Hlavní obsah

Jak z toho ven: Dcera nechce jíst školní svačiny, bojím se, zda je to ještě normální

Foto: Tatyana Soares, Shutterstock.com

Foto: Tatyana Soares, Shutterstock.com

Vítejte v naší poradně pro ženy. Napsala nám čtenářka Lucie o problémech s dvanáctiletou dcerou. Bojí se, že by mohlo jít o anorexii. Co by mohlo být příčinou a jak z toho ven? Poradí jí terapeut Ondřej Frunc.

Článek

Dobrý den,

mám potíže s dcerou. Je to asi rok, co začala schovávat nedojedené jídlo. Jsou to svačiny, co jí dávám do školy. Prý nemá hlad, zapomněla se najíst, nebo jí to nechutná.

Několikrát jsme se na toto téma bavily, ptala jsem se jí, co si chce do školy ke svačině brát, dohodly jsme se na proteinové tyčince a ovoci, ale i to nacházím v její skříni schované a nesnědené.

Obecně je tedy v jídle docela vybíravá, ale snažím se vařit to, co má opravdu ráda. Bavíme se i o tom, jestli chce vypadat jinak, být štíhlejší (je fakt dost hubená), to ale popírá. Říká jen, že neměla čas, a slibuje, že bude jíst. Vždycky ale najdu nějaké jídlo schované.

Strašně se bojím, abych něco neudělala špatně a nezadělala jí na anorexii. Prosím, nenapadá vás, jak postupovat? Děkuji, Lucka.

Dobrý den, Lucko,

díky za dotaz. Jen chci říct, že jste skvělá. Snažíte se, dáváte tomu spousty energie, povídáte si, dcery si všímáte, to je dobrá cesta.

Témata spojená s příjmem potravy, s naším tělem, s tím, jak se v něm cítíme, řeší v podstatě úplně všichni. Není snad nikdo, koho by se toto téma nedotklo. Ať jsme malí, velcí, štíhlí, silní, mladí, staří… Ale je dobře téma mentální anorexie nepodceňovat, protože se jedná o závažné onemocnění.

Zvlášť v dospívání může být toto téma ovlivňováno mnoha proměnlivými faktory. Primárně jde o to, jak se člověk cítí, jak je přijímaný okolím a v rodině. Každopádně myslím, že je skvělé, jak spolu komunikujete, zdá se otevřeně a upřímně a to je prostě dobrá práce.

Určitě můžete kontaktovat odborníka (například Anabell), pokud máte vážné podezření. Existuje velké množství opravdu kvalitních telefonních krizových linek, dá se vyhledat psychiatr a psychoterapeut. Zvažte to.

Otázka ale taky je, jestli je to vůbec potřeba. Nemusí jít o nic nebezpečného, spousta dětí má ve škole tolik vjemů, že si na svačinu ani nevzpomene. Může se do toho promítat opravdu mnoho: názory ostatních, vlastní pocity ze sebe sama. Nechutenství je často důsledek stresu, ale také – někdo prostě jí celý život víc, někdo míň.

Pokud jí snídaně, obědy a něco málo večeří, pokud se o tom o víkendu můžete přesvědčit, tak bych se o svačiny tolik nebál. Určitě je pro dceru důležité vytvářet prostředí, kde se bude cítit bezpečně, nebude pod tlakem a pod neustálou kontrolou. Je dobré si promluvit, ale zároveň svým dětem důvěřovat. Dobrý vztah a důvěra je základ. Každopádně držím palce.

Reklama

Související témata:
Pedagogicko-psychologická poradna