Hlavní obsah

Rakoviny plic u žen přibývá, u mužů klesá. Příčina? Kouření!

Foto: mi_viri, Shutterstock.com

Rakovina plic je u žen stále na vzestupu, u mužů naopak počet klesá. Na vině je jednoznačně kouření a také to, že neexistuje žádná možnost, jak nádorové onemocnění odhalit včas. Co by vás mělo varovat?

Článek

Rakovinou plic v Česku ročně onemocní více než 2300 žen a zhruba 4500 mužů. Zatímco u mužů výskyt smrtelné nemoci v posledních letech mírně klesá, u žen roste. Podle dat, která mapovala výskyt nemoci v České republice od roku 1977 do 2016, klesl roční výskyt tohoto zhoubného onemocnění u mužů o 9,9 procent. U žen za stejné období však vzrostl o 32,8 procent. Rizikovou skupinou jsou zejména ženy starší 35 let. Proč tomu tak je?

Ženy s kouřením totiž začínaly později než muži, tedy v šedesátých letech, kdy to začalo být moderní. A následky nezdravého životního stylu se začínají projevovat. Problém je, že, na rozdíl třeba od rakoviny prsu, neexistuje žádné preventivní vyšetření, které by nemoc v počátečním stádiu odhalilo.

První příznaky

Plíce nebolí, mají v sobě totiž jen velmi málo nervových zakončení, a to je hlavní důvod, proč nemocného nic nevaruje. Navíc příznaky se často přičítají banálním onemocněním, jako je nachlazení. K lékaři by vás proto měly dovést následující problémy, a to i v případě, že netrvají dlouho. Jde zejména o změnu charakteru kašle, špatné dýchání, dušnost, opakující se záněty plic, ale také únava, bolesti svalů, problémy s polykáním nebo otoky obličeje a horních končetin.

Zpozornět mají samozřejmě nejvíce kuřáci, i když ne všechny toto onemocnění postihne. Nejde o nakažlivou nemoc, platí ale, že se v těle rozvíjí několik let, než se projeví. A to už je většinou pozdě.

Foto: Photographee.eu, Shutterstock.com

Kouření se na vzniku rakoviny významně podílí

Léčba rakoviny plic

Pokud je nádor odhalený včas, odstraňuje se chirurgicky buď postižený plicní lalok (lobektomie), nebo i více laloků, případně celá plíce (pneumonektomie).

V pokročilejších stádiích je třeba kombinace chirurgické léčby, chemoterapie a ozařování neboli radioterapie. Vždy záleží na tom, jak je nádor velký a jestli je nádorové bujení neboli metastázy rozšířené do dalších částí těla. U některých pacientů pomáhá moderní biologicky cílená léčba či imunoterapie.

Foto: Stock-Asso, Shutterstock.com

Podle typu nádoru lze nasadit účinné léky

Jak probíhá vyšetření

Pokud je podezření na rakovinu plic, provádí se rentgen plic nebo také CT vyšetření. Pro volbu vhodné léčby je nejprve důležité rozeznat, o jaký typ plicního nádoru jde a jaký má rozsah. Pak lékaři dokážou říci, který lék by mohl být účinný. Pro určení typu plicního nádoru se nejčastěji dělá bronchoskopie spojená s odběrem vzorku plicní tkáně (biopsií). Ta se posílá na histologické vyšetření, přičemž na výsledky se čeká několik dní.

Komplikovaná nemoc

Rakovina plic je samo o sobě vážné onemocnění, může se vrátit a postihnout i další část těla. Ročně na ni v Česku zemře 5400 lidí. Je to nejzákeřnější rakovina ze všech – přibližně 85 procent těch, kteří přijdou k lékaři, již nebojuje o plné vyléčení, ale o prodloužení života.

Prevence a ochrana plic

Lze se tedy nějak chránit? Nekouřit, to je nejlepší prevence. Kromě cigaretového kouře ale ke vzniku rakoviny plic, a vůbec všech nádorových onemocnění, přispívají uzeniny. Ty totiž vlivem zpracování obsahují velké množství karcinogenních látek, například dehet z kouře.

Rakovina plic

  • Popis - Nádorové onemocnění, které postihuje plíce. Jde o nejnebezpečnější rakovinu, protože ze začátku je bezpříznaková. Zatímco u mužů počet nemocných klesá, u žen naopak stoupá.
  • Příznaky - Na začátku žádné, později: kašel, špatné dýchání, dušnost, opakující se záněty plic, ale také únava, bolesti svalů, problémy s polykáním nebo také otoky obličeje a horních končetin
  • Léčba - Chirurgické odstranění nádoru, chemoterapie, radioterapie, biologická léčba a imunoterapie
  • Úmrtnost - Prvních pět let od diagnózy přežije 15 procent nemocných.
  • Prevence - Vyhýbání se kouření a uzeninám

Také diagnózu rakoviny hrtanu si nejčastěji vyslechnou kuřáci. Ovšem riziko tohoto onemocnění se zvyšuje třeba i sexuálním experimentováním

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek