Hlavní obsah

Tenkrát na Západě slaví 50! Jak šel čas s herci?

Foto: Profimedia.cz
21. 12. 2018

Těžko si představit kultovnější western, než je „Tenkrát na Západě“ s krásnou Claudií Cardinale a charismatickým Henrym Fondou. Dnes je to padesát let, co měl tento film premiéru. Co se stalo s hlavními hrdiny?

Článek

Když se řekne „Tenkrát na Západě“, mnohým fanouškům se vybaví tvář Claudie Cardinale (80) a v uších zazní hlas Věry Špinarové (†65) v písni „Jednoho dne se vrátíš“. Melodie tohoto hitu pochází právě z kultovního westernu – hudbu k němu napsal Ennio Morricone (90), autorem českého textu je Zbyšek Malý (†62).

Píseň Věry Špinarové i vyhlášený film mají ovšem společného trochu víc. Nechybělo totiž mnoho a ani jeden kus nemusel slavit takový úspěch. O dnes proslulém songu ještě dvě léta po jeho nahrání (v roce 1976) téměř nikdo nevěděl a snímek zase mohl mít jiného režiséra. Ital Sergio Leone (†60), který ho nakonec natočil, o to původně vůbec nestál – nechtěl už filmovat žádný další příběh z Divokého západu. Předtím totiž režíroval hned tři spaghetti westerny s Clintem Eastwoodem (88) a téma už ho zmáhalo. Kdoví, jak by to dopadlo, kdyby na režisérskou stoličku usedl někdo jiný! Bylo by stejné i obsazení?

Henry Fonda jako Frank

Prvotřídního zloducha ztvárnil Henry Fonda (†77) – role mu sedla, ačkoliv Frank byl jeho prvním opravdovým gaunerem. A také posledním. Ovšem ve skutečném životě by se herec mezi padouchy zařadil možná celkem snadno – rozhodně nebyl nejlepší otec. Jeho děti Jane (81) a Peter (78) na něj moc pozitivně nevzpomínají. Dceři prý neustále předhazoval, že je důležité, jak vypadá, a nabádal ji, ať zhubne. Herečka pak dlouhá léta trpěla poruchami příjmu potravy.

Po Frankovi se Henrymu Fondovi už mnoho velkých a proslulých rolí nedostalo a byl obsazován především do televizních snímků. Přece jen – v době natáčení westernu mu bylo 63 let a tehdy byl v Hollywoodu řazen mezi starou gardu. Ovšem rozhodně to nebyl konec kariéry. Svého největšího hereckého úspěchu se dočkal až na samém sklonku života: za film „Na Zlatém jezeře“ (1981), kde hrál s Katharine Hepburn (†96), získal svého jediného Oscara a ve stejném roce zemřel na komplikace spojené s rakovinou prostaty.

Foto: Profimedia.cz

Henry Fonda byl znamenitý herec, ale jako otec pokulhával – alespoň dle slov svých dětí Jane a Petera

Claudia Cardinale jako Jill

Představitelka krásné Jill, italská herečka tuniského původu Claudia Cardinale, letos oslavila 80. narozeniny a je jediná, kdo z představitelů hlavních rolí v legendárním snímku žije. Ačkoliv byla velice populární už v době, kdy natáčela „Tenkrát na Západě“, western ji proslavil i mimo evropský kontinent. Na rozdíl od Henryho Fondy měla Claudia Cardinale velkou část kariéry před sebou a dohromady se jí podařilo natočit přes sto filmů.

S postupujícím věkem začala hrát nejen krasavice, ale dostávalo se jí i rolí silných žen – do těch ji obsazoval také režisér a scenárista Pasquale Squitieri (†78), s nímž od roku 1975 žila. O čtyři léta později se jim narodila dcera Claudia. Mimochodem – ve stejném roce se hvězda stala i babičkou, syn Patrick (61) ji potěšil vnučkou. Syn přišel na svět, když bylo vycházející hvězdě devatenáct, a producent jí nařídil, aby ho kvůli kariéře zatajila. Patricka tak vychovávali hereččini rodiče a i on sám si myslel, že Claudia je jeho sestra. Vše prasklo až v sedmdesátých letech.

Foto: Profimedia.cz

Claudia Cardinale patřila k nejkrásnějším ženám filmového plátna minulého století

Charles Bronson jako Harmonika

Charismatický Američan Charles Bronson (†82) byl sice známý ještě dříve, než si zahrál tajemného mstitele, kterému říkali Harmonika, ale poté jeho hvězda slávy vystoupala vysoko i v Evropě. Začal být obsazován i na starém kontinentě a třeba „Zbraně pro San Sebastian“ (1968), „Twinky“ (1969) nebo „Cestující v dešti“ (1970) patří mezi nejpopulárnější filmy. Nejslavnější role se dočkal až po padesátce: byl jí Paul Kersey v akčním dramatu „Přání smrti“ (1974).

Herec byl ženatý třikrát. Poprvé to bylo s dvacetiletou Harrietou Tendler, kterou si vzal jejímu otci navzdory. Byli spolu mezi léty 1949 a 1965 a měli dvě děti, Tonyho a Suzanne. Podruhé se oženil pár měsíců před premiérou „Tenkrát na Západě“ s herečkou a zpěvačkou Jill Ireland (†54). S tou žil až do roku 1990, kdy zemřela na rakovinu prsu, mají dvě dcery Katrinu a Zuleiku. Poslední Bronsonovou manželkou byla herečka Kim Weeks (58), s níž stanul před oltářem v roce 1998. Ve stejném roce natočil poslední film a pak přišly zdravotní problémy. Později onemocněl Alzheimerovou chorobou a v roce 2003 zemřel.

Foto: Profimedia.cz

Knírek byl pro Charlese Bronsona poznávacím znamením – ovšem jako Harmonika (vlevo) ho neměl

Jason Robards jako Cheyenne

Než se Jason Robards (†78) objevil ve snímku „Tenkrát na Západě“, znali ho fanoušci zejména z divadla. Pořádné filmování se mu zatím vyhýbalo. To se ale mělo změnit brzy poté, co ztvárnil desperáta Cheyennea. V roce 1976 se objevil ve filmu „Všichni prezidentovi muži“ a za roli Bena Bradleeho dostal Oscara a dalších pět ocenění, k tomu ještě několik nominací. To samé se pak opakovalo po ztvárnění Dashiella Hammetta v dramatu „Julia“ (1977). Velice oceňovaný byl i snímek „Melvin a Howard“ (1980), za který herec získal několik cen a oscarovou nominaci.

Byl čtyřikrát ženatý a měl šest dětí. Během života dlouho bojoval se závislostí na alkoholu: ta vedla nejen k jednomu z rozvodů, ale svou roli hrála i při autonehodě v roce 1972, po níž herec upadl do klinické smrti a měl úplně zdeformovaný obličej. Paradoxně mu tento hrůzný zážitek pomohl. Jason Robards od té doby abstinoval, a dokonce vedl kampaň za zvýšení povědomí o problematice alkoholismu. Zemřel v roce 2000 na rakovinu plic.

Foto: Profimedia.cz

Herec bojoval s alkoholismem, ale osud mu ukázal varovný prst, a proto přestal pít

Máte rádi film Tenkrát na Západě?  A co takhle další westernové filmy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek