Hlavní obsah

Stop přejídání! 5 tipů, jak zastavit nájezdy na ledničku

Foto: Africa-Studio, Shutterstock.com

Foto: Africa-Studio, Shutterstock.com

Zdravý rozum vypíná a jediné, na co myslíte, je nutkavá potřeba jíst. Aniž to dokážete zastavit, cpete se vším, co je kolem. I tak může vypadat začátek záchvatovitého přejídání. Málokdo s ním dokáže skončit ze dne na den, ale tyto konkrétní tipy vám pomohou záchvat překonat nebo alespoň o něco oddálit ten další.

Článek

Jednou za čas se přejí každý. Typickými příklady jsou rodinná oslava nebo večer po dlouhém pracovním dni. Záchvatovité přejídání je ale něco trochu jiného.

„Dva dny dokážu jíst vyváženě a zdravě, ale potom to přijde. Ani nemusím mít hlad, ale hlas v mojí hlavě je neodbytný a nutí mě do sebe nacpat horu jídla. Během půl hodiny je to třeba porce oběda, tabulka čokolády, dva kousky buchty, pytlík bonbonů a oříšky. Vlastně ani nevnímám, jak to chutná,“ líčí svůj typický záchvat třiatřicetiletá Eva.

Důležité je zlomit návyk

Pro člověka, který si na přejídání utvoří návyk, se jídlo stává prostředkem k uvolnění napětí, zaplnění prázdnoty i k zahnání nudy. Nezadržitelně jí nejen, když je nešťastný, ale jídlem naopak umocňuje i spokojenost. „Takový člověk se na jídlo těší, ale nemá ho pod kontrolou a nedokáže přestat, ani když už se cítí plný,“ vysvětluje psycholožka Jarmila Švédová.

S odhalením a řešením skrytých příčin, které za problémem stojí, může pomoci psycholog, ale ten s nemocným nestráví čtyřiadvacet hodin denně. Nejtěžší kus práce na zlomení návyku musí vždy odvést každý sám. Jak na to?

V první řadě je nutné si uvědomit, že záchvatovité přejídání trvá i několik let, a proto nečekejte, že se ho zbavíte za týden nebo za měsíc. „Léčba je běh na dlouhou trať, ale pokud se člověk nechá nasměrovat vhodnými odborníky, nutričním terapeutem či psychologem, a sám je ochoten na sobě intenzivně pracovat, tak rychle přináší výsledky a porucha se dá i úplně vyléčit,“ říká nutriční terapeutka Tereza Bočková

Foto: Anastasiya Aleksandrenko, Shutterstock.com

Ložnice je oblíbené útočiště a lidé se v ní často přejídajíFoto: Anastasiya Aleksandrenko, Shutterstock.com

Stanovujte si dosažitelné cíle

Víte, že se pravidelně přejídáte například dvakrát týdně? Začněte čas mezi jednotlivými záchvaty postupně zvyšovat. Nejprve zkuste vydržet třeba jen o dva dny déle než normálně, potom o týden či o měsíc. Nápomocné může být také zapisování jídla, které během dne sníte, včetně pocitů, které konzumaci provázejí. Snadno tak zjistíte, co přejídání předchází a co ho spouští.

Diety odložte

Léčba záchvatovitého přejídání a dietní režim nejdou dohromady. Jestli se z toho začarovaného kruhu chcete dostat, na hubnutí na nějakou chvíli zapomeňte. Snažte se jíst na osmdesát procent zdravě, ale nic si striktně neodpírejte.

„Předcházení večernímu záchvatu začíná ranní snídaní a pravidelným jídlem po celý den. Důležité je žádné jídlo si nezakazovat, protože potom na něj obvykle myslíme celý den a musíme bojovat sami se sebou. To vyčerpává. A vyčerpaný člověk to pravděpodobně večer vzdá a přejí se,“ radí Švédová.

Zaměstnejte se

Nuda bývá jedním z častých spouštěčů. Cítíte-li, že se schyluje k záchvatu, okamžitě začněte s nějakou činností. Nejlepším řešením je opustit prostor se zásobami jídla, vyrazit na procházku, která vám pročistí hlavu, nebo zavolat kamarádce. Pečlivě si naplánujte i čas bezprostředně po jídle.

Jezte jen někde

Přejídání bývá mnohdy spojené i s konkrétním místem v domě nebo bytě. V místnostech, kde se obvykle přejídáte, jako je například ložnice, si jakoukoli konzumaci zakažte a doma si stanovte jen jedno či dvě místa, kde je dovoleno jíst.

Nekřečkujte

Záchvatům může zamezit i to, že nebudete podléhat slevovým akcím a vytvářet si doma velké zásoby. Nakupujte si pouze na kratší období a převážně zdravé potraviny.

Máte problémy s přejídáním?

Reklama