Hlavní obsah

Mentální anorexie: Jak poznat poruchy příjmu potravy u dětí?

Foto: VGstockstudio, Shutterstock.com
13. 9. 2019

Touha po dokonalosti, šikana, posměch okolí nebo tragédie v rodině. Důvody, které mohou spustit poruchy příjmu potravy. O mentální anorexii jste jistě slyšeli. Napadlo vás však, že by to mohlo potkat i vaši rodinu?

Článek

Mentální anorexie nejvíc ohrožuje dospívající dívky, ale výjimkou nejsou ani mužští pacienti či ženy středního věku. Jak postupovat, když máte strach, že by se mohla anorexie týkat vaší rodiny? Rizikové jsou děti ctižádostivých rodičů, kteří chtějí vše perfektní a na děti kladou příliš vysoké nároky, a také děti matek dietářek.

Co je to mentální anorexie

Poruchy příjmu potravy jsou vážné psychické nemoci, kromě anorexie sem patří také záchvatovité přejídání a mentální bulimie. Anorexii charakterizuje úmyslné ubývání na váze. „Mezi typické projevy patří patologická obava z tloušťky, frustrace z postavy, podvýživa. K tomu se přidá narušení tělesných funkcí, jako je vypadávání vlasů, zubů či ztráta menstruačního cyklu,“ popisuje expertka na poruchy metabolismu a výživy Miroslava Navrátilová z Psychiatrické kliniky LF MU a FN Brno.

Jak se pozná anorexie

Pokud u dítěte zaznamenáte, že hubne, nejí, vyhýbá se jídlu, vyhazuje svačiny nebo si odhlašuje obědy, zbystřete. „Když stále hledá výmluvy, proč nejíst, často vám tvrdí, že už jedlo venku s kamarádkou nebo jídlo schovává, může se jednat o mentální anorexii,“ potvrzuje Marie Novotná, sociální pracovnice Kontaktního centra Anabell Praha. Odmítají společná jídla, zmenšují porce, začnou být velice vybíraví, přehnaně sportují, neustále se zaobírají svým tělem (váží se, prohlížejí se v zrcadle...).

Foto: Photographee.eu, Shutterstock.com

Frustrace z postavy patří mezi typické projevy: na smrt vychrtlá dívka si stále připadá tlustá

Příznaky a projevy

Poměrně dlouho si nemusíte vůbec ničeho všimnout. Anorektici jsou neuvěřitelně vynalézaví, jak nemoc před světem utajit. Nechávají špinavé misky na viditelných místech (jídlo samozřejmě nesnědí), nosí volné oblečení a tvrdí, že jen chtějí žít zdravě. A když už něco pozřou, často pak hodiny cvičí, aby nabrané kalorie spálili.

Anorektici lžou a manipulují

Nemocným nelze věřit nic, co stran jídla tvrdí a slibují. Hrají blízkým na city, nebo je dokonce vydírají. Zdá se, že spolupracují a že se chtějí vyléčit? Nevěřte jim!

„Jedná se o pseudospolupráci, která má jediný cíl: pokračovat v mentálních praktikách i za cenu lží a podvodů, což tak potvrzuje jejich diagnózu. Pacientky se obvykle snaží ukrýt své anorektické návyky a upoutávat pozornost jiným směrem. Dochází tak k manipulaci s okolím, které nakonec často nemocným důvěřuje více než odborníkům,“ varuje Miroslava Navrátilová.

Na dítě se nezlobte, že vám lže – mluví a jedná pod vlivem nemoci. Diagnózu i léčbu proto vždy nechte na odborníkovi a na nic nečekejte. Mentální anorexie často končí smrtí, a čím dřív se podchytí a začne léčit, tím větší šance na úzdravu pacient má.

Foto: UfaBizPhoto, Shutterstock.com

Máte podezření na poruchu příjmu potravy? Vyhledejte odbornou pomoc i sami bez dítěte

Kdy vyhledat odborníka

Nechcete panikařit? „Je dobré být obezřetní a s dcerou o všem mluvit. Zeptat se jí, zdali ji něco netrápí nebo jestli někdo neměl ohledně její postavy či váhy poznámky, například trenér či učitel tance. Pokud nezdravé hubnutí trvá měsíc a déle, doporučuji návštěvu odborníka. Obraťte se na školního psychologa, specializovaná centra, praktického lékaře nebo psychiatra,“ radí Marie Novotná.

Léčba mentální anorexie

Diagnóza i léčba patří výhradně do rukou lékaře – ten je schopen, na rozdíl od milujících rodičů, s manipulacemi anorektiků pracovat a počítá s nimi. Je zásadní nenechat dítě dlouho hladovět, protože nemoc devastuje celý organismus a i po případném vyléčení mohou zůstat trvalé následky (např. osteoporóza, špatné zuby, špatný vývin dospívajícího organismu, poruchy menstruace a neplodnost).

Léčba je náročná a dlouhodobá: zesláblý organismus je nutné začít vyživovat, léčit potíže vzniklé hladověním (anémie, problémy s ledvinami, se srdcem atd.) a zároveň je zásadní psychoterapie. Jedná se o chronické onemocnění a vyléčí se ani ne polovina pacientek. Ostatním se nemoc či jiné poruchy příjmu vracejí.

Mentální anorexie

  • Popis - Porucha příjmu potravy, těžké psychické onemocnění. Patologický strach z tloušťky a touha po kontrole může vést až k naprostému vyhladovění a smrti. Častá je i sebevražda.
  • Příznaky - Odmítání potravy, přehnané cvičení, BMI pod 17,5, u dívek ztráta menstruace, porucha vnímání vlastního těla (vyhublí anorektici si stále připadají tlustí).
  • Léčba - Doplnění živin a zvýšení hmotnosti, léčba hladověním zdevastovaného těla, psychoterapie, rodinná terapie. Léčba trvá dlouho a nemusí být úspěšná.
  • Mortalita - Vyšší než 10 procent.
  • Prevence - Milujte děti takové, jaké jsou, nehledejte na nich chyby a nechtějte po nich, aby byly dokonalé.
ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek