Hlavní obsah

Proti nudě: Do kladenského věžáku, do Sladovny a na Karla

Foto: Profimedia.cz

Foto: Profimedia.cz

Volební víkend je tu. Asi už víte, komu dáte svůj hlas. Ale možná nevíte, kde strávit prima den, kam vyrazit na výlet a jaký film stojí za návštěvu. Od toho jsme tu my.

Článek

Pranostiky říkají, že teplé září znamená mračící se říjen. Vaši náladu možná kromě počasí ovlivní i výsledky parlamentních voleb. Ale nejen politikou živ je člověk, tak se nechte inspirovat, co podniknout proti nudě. (I tak ale nezapomeňte sledovat volební speciál Seznam Zpráv)

Máme tipy na zajímavé výlety, kulturní akce i knihy, které by neměly uniknout vaší pozornosti.

Kladno, to je to město

Kladno není jen kolébkou hokejových legend. Objevte, jak asi vznikal legendární krteček, projděte si uhelnou štolu pod kladenským zámkem nebo zavítejte do Muzea věžáků, které na vás dýchne atmosféru 50. let. Ale jedno po druhém.

Do půlky listopadu můžete na Kladenském zámku navštívit unikátní kybernetoskop Trnkova zahrada 2. Expozice je součástí oslav nedožitých 100. narozenin kladenského rodáka Zdeňka Milera a představuje ho i výstava Zdeněk Miler nejen Krtek, kde si nejmenší užijí promítání pohádek v originální krtečkově herně. Nezapomeňte si prohlédnout unikátní uhelnou štolu, kde se seznámíte se zásadami práce v podzemí, s vývojem hornických technik a na vlastní uši si poslechnete, jaký byl v dolech neskutečný rachot.

A proč neminout Muzeum věžáků? Nemusíte být fandové do architektury, přesto tu budete nadšení. Kladenské věžáky patří mezi nejzdařilejší realizace bytových staveb 20. století. V rámci prohlídky si jednu z nich projdete doslova od sklepa až po střechu a nahlédnete do jednoho z bytů, který je kompletně dobově vybaven.

Foto: muzeumvezaku.cz

Jak se žilo v padesátkách? Zjistěte v KladněFoto: muzeumvezaku.cz

Co v Písku? Rodas a Sladovna

Láká vás spojit výlet se zajímavým zážitkem? Vyrazte do Písku. Navštivte svíčkárnu a mýdlárnu Rodas, kde si můžete vyrobit svíčky, glycerinová mýdla s přírodními esenciálními oleji nebo koupelové soli. A o kousek dál najdete vyhlášenou galerii hrou, místní Sladovnu. V zajímavých expozicích se rozjede dětská i dospělácká fantazie na plné obrátky. Poznejte dílo píseckého rodáka Radka Pilaře a jeho Pilařiště, prolezte Mraveniště a staňte se vodou na výstavě Voda mne napadá.

Foto: rodas.cz

Výlet i se suvenýrem slibuje PísekFoto: rodas.cz

Vila Lanna pro veřejnost

Až dosud jste mohli obdivovat výjimečnou novorenesanční památkově chráněnou stavbu v pražské Bubenči pouze zvenku. Vilu Lanna bude nyní možné navštívit při společensko-kulturních programech či přednáškách Akademie věd, které objekt patří.

Stavbu nechal zbudovat v roce 1872 významný průmyslový podnikatel a sběratel uměleckých památek Vojtěch Lanna a nachází se v místě bývalé hlavní cesty „lepší pražské společnosti“ do jejího rekreačního areálu, do Stromovky. Ve vile najdete sály pro slavnostní akce a konference, terasu s nádherným výhledem a stálou expozici slavného grafika Oldřicha Kulhánka. Zrekonstruovaná zahrada vybízí k příjemnému posezení či procházkám.

Foto: Profimedia.cz

Unikátní novorenesanční vila otvírá dveře veřejnostiFoto: Profimedia.cz

Na pouť? Do Santiaga

Jednou nejznámějších poutních cest v Evropě je ta svatojakubská končící v Santiago de Compostela na severozápadě Španělska. Cesta za sebepoznáním i jedinečným kulturním zážitkem.

Ať už se na ni v budoucnu chystáte nebo vás jen zajímá, mohla by vás lákat výstava ¡Buen Camino! na platformě Google Arts & Culture. Zve k virtuálnímu průzkumu kultovních tras, kulturních, přírodních i architektonických divů, které je možné na těchto cestách objevit, i zajímavých lidských příběhů.

Foto: gregorioa, Shutterstock.com

Ať už se na pouť chystáte nebo vás jen zajímá, jak to chodí, výstava ¡Buen Camino! vás nadchneFoto: gregorioa, Shutterstock.com

Karel

Jsou to dva roky, kdy navždy odešel božský Karel. A odloženou premiéru měl celovečerní dokumentární film, který po dobu jednoho roku s Karlem Gottem (†80) natáčela režisérka Olga Malířová Špátová (37). Ukazuje profesionála každým coulem, který odvedl během koncertů vždy perfektní výkon, i když mu třeba nebylo dobře. V dokumentu se ovšem objeví i coby milující manžel a otec, který ví, že mu s manželkou a dcerami nezbývá mnoho času a s nemocí se vyrovnává s humorem sobě vlastním. Jedinečnost filmu Karel je v jeho autentičnosti, Gott totiž pustil štáb do soukromí, které si obvykle velmi chránil.

Foto: Profimedia.cz

Karel Gott si přál, aby film o něm nebyl nuda, a štáb v čele s režisérkou k sobě pustil opravdu blízkoFoto: Profimedia.cz

Majonéza k snídani

Říkáte si, že snídaně se přece obvykle odehrává ve zdravém módu a majonézové orgie začínají až po setmění? Ano, to stále platí.

Majonéza k snídani je název knižní novinky od Markéty Lukáškové (33), která se svými knihami snaží pobavit, ale zároveň ukázat na společenské vnímání psychických problémů. Hlavní hrdinkou je osmnáctiletá maturantka Ema, která to s emocemi a vztahy moc neumí, velmi ji poznamenal rozvod rodičů a ona se nakonec rozhodne pochopit lásku a rozpitvat ji na molekuly. Aby porozuměla svým blízkým i sama sobě, realizuje velký vztahový experiment. Jak dopadne analýza její první lásky?

Foto: Nakladatelství Motto

Majonéza k snídani, Markéta Lukášková, nakladatelství Motto, 344 stranFoto: Nakladatelství Motto

Reklama

Související témata: