Hlavní obsah

Pravda o zvířecích mýtech: Proč má kočka 9 životů?

Foto: Thinkstock

Foto: Thinkstock

Černá kočka na svatbě přináší štěstí do života, lišaj smrtihlav na svých křídlech přináší smrt. Jaké další pověry spojené se zvířaty ještě (ne)znáte? Odhalte o nich pravdu!

Článek

Lidé si odjakživa vytvářeli nejrůznější mýty a pověry, aby si vysvětlili věci, kterým nerozuměli. Některá moudra s nejrůznějšími živočichy spojená jsou naprosto jasná a logicky vysvětlitelná, jiná už zaberou chvilku na přemýšlení, pokud je chcete rozklíčovat, a další prostě žádný hlubší význam nemají. Vybrali jsme ty nej!

1. Proč má kočka devět životů

O kočkách se říká, že mají devět životů. To má několik možných vysvětlení. Jedno z nich je to, že kočky jsou mimořádně pružná a obratná zvířata, která díky vlastní šikovnosti přežijí ledasco. Mohou se zdát vskutku nesmrtelné. Druhá možnost je krutější. Vesnice vždy byly kočkami přeplněny, nikdo jim nevěnoval tolik pozornosti, kolik zasluhovaly. Když kočka nepřišla domů, brzy ji nahradila jiná, podobná, kterou prostě majitelé považovali za tu původní.

2. Černá  kočka přes cestu

Říkává se, že pokud vám černá kočka překročí cestu, budete mít v onen den smůlu. I to má své vysvětlení. Kočky byly dříve považovány za posluhovače čarodějnic, někdy dokonce za vtělení ďábla, zvláště ty černé. Může za to jejich nevyzpytatelná povaha a nezávislost.

3. Černá kočka na svatbě

Ačkoli se toho o kočkách moc pěkného neřekne, existují i pozitivní pověry. Na svatbě rozhodně není na škodu spatřit černého kočičáka. Lidé věří, že to znamená, že je sňatek posvěcen vyšší mocí. Také na lodi černá kočka znamená štěstí. Důvod je praktický – kočka se mohla postarat o myši a krysy v podpalubí.

Foto: Thinkstock

S černou kočkou to není tak jednoznačné, jsou chvíle, kdy podle pověr přináší štěstí, ale také smůluFoto: Thinkstock

4. Sýček nosí smrt

Pokud se budete zvečera procházet lesem, můžete slyšet houkání sýčka. To varuje před smrtí, i když pověry specificky neříkají, jestli vaší nebo někoho blízkého. Pověra nejspíše vznikla kvůli tomu, že houkání sýčka zní tajemně a hlavně sklíčeně, jako kdyby truchlil za mrtvé.

5. Skřivan musí vrznout

Oblíbeným hrdinou lidových pověr je skřivan. Všichni víte, že na Hromnice musí skřivan vrznout, i kdyby měl zmrznout. Méně lidí zná pověru, která říká, že pokud vidíte skřivany v hejnu, je za rohem zima – a je jedno, že právě skončila. Skřivani se pro případ, že by měl přijít chlad, drží pohromadě, aby se mohli zahřívat. Lidé se zkrátka naučili pozorovat své okolí.

6. Proč čáp nosí děti

Ani čápi nepřijdou zkrátka. Pověra o nošení dětí nemá jasné odůvodnění, pravděpodobně však pochází z keltské mytologie. Kromě toho také ten, že kdo na jaře první čápa spatří, prožije šťastný a úspěšný rok. Pravděpodobně proto, že přílet čápů naznačoval konec zimy, lidé tak po jejich spatření vše vnímali optimističtěji.

Foto: Thinkstock

Zahlédli jste hejno skřivanů? Čeká vás vbrzku zima...Foto: Thinkstock

7. Pavouk pro štěstí

Pavouky rozhodně nezabíjet! Když je totiž doma najdete, znamená to, že vám přinesou štěstí, jejich usmrcení naopak přiláká smůlu. Můžou za to nejspíš pavučiny. Jemné lepkavé sítě totiž lidem připadaly odolné a neprodyšné, a tak věřili, že se do nich zachytí štěstí plující vzduchem. Kdyby pavouk zemřel, sítě by neměl kdo dělat a štěstí by opět uteklo.

8. Lišaj zvěstuje smrt a nosí smůlu

Fešákem není ani lišaj smrtihlav. Velká můra přináší na svých křídlech smrt, jakmile ho spatříte, smůle se už nevyhnete. Je to vina jeho zbarvení – lebka, která je ze skvrn vytvořena zezadu na jeho těle, předky pěkně děsila, a proto přiřadili lišajovi tuto nelichotivou funkci. A co si budeme povídat, pořád se na ni nekouká lehce.

9. Mlok je posel ďábla

Antifavoritem je mlok. Věří se, že je poslem ďábla, že pokud podleze pod stojícím dobytkem, usmrtí ho, kravám pak v jeho přítomnosti kyslo mléko. Mlok v domě přivolává zlé sny a noční můry. Strach je do jisté míry opodstatněn, mločí kůže je jedovatá, a proto se mu lidé naučili vyhýbat.

Reklama