Hlavní obsah

Telenovely a seriály 90. let. Pamatujete na ně?

Foto: Profimedia.cz
23. 10. 2020

Současné streamovací platformy mají ve svém repertoáru tolik seriálů, že byste je nestihli zhlédnout do konce života. V devadesátých letech jich ale tolik zdaleka nebylo. Pojďte s námi zavzpomínat na televizní hity, u kterých se leckdy scházela celá rodina.

Článek

Ať už by se v konkurenci současné kinematografie dnes uchytily nebo ne, ve své době patřily k největším televizním hitům. Kassandru či Divokého anděla sledovali se zatajeným dechem na obrazovkách tehdejší teenageři i jejich prarodiče. Které seriály a telenovely nejvíc zasáhly české publikum?

Sabrina – mladá čarodějnice (1996–2003) 

Chvíli předtím, než se hollywoodská produkce pustila do zfilmování Harryho Pottera, učarovala mládeži na televizních obrazovkách čarodějka Sabrina. Strasti šestnáctileté studentky, která bydlí v domě se svými dvěma tetami a mluvícím kocourem Salemem, sledovala se zaujetím celá rodina. Kromě typických problémů s dospíváním jí komplikovaly život nově nabyté magické schopnosti. Ne vždy totiž dopadla vyřčená kouzla přesně tak, jak si představovala. Hlavní role patřila sympatické Melisse Joan Hart (44) a diváci ji zkrátka milovali. Po natočení 163 epizod se herečka v roce 2003 provdala za hudebníka Marka Wilkersona (44), s kterým vychovávají tři společné syny (8, 12 a 14 let).

Foto: Profimedia.cz

Roli Sabrinina přítele Harveyho dostal herec Nate Richert (42)

Kassandra (1992–1993)

Devadesátá léta představovala pro telenovely zlaté časy. A nebyla to jen Esmeralda (1997), jež nadchla české obecenstvo. Ohromné sledovanosti se dočkala třeba i venezuelská Kassandra. V příběhu figuruje stejnojmenná tanečnice, která vyrůstala v komunitě kočovných cikánů, přestože byla dědičkou bohatého statkáře. To, že ji při porodu vyměnili za chlapce, se dozvídá až v průběhu napínavého děje. Co by to ale bylo za telenovelu, kdyby v ní nehrála hlavní roli láska? Kassandra se zakouká do movitého a hodného krasavce Luise Davida, jenže netuší, že má zlé dvojče. Milostné peripetie této trojice diváci ve 150 epizodách doslova hltali.

Foto: Profimedia.cz

Kassandru si zahrála venezuelská herečka Coraima Torres (47), dvojroli jejích povahově odlišných nápadníků ztvárnil Portorikánec Osvaldo Ríos (59)

Divoký anděl (1998–1999) 

Podobného scénáře se chytl další televizní počin argentinské režie. Kudrnatá Milagros vyrůstala v dětském domově. Jakmile dovršila osmnácti let musela jej opustit, a tak si našla práci jako služebná u bohaté rodiny Fredericka Di Carla do jehož syna Iva se bezhlavě zamiluje. Později zjistí, že pán domu je ovšem i jejím otcem a lásku k bratrovi si bez milosti odepře. Zamotaný příběh o 270 dílech následně odhalí šokující pravdu – Ivo Di Carlo má ve skutečnosti jiné rodiče! Přestože se Milagros zasnoubí s jeho bratrancem, nakonec se dočká svatby s Ivem. Hlavní protagonisti jsou herci Natalia Oreiro (43) a Facundo Arana (48), kteří si získali srdce diváků celého světa.

Foto: Profimedia.cz

Facundo Arana měl v prvních dílech douhé vlasy, ty mu ale herečka a zpěvačka Natalia Oreiro v rámci scénáře ustřihla

Doktorka Quinnová (1993–1998) 

Přestože se telenovely těšily svého času velké oblibě, dnešní hodnocení by si za rámeček nedaly. Filmoví kritici jim většinou neudělují víc než 35 %. To seriál z medicínského prostředí devatenáctého století je na vyšším levelu, na ČSFD má rovnou 50 %!

Doktorka Quinnová bavila snad každou generaci a repríz se dočkala i v novém tisíciletí. Určitě si pamatujete na Jane Seymour (69) v roli lékařky Michaely, která se po smrti otce vydává do městečka Colorado Springs, aby zde začala svou praxi. Místní obyvatelé však nejsou zvyklí na ženy doktorky, a tak chvíli trvá, než si získá jejich respekt. Hned v prvním díle adoptuje tři děti, s kterými prožívá různá dobrodružství, která Divoký západ nabízí. Oporou je Michaele spřízněná duše a kamarád indiánů Byron Sally v podání charismatického Joe Landa (58).

Foto: Profimedia.cz

Jane Seymour a Joe Lando tvořili v seriálu o 149 dílech dokonalý pár. V reálném životě jsou kamarádi a dodnes se stýkají

Beverly Hills 90210 (1990–2000) 

Americký seriál o studentském životě zlaté mládeže zná snad každý, kdo vyrůstal v devadesátkách. Hlavních postav bylo v Beverly Hills 90210 opravdu požehnaně, a diváci tak měli široký výběr, s kterou z nich se ztotožnit. Mezi nejoblíbenější patřili bezpochyby Brenda a Dylan, kteří představovali ideální pár. O to smutnější je, že jejich osudy v reálném životě nejsou nikterak veselé. Představitele Dylana Luka Perryho (†54) loni ranila mrtvice, na jejíž následky zemřel. A Shannen Doherty (49) alias Brenda Walsh má rakovinu ve čtvrtém stadiu. S nepříznivou diagnózou se světu svěřila letos. Nezbývá než doufat v zázrak a její uzdravení.

Foto: Profimedia.cz

Vztah Brendy a Dylana nebyl bez chybiček, přesto byli ztělesněním dokonalého páru. Účinkovali spolu v seriálu Beverly Hills 90210, který měl 293 epizod

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek