Hlavní obsah

Ploché břicho za 3 dny: 4 fígle na rychlé a zdravé odvodnění

Foto: Coy_Creek, Shutterstock.com

Dovolená je za dveřmi a vám se zase nepodařilo vyladit postavu do plavek podle vašich představ? Nezoufejte! Několik kilo tuku za týden sice už nezhubnete, ale ještě máte čas leccos zachránit. Jednoduché triky vás zbaví přebytečné vody a budete se cítit i vypadat štíhlejší.

Článek

Voda je nesmírně důležitá. Vždyť tvoří 70 procent těla. Ale někdy je jí moc, ukládá se na nevhodných místech a přidává na objemu – a to není obzvlášť v létě žádoucí. Zapomeňte na „zázračné pilule“, které odvodní leda vaši peněženku, a radši vyzkoušejte naše čtyři osvědčené fígle.

1. Vyčistěte stravu od soli

Že trpíte zadržováním vody, obvykle poznáte pouhým pohledem a pocitem. Otékají vám nohy i prsty na rukou a kolem břicha se tvoří nevzhledná pneumatika. Ve většině případů je viníkem jídlo – zejména nadbytek soli.

„Pokud tělo zadržuje nadměrné množství vody, doporučuji v první řadě snížit solení. Nestačí si přestat solit brambory k obědu, především je důležité se zaměřit na omezení skryté soli v potravinách, jako jsou uzeniny, slané pochutiny a pečivo,“ uvádí výživová poradkyně Martina Jandová. Před dovolenou tak máte skvělou příležitost udělat něco nejen pro štíhlejší křivky, ale i pro své zdraví. Sůl totiž zatěžuje ledviny. Zkuste ji tedy nahradit bylinkami.

Foto: beats1, Shutterstock.com

Zaměřte se na eliminaci skryté soli: je v uzeninách, pečivu, a dokonce i ve sladkostech

2. Cpěte se cuketou a melounem

Čím vyplnit místo, které vám po uzeninách a dalších průmyslově zpracovaných potravinách zbylo v lednici? Sáhněte v obchodě nebo na zahrádce po typicky letních pochoutkách – po melounu, okurce, celeru a cuketě. Působí totiž močopudně a díky nízké kalorické hodnotě si je můžete dopřát ve větším množství. V jídelníčku by neměl chybět ani špenát, rajčata, brambory, pastinák nebo červená řepa. Obsahují totiž draslík, který se podílí na správném proudění tekutin v těle.

3. Snídejte vajíčka

Před dovolenou může pomoci i poznatek, se kterým pracují kulturisté před závody. Část sacharidů se v těle mění na glykogen, přičemž jeden gram glykogenu na sebe váže až tři gramy vody. A co z toho vyplývá? Jestli chcete na poslední chvíli trochu vyrýsovat křivky, omezte sacharidy. Ty jsou například v pečivu, obilovinách a těstovinách. Z dlouhodobého hlediska byste sice mohli pociťovat nedostatek energie, ale když si týden nedáte ke snídani ovesnou kaši, ale vajíčka se šunkou a zeleninou, nic se nestane. Tedy kromě toho, že se budete cítit lehčí.

Zadržování vody v těle může paradoxně způsobovat i nedostatečný pitný režim. Organismus si totiž pečlivě hlídá to málo, co mu dáváte. Potřeba tekutin je sice individuální, ale většina lidí pije nedostatečně. Proto mějte vždycky po ruce lahev s čistou neperlivou vodou.

Foto: Shanti May, Shutterstock.com

Míso kaše či koláčů posnídejte vajíčka či libové maso

4. Vyzkoušejte sílu bylin

Vodu můžete zkusit prokládat odvarem z petržele, která teď roste snad na každé zahrádce. Obsažené silice působí močopudně. Hrst petrželových listů zalijte 250 ml vroucí vody a nechte pět minut louhovat. Denně si dopřejte tři šálky. „Na odvodnění je skvělý také čaj z březového listu nebo z kukuřičných vlasů,“ doporučuje terapeutka přírodní medicíny Eva Hajská. Vyzkoušet můžete také kopřivový nebo pampeliškový čaj. Ale nic se nemá přehánět, aby z vás něco zbylo!

A co když to nefunguje?

V případě, že se cítíte doslova jako kutálející se balon, zpozorněte. Za zadržováním vody sice může být banalita v podobě nevhodné životosprávy, ale i onemocnění srdce, ledvin nebo jater. Napovědět může jednoduchý test.

Tři až čtyři dny striktně dodržujte uvedené rady, vyčistěte jídelníček od průmyslově zpracovaných potravin, více pijte a vyzkoušejte některý z uvedených čajů nebo odvar z petržele. Po třech dnech byste se měli cítit lehčí a splasklejší. Pokud ne, uvažujte o poradě s lékařem. Za zadržování vody může být zodpovědný i lymfatický systém. Rozproudíte ho nejen masáží, ale i sportem – vhodná je například jóga.

Trápí vás zadržování vody?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek