Hlavní obsah

Nepříjemná kolonoskopie: Kdy na ni zajít a co čekat?

Foto: Robert Przybysz, Shutterstock.com

Foto: Robert Przybysz, Shutterstock.com

Na rakovinu tlustého střeva a konečníku se v Česku do roku 2009 hojně umíralo. Od té doby se situace výrazně zlepšila. Lví podíl na tom nese kolonoskopie – účinná metoda vyšetření tlustého střeva. Co všechno umí odhalit?

Článek

Pokud je vám více než 55 let a lékař vás pošle na kolonoskopii, nemusíte panikařit, že máte rakovinu. Jedná se jen o rutinní postup účinné prevence, který v Česku funguje už 10 let a zachraňuje životy – úmrtnost na rakovinu tlustého střeva a konečníku se díky němu snížila o celou třetinu a o 17 procent méně je i nově odhalených nádorů.

Nejefektivnějším prostředkem prevence je kolonoskopie – zobrazovací metoda, během níž lékař do konečníku zavede ohebnou, jako malíček velkou sondu zvanou endoskop. Na jejím konci je kamera, která umožní nahlédnout případné rizikové abnormality (stejným přístrojem se provádí i gastroskopie, kdy je hadice s kamerou zaváděna ústy a vyšetřuje jícen, žaludek a dvanáctník). Zní to hrozně, ale při dobré přípravě se dá vyšetření poměrně dobře přežít.

Proč jít na kolonoskopii?

Jako jediná ze zobrazovacích metod poskytuje právě kolonoskopie pohled na celé tlusté střevo, a nikoliv jen na jeho část. Proto na ni od 55 let stačí preventivně docházet jen jednou za 10 let.  Jiné je to jen u pacientů, jimž se nádor střeva vyskytl v rodině. „Ti by měli vyšetření tlustého střeva absolvovat minimálně o 10 let dříve, než se nádor zjistil u příbuzného, a na kontroly docházet po 5 letech,“ informuje Petra Rycková, vedoucí lékařka a gastroenteroložka Homolka Premium Care v Praze.

Foto: lev.studio, Shutterstock.com

Endoskop je malá ohebná sonda s kamerou, která lékaři umožní prohlédnout celé tlusté střevoFoto: lev.studio, Shutterstock.com

Jak se na vyšetření připravit?

Před samotným zákrokem je nutné tlusté střevo pročistit. Týden před vyšetřením budete muset ze stravy vynechat zeleninu, ovoce, ořechy, semínka a celozrnné výrobky. Den před kolonoskopií přijímáte již jen tekutiny nebo čirý vývar. „V závislosti na zdravotním stavu a dalších onemocněních je nutné vysadit i některé léky – vždy po dohodě s lékařem,“ upozorňuje doktorka Petra Rycková.

Den před procedurou (nejlépe odpoledne) je nutná očista střeva projímadly. Měli byste vypít 2 až 3 litry čirých tekutin (ne mléčných nebo džusy s dužinou), nejlépe vody nebo čaje. Na den, kdy máte plánovanou kolonoskopii, byste si měli vzít volno a zajistit někoho, kdo vás potom odveze domů. Do práce se většina lidí vrací 24 hodin po provedení kolonoskopie, nebo poté, co odezní účinky sedativ.

Je kolonoskopie bolestivá?

Komplikací, jako je protržení střeva nebo infekce, se obávat nemusíte, podobně jako bolesti. Podle primáře interního oddělení Pardubické nemocnice, Petra Vyhnálka, se totiž za posledních 10 let zvýšila jak kvalita endoskopů, tak i účinnost léků, které se před zákrokem podávají, aby vás zbavily bolesti a pomohly s uvolněním. „Uvedou vás do stavu krátké narkózy, díky níž pacienti ve většině případů nepociťují bolest a často si na průběh vyšetření ani nepamatují,“ vysvětluje lékař.

Foto: Kzenon, Shutterstock.com

Bolesti ani nepohodlí se bát nemusíte. Před zákrokem dostanete léky, které vás uvedou do stavu krátké narkózyFoto: Kzenon, Shutterstock.com

Jak vyšetření probíhá?

Po podání léků se položíte na bok. Doktor následně do konečníku zavede endoskop, který pomalu posouvá až do místa, kde se tlusté střevo setkává s tenkým. Vyšetření trvá asi 30–50 minut. Během něj endoskop umožní lékaři zaznamenat výčnělky sliznice střeva zvané polypy, z nichž se může vyvinout rakovina. Ty zpravidla okamžitě odstraní a z jakékoliv další podezřelé tkáně odebere vzorek. Pokud se tak stane, pozve vás po dvou týdnech od absolvování kolonoskopie na konzultaci, kde vám řekne, jak jste dopadli, a určí následné kontroly.

Existuje i kapslová alternativa, kdy pacient spolkne pilulku, která zobrazí na monitorovací pás obraz střev a poté přirozeně vyjde při vyměšování. Není ale hrazena pojišťovnou, a hlavně není tak přesná, takže v případě, že dojde k nálezu, je stejně nutné použít kolonoskopii klasickou.

Reklama