Hlavní obsah

Příběh Saši (59): Od dětství trpí duševní poruchou

Foto: Archiv Fokus Praha

S paní Sašou se osud nemazlí

Příští rok oslaví šedesátiny. Osud jí vepsal do tváře mnoho vrásek a připravil mnoho smutných zkušeností kvůli duševní poruše, kterou trpí od dětství. Přesto zůstává paní Saša vděčná a dobrosrdečná, protože jí přátelé i nadace Fokus pomáhají.

Článek

Nelehký osud jí snad byl dán do vínku. Narodila se devatenáctileté mamince, která tehdy čelila svým vlastním problémům. V Sašiných třech letech se rozvedla s jejím otcem a výchova dítěte byla nad její síly. Možná i proto se u Saši začaly objevovat první úzkosti a duševní potíže, které vyústily v obsedantně-kompulzivní poruchu, pro kterou jsou typické úzkosti, vtíravé myšlenky a nutkání k opakovanému jednání nebo pohybu. A tak se stalo, že byla v pubertě umístěna do psychiatrické léčebny. Od svých šestnácti let tady prožila neskutečných šest let.

S invalidním důchodem

Po propuštění z psychiatrické léčebny se Saša pokusila o učení na zahradnici, bydlela na internátu. V 18 letech ale dostala plný invalidní důchod, který jí v době socialismu sice zaručoval příjem, ale zcela vylučoval možnost pracovní aktivity. Dodnes se s tímto faktem úplně nevyrovnala, protože pracovat chtěla a přála si žít normální život.

Bez domova i bez dcery

Bohužel si kvůli invalidnímu důchodu nikdy nevydělala na pořádné bydlení. A tak se celoživotně potýká i s hledáním domova. Putuje mezi ubytovnami, azylovými domy, noclehárnami i samotnou ulicí. Jejím velkým snem je mít vlastní bydlení, které by si mohla dovolit a kde by ji mohli navštěvovat její přátelé. Další ranou osudu byl fakt, že jí jako člověku se závažnou psychickou diagnózou odebraly úřady dceru, kterou měla ve dvaadvaceti letech. Ani se s ní nemohla stýkat, což dodnes těžce nese a tato jizva na duši zůstává nezhojená.

Foto: Archiv Fokus Praha

Psychická nemoc jí znemožnila pravovat, v 18 letech dostala plný invalidní důchod

S přáteli a podporou

Saša si ale nakonec dokázala vydobýt své místo v životě, i přes všechny handicapy. V současné době, jak sama říká, se jí daří lépe. Nejraději tráví čas se svou nejlepší kamarádkou Alenkou. Někdy spolu zajdou na polévku, kterou vaří charita. Některá odpoledne tráví v Domě u Libuše, což je klub, který provozuje pro lidi s duševním onemocněním organizace Fokus Praha.

Organizace také paní Saše pomohla najít zaměstnání v podobě úklidu. Za tuto brigádu je moc ráda, cítí se užitečná, dostává odměnu za odvedenou práci a zaměstnavatel se k ní chová hezky. Saše se také podařilo najít cestu zpátky ke své mamince, za což je nesmírně vděčná, a říká, že jí odpustila. Je nemocná, a tak jí Saša různě pomáhá. Prohlížejí si spolu fotografie, povídají si a snaží se najít ztracený čas. Saša tyto chvíle prožívá jako momenty, na které celý život čekala. Ráda by jednou takto mluvila i se svou dcerou, kterou se sice snažila kontaktovat, ale ona nijak nereagovala. Přesto Saša věří, že se to jednou povede a i celkově bude líp.

Foto: Archiv Fokus Praha

Hodně času tráví Saša se svou nejlepší kamarádkou Alenkou (vlevo)

Jak můžete pomoci vy?

Kdo by rád podpořil aktivity neziskové organizace Fokus Praha, která se věnuje podpoře lidí s vážnými psychickými problémy a onemocněními, může tak učinit hned několika způsoby – zasláním dárcovské SMS, platbou na jejich bankovní účet nebo třeba nákupem přes charitativní e-shop Fokushop.cz.

Podrobnější informace jsou na webu v sekci Podpořte nás.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek