Hlavní obsah

Průvodkyně Romana: Zubaře mám v Asii, je 20krát levnější. A chodím tam i na nehty. U nás využívám sekáče

Foto: Masson, Shutterstock.com

Foto: Masson, Shutterstock.com

Umí si užít života, ale i „stáhnout“ výdaje a obléci se po sekáčích. Romana (36) je průvodkyně. Často cestuje a žije možná trochu netypický život, ale pohled na její finance a zacházení s nimi může být inspirativní v mnoha ohledech. I odborník ji chválí.

Článek

Děkujeme, že jste ochotni svěřit nám své hospodaření a popsat, jak jako rodina vycházíte s příjmy. Chcete se také přidat? Popis finanční situace a vyplněný dotazník posílejte na adresu redakce.prozeny@firma.seznam.cz. Vše zůstává zcela anonymní.

Podcast Mluvte o penězích!

Seriál pro ženy o financích. Moderátorka Míša Raková se svými hosty probírá rozmanitá finanční témata – od rodinného rozpočtu přes majetek v manželství až po investice. Podcast vychází každé úterý na Proženy.cz a můžete si ho poslechnout také na Podcasty.cz či v aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts.

Peníze nejsou všechno, ale základ být musí

Romana je svobodná a bezdětná průvodkyně, která pracuje jako OSVČ a žije v Praze. Má přítele, ale nebydlí společně, jen se navštěvují a mají i zcela oddělené finance: „Už před lety jsem se rozhodla, že peníze nejsou až tak důležité, a raději bych strávila život smysluplně: věcmi, které mě baví a naplňují. Takže kromě toho, že pracuju pro cestovní kanceláře jako průvodkyně, ještě občas píšu články do časopisů, byla jsem komparzistkou při několika natáčeních nebo vyučuju angličtinu. Prostě dělám, co mě baví a co přinese příležitost.“

Hlavní výdělek Romaně plyne z toho, že se nechává cestovními kancelářemi najímat jako průvodkyně. „Procestovala jsem díky tomu podstatnou část světa a kromě toho, že si tím vydělám, přijdu třeba k nějaké kosmetice, oblečení nebo jídlu přímo u zdroje, tedy levněji a kvalitněji,“ říká. Od cestovních kanceláří dostává za svou práci většinou tři až čtyři tisíce korun, v průměru si vydělá 50 až 70 tisíc Kč za 14 až 20 dní práce. Aktuálně studuje a chystá se na zkoušky, které jí umožní stát se simultánní tlumočnicí, kde je příjem daleko vyšší.

Má dva byty, televizi neuznává

Zásadní také je, že si Romana pořídila dva byty. V jednom bydlí a druhý pronajímá za 15 tisíc Kč. „Může to znít krásně, ale je třeba si uvědomit, že kromě příjmů mám i dost velké výdaje. Jako OSVČ musím platit sociální a zdravotní: to je 8 tisíc měsíčně. Byt, ve kterém bydlím, je zatížený hypotékou – i s pojištěním splácím 24 tisíc měsíčně. K tomu je třeba připočíst ještě 4 tisíce na zálohy na energie, vodu a fond oprav. Tisícovka odchází na různá další pojištění, 2 tisíce na investice. Další tisícovku měsíčně posílám na dobročinné účely – pokaždé jinam. Prostě na vylepšení karmy,“ vypočítává Romana.

Televizi nemá a neuznává, raději čte. Telefon jí platí jedna z partnerských firem a díky neomezeným datům nepotřebuje mít doma ani pevný internet.

Její práce přináší i další nevšední či běžně nedostupné možnosti. „Baví mě forma výměnného obchodu. Mám hodně široký okruh přátel a známých a každou chvíli někdo nutně potřebuje karibský rum, africkou sošku, asijské koření… Když můžu, vyhovím. Za to mě pak lidé pozvou na oběd, donesou něco dobrého, dají lístky na zajímavou akci. Takže někdy za jídlo a zábavu utratím třeba jen pár tisíc, jindy klidně dvacet tisíc, protože mám ráda dobré jídlo a pití,“ vysvětluje Romana.

Zubař v Asii a oblečení ze sekáče

Že je stále na cestách, jí přináší i další specifické příležitosti. „Na zájezdech mám stravu zdarma, ale i když si chci něco koupit, je to tam většinou výrazně levnější než u nás. To platí také o oblečení: nakupuju ho během cest i proto, že mám ráda originalitu a často dostávám slevy. Stejné to je s kosmetikou. I zubaře mám v Asii, je asi dvacetkrát levnější než u nás a jeho práce má dobrou výdrž. Na masáže a nehty chodím také jen tam, proč přeplácet za špatnou kvalitu. Když nakupuju tady, využívám výprodeje a chodím do sekáče. Partner mě nedávno požádal, ať mu pomůžu s oblečením na společenskou akci, že má horní strop deset tisíc. Oblékla jsem ho do tisícovky včetně bot a sama to dávám podobně. Nakoupit levně není selhání!

