Hlavní obsah

Tohle je 5 největších nešvarů, které ohrožují vaši pleť

Foto: Profimedia

Chcete účinně zabojovat proti unavené pleti? Změňte životní stylFoto: Profimedia

Krásná a svěží pleť, díky které vám bude okolí hádat o deset let méně, je snem snad každé ženy. Přestaňte svádět vrásky na genetické dispozice. Za vzhled vaší pokožky může hlavně životní styl.

Článek

Ze studie zveřejněné v odborném časopise British Journal of Dermatology vyplývá, že rychlost a způsob stárnutí pleti ovlivňuje genetika pouze z dvaceti procent. Za zbývajících osmdesát procent jsou zodpovědné vaše životní návyky. Čemu se tedy vyhnout? Spolu s odborníky jsme našli pět největších nepřátel krásné pleti.

1. Kouření

Cigaretový kouř má negativní vliv nejen na vnitřní orgány, ale jeho zhoubné účinky se projevují i předčasným stárnutím pokožky. Nikotin obsažený v cigaretách totiž stahuje cévy, a to včetně drobných cévek v obličeji. Tento proces zabraňuje dostatečnému proudění krve a má za následek, že pleť není vyživená.

„Zplodiny z cigaret pleť vysušují a zanášejí póry. Negativní vliv na pokožku celého těla má také pokles kyslíku v krvi. Kuřák tedy musí o pleť pečovat daleko důkladněji a více investovat do její regenerace,“ vysvětluje Petra Řehořková, odbornice na zdravý životní styl a majitelka Kliniky estetické medicíny Petra Clinic.

Foto: Profimedia

Kouření rozhodně vaší pleti nijak neprospíváFoto: Profimedia

2. Alkohol

Dalším nešvarem, který pleti rozhodně neprospívá, je nadměrná konzumace alkoholu. Tato návyková látka působí přesně opačně než nikotin. Cévky v obličeji nadměrně rozšiřuje, čímž se zvyšuje rychlost průtoku krve. Důsledkem je začervenání a popraskané žilky. Příliš častá konzumace alkoholických nápojů dále vede k oslabení imunitního systému. Organismus tak ztrácí odolnost vůči bakteriím, které pronikají do kůže a způsobují záněty v podobě vyrážek a pupínků. Dalšími problémy jsou dehydratace a ztráta pružnosti.

3. Stres

Pokud se nepřestanete stresovat, pokožka se vám pravděpodobně odmění výskytem pupínků. Psychické rozpoložení je totiž dalším faktorem, na který reaguje. Souvislostí kožních problémů s duševním zdravím se dokonce zabývá obor psychodermatologie. Stresový hormon kortizol zvyšuje produkci kožního mazu, a tím napomáhá vzniku akné.

Foto: Profimedia

Stres, nedostatek spánku, to vše ubližuje nejen vám, ale i vaší pokožceFoto: Profimedia

4. Nedostatek spánku

Ne nadarmo se říká, že se někdo vyspal do růžova. Když tělu dopřejete čas na regeneraci v podobě dostatečně dlouhého spánku, odvděčí se vám odpočatou pletí. Naopak po náročné noci je nutné strávit ráno před zrcadlem o pár minut víc maskováním způsobených škod.

Tělo trpící nedostatkem spánku tím vlastně zažívá stresovou situaci a produkuje více kortizolu, který vede ke vzniku vrásek a tmavých kruhů pod očima. Jiného hormonu se mu ale naopak nedostává. Řeč je o melatoninu, který se uvolňuje právě během spánku. Tato látka podporuje regeneraci pleti a dodává jí hebký a svěží vzhled.

5. Špatné stravování

Vinu za nezdravě vypadající obličej nesou také nesprávné stravovací návyky. „Kvalitu vaší pleti může ovlivnit nedostatek bílkovin, minerálů a vitaminů. Při jejich deficitu je kůže oslabená a suchá. Důležité jsou zejména vitaminy A a C a zinek. Větší množství zinku se nachází například v mase, v játrech, v kvasnicích, v mléčných výrobcích a vejcích,“ vyjmenovává nutriční terapeutka z poradny Incare Jana Šulcová.

Zatímco některé potraviny mají na pokožku takřka blahodárný vliv, jiné jí mohou pořádně uškodit. Pokud chcete vypadat co nejdéle mladě, vyřaďte z jídelníčku cukr. „Nadměrná konzumace cukru výrazně zpomaluje metabolismus, což se odráží i na kvalitě pleti – je vysušená, šupinatí a objevuje se akné nebo rozšířené červené žilky,“ varuje Petra Řehořková.

Péči o pleť ovšem nenechávejte až na chvíli, kdy se na ní projeví první známky stárnutí. Prevence je totiž hlavním klíčem k úspěchu. „O pleť je dobré začít pečovat zhruba mezi 15 až 20 lety. Doporučuji si najít dobrého profesionála, který vám poradí, co je pro vás nejlepší. Péče je totiž vždy individuální,“ uzavírá Petra Řehořková.

Začaly jste se o pleť starat včas? Prozraďte nám to v komentářích.

Reklama