděla mu prý nedočkavá budoucí nevěsta.

Foto: Profimedia.cz

Zásnubní fotografie lady Diany a prince Charlese z roku 1981

Zásnubní prsten

Velkou roli hraje i zásnubní prsten. Dost se o něm hovořilo, a to právě v souvislosti s odkazem na tradici královské rodiny a princezny Diany. Její starší syn princ William žádal Kate Middleton (35) o ruku stejným prstenem, který dal jeho otec Charles Dianě. Zato princ Harry navrhl vlastní šperk, ale matčiny stopy jsou v něm více než patrné. Zdobí jej tři drahé kameny – největší uprostřed pochází z Botswany a dva menší, které ho z každé strany hlídají, patřily princezně Dianě.

Foto: Profimedia.cz

Zásnubní prsten je ozdoben diamantem z Botswany a dvěma menšími z pozůstalosti princezny Diany

Oznámení zásnub a první fotografie

Poté, co Kensingtonský palác oficiálně oznámil, že se princ Harry zasnoubil s americkou herečkou Meghan Markle, všichni napjatě čekali na první zásnubní fotografie a interview. Dvojice si pro tuto vzácnou chvíli vybrala část zahrady u Kensingtonského paláce, kterou měla princezna Diana nejraději – vloni jí byla dokonce věnována. V rozhovoru pro Sky News Meghan Markle řekla, že je pro ně velmi důležité cítit, že je Diana s nimi. Alespoň její část, dodala.

Foto: Profimedia.cz

Pro oznámení zasnoubení si pár vybral Dianinu nejoblíbenější zahradu

Tchyně se snachou by si rozuměly

O Dianě se hovořilo i v prvním oficiálním rozhovoru, který dvojice společně poskytla. Princ Harry si je jistý, že by si jeho maminka s jeho nastávající velice rozuměla, dokonce že by byly spojenkyněmi a nejlepšími přítelkyněmi. „Víte, ve dnech, jako je ten dnešní, mi tu velmi chybí. Mrzí mne, že tuhle radostnou zprávu s ní nemohu sdílet. Ale ten prsten a vše kolem – jsem si jistý, že je tu s námi,“ řekl v oficiálním rozhovoru princ Harry.

Foto: Profimedia.cz

Princ Harry se svou maminkou princeznou Dianou. Podle něj by si ženy jeho života rozuměly

Líbí se vám nastávající manželka prince Harryho Meghan Markle?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.