Hlavní obsah

Ochablé svaly pánevního dna netrápí jen ženy! Máme tipy pro vás i partnera

Foto: Leszek Glasner, Shutterstock.com

Ochablé pánevní svalstvo může za množství komplikací. Předejděte problémům!

Ochablé pánevní dno s sebou nese nepříjemné zdravotní problémy, zejména inkontinenci. Posilovat ho je dobré především preventivně. A platí to i pro muže.

Článek

Ženy trápí povolené svalstvo dna pánevního zejména po porodu a s přibývajícím věkem, u mužů se zas mohou problémy objevit mimo jiné po operaci prostaty, kdy se týká až každého třetího operovaného. Na rozdíl od ochablého břicha nebo povoleného zadečku zde nejde jen o problém estetický, ale ryze funkční.

„Může za to nadváha, nošení těžkých břemen, dále chronický kašel nebo zácpa,“ vyjmenovává Markéta Brožová, hlavní trenérka fitness center pro ženy Contours. Rovněž vzhledem k dnešnímu neaktivnímu životnímu stylu nejsou tyto svaly tak pružné a aktivní.

„Jejich funkcí je podpora vnitřních orgánů (udržují je ve správné poloze) a střev, kontrola močení a vyprazdňování. Také zabezpečují sexuální funkci, kooperují s hlubokými zádovými svaly, příčným břišním svalem, bránicí a dalšími svaly,“ vysvětluje Markéta Brožová.

Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

Máte v pozdnějším věku prblém s inkontinencí? I zde může být příčinou ochablé pánevní svalstvo

Co vám hrozí?

Mezi nejčastější následky dysfunkce svalů pánevního dna patří inkontinence (únik) moči. „Močová inkontinence je problémem hlavně u žen, statistiky říkají, že jí trpí až 20 procent. To ovšem neznamená, že by se vyhýbala mužům. Udává se, že v populaci může být až 5 procent inkontinentních mužů,“ říká MUDr. Jan Pokorný, primář urologického oddělení Nemocnice v Karlových Varech.

Mezi další zdravotní následky ochablých svalů dna pánevního patří inkontinence stolice, neplodnost, bolesti v oblasti pánve, narušená funkce pánevních orgánů, bolesti kyčelních kloubů a bederní páteře či potíže s vyprazdňováním. Oslabení svalů narušuje i váš sexuální život, může vést ke ztrátě intenzivního sexuálního prožívání, k bolesti při pohlavním styku, u mužů k erektilní dysfunkci, dokonce až k impotenci.

„Nemusí jít ovšem jen o ochablé svalstvo. Někdy jsou svaly v pánevní oblasti ztuhlé a v křeči. Tento stav není u mužů dobrý pro prostatu ani pro bederní páteř,“ dodává Markéta Brožová.

Na co pozor

Věk nezastavíte, průběh těhotenství či porodu si rovněž těžko naplánujete. Jsou ale faktory, které ovlivnit můžete, a problémům s ochablým svalstvem tak předcházet. Na místě je například odpovědný přístup k řadě běžných onemocnění, jako jsou záněty močových cest, gynekologické záněty, chřipka, různé virózy či dráždivý kašel. Pokud je přecházíte, dlouhodobě zatěžujete i hluboké svaly dna pánevního.

Foto: Kzenon, shutterstock.com

Cílené cviky dokážou v tomto směru hodně jako prevence i jako léčebný postup

Zpozorněte rovněž, pokud máte sedavý způsob života, zejména v kombinaci s nízkou pohybovou aktivitou, nebo naopak fyzicky náročnou práci. Nesvědčí mu ani výrazné změny hmotnosti a obezita, stejně jako špatné stravovací návyky a zácpa. Pozor na kouření, některé léky, zejména uvolňující křeče a vedoucí k relaxaci příčně pruhovaného svalstva (antidepresiva, antiparkinsonika). Riziko inkontinence mohou zvyšovat i některé sporty, například vzpírání, karate nebo trampolíny.

Aktivně do boje

Posilování není jen prevencí před problémy v pozdním věku, dobrá kondice pánevního dna se vám odvděčí například zmírněním bolestí zad či zlepšením prožívání sexu. K účinné prevenci patří praktikování Kegelových cviků, u žen posilování s vaginálními kuličkami. Pomoci může i cvičení pomocí elektrické stimulace svalů nebo posilování pomoci speciálních rehabilitačních pomůcek, které se zavádějí vaginálně či análně.

Posilujete svaly pánevního dna?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.