Hlavní obsah

Pozor na pusu aneb Co (ne)dělat na sociálních sítích?

Foto: Oleg_P, Shutterstock.com

Foto: Oleg_P, Shutterstock.com

Reklama

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Sociální sítě jsou fenomén 21. století. S jejich pomocí můžete nahlédnout do života oblíbeného zpěváka, prodat auto, najít lásku nebo se dostat do povědomí veřejnosti. Ale kyberprostor skrývá také množství nástrah. Co (ne)dělat, abyste se nechytili do pasti?

Článek

Mezi uživatele sociálních sítí patří téměř čtyři miliardy lidí. Mnozí se schovávají za anonymitou počítače, jiní naopak prahnou po pozornosti a nic si nenechávají pro sebe. Své soukromí dávají všanc, aniž by si uvědomovali, jakým nepříjemnostem se mohou vystavit. Jaké problémy se dokážou skrz monitory prodrat až do reálného světa?

1. Ztráta sebevědomí 

Na sociálních sítích narazíte na tisíce dokonalých profilů a lidí, s nimiž by si mnozí bez váhání vyměnili role. Může se dokonce stát, že z obrázků vysportovaných krasavic ve značkovém oblečení dostanete lehkou depresi, obzvláště ve chvíli, kdy řešíte kila navíc. Mějte však na paměti, že ničí život není procházka růžovou zahradou a i vašim idolům je občas do breku. Inspirovat se také můžete úplně jinde. Místo světových modelek omrkněte normální holky, které cestují, tvoří nebo mají stejné koníčky jako vy.

Foto: Duet PandG, Shutterstock.com

Sledujte na sociálních sítích takové profily, z kterých sálá pohoda a které vás inspirují. A nezapomínejte, že je to vždy jen pečlivě vybraný a upravený výsek realityFoto: Duet PandG, Shutterstock.com

2. Ztráta soudnosti 

Myslete na to, že pokud máte profil veřejný, může se na něj podívat kdokoliv. Vážně. Například váš budoucí zaměstnavatel či nastávající tchyně. Fotky z diskotéky, na kterou jste si oblékly minišaty připomínající spíš dvoudílné plavky, patří do soukromého alba. Stejně jako polonahé snímky se směšně našpulenou pusou a oduševnělými citáty typu: „Žij, jako bys měl zítra zemřít. Uč se, jako bys měl navždy žít.“

Foto: LTim, Shutterstock.com

K podobným fotkám nejsou citáty od Gándhího úplně ideální doprovod. Rozhodně tím nevzbudíte dojem, že jste intelektuálkaFoto: LTim, Shutterstock.com

3. Ztráta zdravého rozumu

Zaručená informace, jak nás práškují letadla, abychom všichni onemocněli rakovinou, možná neunikla vaší všímavé sousedce Milušce, ale to neznamená, že ji musíte sdílet se světem i vy. Než se pod něco podepíšete, ověřte si fakta. Zabrouzdejte na zpravodajské i zahraniční weby a daný problém pečlivě prostudujte. Po podobném průzkumu si budete jistí, zdali jste se nestali obětí fake news.

Foto: Dean Drobot, Shutterstock.com

Ověřujte si informace z více zdrojů, teprve pak je sdílejte. Když už tedy musíte něco sdíletFoto: Dean Drobot, Shutterstock.com

4. Ztráta bezpečí 

Sociální sítě mohou ublížit také vašim dětem. Jestli nechcete zbytečně riskovat, nepřidávejte jejich fotky v kompromitujících situacích. Nejenže jim obrázek, jak sedí na nočníku, bude později připadat značně dehonestující, ale navíc nemáte ponětí, jaký predátor si takový snímek stáhne. Určité nebezpečí představuje rovněž sdílení polohy či podrobných informací, jak dlouho budete na dovolené. Nepřipadá vám to jako výzva pro zloděje?

Foto: FamVeld, Shutterstock.com

Ne všechny fotky dětí patří na internet. A popravdě: cizí děti zajímají málokoho, většinou právě jen ty, o jejichž pozornost opravdu nestojíteFoto: FamVeld, Shutterstock.com

Reklama

Související témata:
Fake News

Načítám