Romana ví, že jako OSVČ musí mít rezervu, takže dodržuje pravidlo, že úspory na spořicím účtu nesmějí jít pod 100 tisíc Kč. Aktuálně tam má 130 tisíc a k tomu asi 50 tisíc v investicích, tedy nikoli dostupné pro případnou okamžitou potřebu. „Kdybych naspořila víc a přesáhlo by to 200 tisíc, budu uvažovat o investicích nebo o tom, že si udělám nějakou radost navíc.“

A co by bylo takovou radostí? Je to asi jídlo, pití a zábava, občas se prý rozjede a nakoupí i věci, které nejsou potřeba. Za nutné naopak považuje to, že minimálně jednou za tři měsíce zajde na sezení k terapeutovi. „Beru to jako běžnou údržbu, protože práce s lidmi je náročná. Dám za to asi pět tisíc ročně, ale hodně mi to pomáhá,“ konstatuje. Jinak asi žádné zlozvyky nemá. Naopak má cíl postupně umořovat hypotéku mimořádnými vklady, aby snížila měsíční splátku. Doufá, že se to bude lépe dařit, až si dodělá potřebné zkoušky a začne tlumočit.

FINANČNÍ DOTAZNÍK PRŮVODKYNĚ ROMANY

Rodinný stav a počet dětí: Svobodná, bezdětná

Povolání: Průvodkyně

Celkové rodinné příjmy měsíčně: 50–70 000 Kč výplata, 15 000 Kč nájemné

Náklady na bydlení: 28 000 Kč

Náklady na jídlo: Velmi různé – od pár tisíc do 20 000 Kč

Náklady na oblečení: Průměrně tak 1 000 Kč

Náklady na další větší položky: 8 000 Kč sociální a zdravotní, 1 000 Kč pojištění, 2 000 Kč investice, 1 000 Kč dobročinné účely, 1 000 Kč kosmetika + 1 000 Kč masáže a další péče o sebe, asi 400 Kč psychoterapie (rozpočteno na měsíc)

Úspory na horší časy: 130 000 Kč + 50 000 Kč v investicích

Kolik můžu investovat do dovolené: Cestování je moje práce, takže to je spíš pobyt doma – 20 000 Kč asi tak.

Moje finanční zlozvyky: Dobré jídlo, pití a zábava

Moje finanční cíle nebo přání: Umořovat hypotéku a mít jistotu pro případ nemoci a podobně.

Moje finanční obavy: Jen z toho, že bych nemohla pracovat.

Jak hodnotím celkovou finanční situaci: Je dobrá.

Romana své finance zvládá velmi dobře

„Romana má obdivuhodně pevně nastavené hodnoty. Práce ji baví, peníze jsou pro ni prostředek, a ne cíl, a přesto nad svými financemi přemýšlí velmi zodpovědně. Zvládá výkyvy v příjmech, má rezervu, investuje, a přitom si dokáže život i užít. Je skvělé, že dokáže udržet rovnováhu mezi spořením a radostí ze života a že uvažuje dlouhodobě o umoření hypotéky, rezervách, o tom, co bude dál. O to cennější je, že i v tak dynamickém režimu života a práce myslí dopředu, zaslouží si pochvalu,“ konstatuje Lukáš Vršecký, CEO mobilní aplikace Patron GO, a přidává ještě několik doporučení:

  • Jako OSVČ nemá takové jistoty, jaké mají zaměstnanci, a pokud má jedinou vážnou obavu z toho, co by se stalo, kdyby nemohla pracovat, může využít produkty, které pomohou výpadek příjmů alespoň částečně pokrýt. Typicky jde o komplexní životní pojištění s připojištěním pracovní neschopnosti nebo pojištění denních dávek při pracovní neschopnosti. To jí pomůže překlenout období, kdy vypadne příjem.
  • Je důležité si pohlídat podmínky: některé pojistky se začínají vyplácet až po určité době neschopnosti, třeba až po 30 nebo 60 dnech, takže pořád dává smysl mít rezervu na několik měsíců. A tu má už Romana pěkně nastavenou. Kdyby se jí časem podařilo dosáhnout třeba na čtyř- až šestinásobek měsíčních výdajů, měla by slušný základní „polštář“, který by jí zajistil větší klid.
  • Stejně tak dává smysl, že má sjednané i pojištění nemovitosti a další základní pojistky, ale je dobré hlídat, zda kryjí opravdu všechna větší rizika: vytopení, požár, krádež i odpovědnost vůči sousedům nebo nájemníkům.
  • Zároveň by mohlo dávat smysl zkusit ušetřit na pravidelných výdajích: třeba pomocí aplikací na srovnání cen energií a telekomunikačních služeb. Stačí porovnat nabídky, často lze ušetřit i několik stovek korun měsíčně.
  • A mimochodem, velké uznání za to, jak přemýšlí o svém rozvoji. Sama investuje čas a energii do studia, aby rozšířila své možnosti v budoucnu. Nejde o to, mít vše naplánované na roky dopředu, ale být otevřená tomu, co přijde, a přitom si držet pevnou půdu pod nohama. A to Romana zvládá skvěle.

S kým jsme si povídali o penězích?

Mluvíme se skutečnými ženami o jejich skutečných příjmech, výdajích a finančních problémech.

Načítám