Hlavní obsah

Nejúčinnější superpotraviny: Snižují cholesterol, bojují proti rakovině i stárnutí! Znáte je?

Foto: marilyn barbone, Shutterstock.com
2. 3. 2018

Superfoods neboli superzdravé potraviny mají výjimečné množství vitaminů, minerálů a živin. Podporují naše zdraví díky vysokému obsahu antioxidantů a napomáhají tak dobrému fungování celého organismu. Znáte je všechny?

Článek

Superpotraviny mají mimořádně pozitivní účinek na lidský organismus, a to jak po stránce fyzické, tak psychické. Dostatek kvalitních živin zajistí, že budete odolnější proti nemocem i stresovým situacím, a navíc se kladně projeví i na vašem vzhledu. Zařadíte-li do jídelníčku superfoods, tak snáz zhubnete, a ještě budete plní energie!

Zkuste plody exotiky!

Síla superpotravin tkví i v tom, že tělo nezatěžují a jsou snadno stravitelné. Hodí se k jídlu téměř v jakoukoli denní dobu: k snídani, svačině i jako dezert po večeři.

Česká kuchyně obecně není nejzdravější. Je v ní spousta tuku, uzenin a velmi těžkého jídla, které tělo unavuje. Právě to je dobrý důvod k tomu, abyste si stravu zpestřili zahraniční kuchyní. Většina superfoods totiž pochází ze zemí mimo Evropu, často z Asie nebo jiných exotických krajů.

Foto: Madeleine Steinbach, Shutterstock.com

Plody goji (godži) zpomalují růst nádorových buněk a regulují hladinu cukru v krvi

Jedním z nich jsou plody kustovnice čínské, které rostou v horských oblastí Asie: goji. Mají mimořádně silné antioxidační účinky, protizánětlivý efekt a podporují imunitu. Fungují jako prevence předčasného stárnutí a dokonce i rakoviny. Doporučují se dvě hrsti denně.

Jako další můžeme uvést aloe vera. Pěstuje se nejvíce v Asii a Americe, na plantážích v tropech a subtropech. Pomáhá při pálení žáhy, čistí střeva a neutralizuje nadměrnou kyselost žaludku. Gel s aloe vera je také vhodným prostředkem pro léčbu nejrůznějších kožních problémů, jako je ekzém, lupénka nebo akné.

Aloe vera můžete snadno zpracovat tak, že z listů odstřihnete okraje, podélně rozříznete a dužinu vydlabete. Vložíte ji do mixéru nebo odšťavňovače a spolu se šťávou z citrusu vše rozmixujete. (Citrusy dodají šťávě lepší chuť.) Důležité je postupovat rychle, jelikož se oxidací ztrácí prospěšné látky. Šťávu uzavřete do tmavých lahví a spotřebujte nejdéle do jednoho týdne.

Foto: Larisa Blinova, Shutterstock.com

Aloe vera můžete pěstovat i v bytě s ústředním topením. Je velmi nenáročná: stačí ji zalévat jednou týdně

Nepodceňujte semínka a zkuste netradiční oleje

Jak se říká, změna je život! Pokud je tam ještě nemáte, pak se nebojte do svého jídelníčku zařadit různá semínka, ořechy, sušené plody a jedlé oleje. Dodají vašemu tělu energii,

Chia semínka se probírají v současnosti všude a právem! Vyzkoušejte ale i jiné druhy, např. konopná, slunečnicová nebo sezamová. Ta obsahují kvalitní bílkoviny a esenciální mastné kyseliny. Také minerály a vitamin E, vitaminy ze skupiny B, vápník, železo, draslík, zinek a fosfor. Semínka, u kterých to jde, jezte i se slupkou – dostanete tak do těla větší množství vitaminů.

Místo těstovin si dejte oběd z quinoy a do salátu použijte avokádový olej. Avokádo je jednou z nejznámějších superpotravin. Obsahuje draslík, měď, hořčík, vitaminy C, E, H, K, B3, B5 a působí proti negativním volným radikálům. Kromě toho přeměňuje cukry na glukózu a snižuje cholesterol v krvi. Také pomáhá při nemocech jater nebo močových cest a příznivě působí na organismus při vyčerpání nebo neuróze.

Foto: mama_mia, Shutterstock.com

Olej z avokáda je dobrý nejen v kuchyni. Má skvělé účinky i jako vlasový olej, ale regeneruje i obličej a pomáhá na problematickou pleť

I české může být superzdravé

Chcete-li jíst zdravě a zároveň to, co je našemu podnebnému pásmu nejblíže, pak do svého jídelníčku zařaďte i české superpotraviny. Některé z nich si můžete vypěstovat na vlastní zahradě nebo nasbírat v místních lesích.

Patří mezi ně např. ořechy, lesní plody, medvědí i běžný česnek, křen i růžičková kapusta. Lískové i vlašské ořechy podporují kvalitu vlasů, nehtů i pleti. Také působí pozitivně na sexuální potenci a podporují plodnost. Borůvky chrání organismus před záněty a infekcemi a jsou prospěšné pro oči. Česnek je odpradávna znám jako přírodní antibiotikum, které pomáhá v léčbě spousty nemocí. Růžičková kapusta je přímo vitaminovou bombou: obsahuje víc vitaminu C než pomeranče nebo citrony. Velký podíl vitaminu B a kyseliny listové zase účinně bojuje proti stresu.

Foto: Ekaterina Kondratova, Shutterstock.com

Růžičková kapusta je mimořádně vděčná zelenina: je plná vitaminů, podporuje hubnutí a její konzumace prý zahání stres

Jak sami vidíte, jde to i s ryze českými surovinami. Pro to, abyste jedli „superfoods“ tedy nemusíte kupovat drahé a špatně dostupné jídlo ani kompletně předělávat své stravovací návyky. Zařadíte-li některé z těchto potravin do svého jídelníčku, určitě neprohloupíte. Budete se cítit lépe, budete zdravější a tím pádem budete i lépe vypadat!

Jaké superpotraviny nejraději jíte vy? 

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek