Hlavní obsah

Nejčastější chyby matek: Poznáváte se v nich?

Foto: Dmytro Zinkevych, Shutterstock.com

Snad každá žena chce být svému dítěti nejlepší maminkou. Láska, péče, ochrana a snaha připravit potomkovi skvělou budoucnost, to vše k mateřství patří. Ale i matky chybují! A tohle jsou nejčastější chyby, kterých se při výchově dětí dopouštějí.

Článek

Perfektní matka neexistuje, přesto se o to leckterá žena snaží. V honu za dokonalostí ale někdy zapomíná na vlastní instinkt, nevšímá si potřeb dítěte, potlačuje jeho individualitu a z mateřství dělá téměř olympijskou disciplínu. A místo ideálních maminek pak můžete na pískovišti potkat následující typy žen, které aniž by to tušily, nedávají své ratolesti vůbec dobrý základ pro život…

1. Úzkostlivé matky

Mají strach! Pořád a ze všeho. Nevidí, že je včela pilný tvoreček, vidí jen žihadlo. Nevidí, jak šťastné je dítě batolící se v bahně, ale jen hromady mikroorganismů na jeho zapatlaných ručičkách. Pořád svou ratolest převlékají a dezinfikují a doma cídí vše, co se zrovna neblýská. Bacily jsou přece nebezpečné a jsou všude! Nedovedou si představit, jaký požitek má potomek z rychle se točícího kolotoče, protože se bojí odřených kolen. Dítě z jejich úst slyší jen zákazy a věty typu „nedělej to, ublížíš si“ či „nelez tam, spadneš“.

Foto: wavebreakmedia, Shutterstock.com

Úzkostlivá matka přenáší tento pocit na svoje dítě

Ale pozor, úzkostná matka nejspíš vychová stejně ustrašeného potomka – bude se bát i věcí, které jsou zcela normální. Neměl totiž šanci si je vyzkoušet! „Takové matky dítěti nepředávají důvěru v sebe sama. Děti mají představu, že svět je nebezpečné místo k životu, kde je třeba se obávat téměř každého kroku,“ vysvětluje psycholožka Anita Michajluková z Centra zvyšování psychické odolnosti.

Co to znamená v praxi:

 • Děti málo experimentují, nezískávají dostatek zkušeností.
 • Mohou být pohybově či motoricky nešikovné, protože ze samého strachu jim matky neumožnily, aby se naučily běhat, skákat a podobně.
 • Mají nízké sebevědomí, jsou zakřiknuté, bojí se do čehokoli zapojit.

2. Matky srovnávačky

Od svých dětí očekávají dokonalost. Velmi těžce snášejí, když jejich ratolest není ve všem nejlepší. Věčně srovnávají a pozorují ostatní děti. Typické jsou pro ně věty „jak je možné, že ti to na tom kole tak nejde, vždyť Pepíček odvedle jezdí jako drak“.

„Dopouštějí se toho často matky, které si samy sebe neváží, jsou nesebevědomé a mají potřebu se neustále s někým porovnávat a tím si dokazovat, že jsou lepší,“ vysvětluje psycholožka Danuše Jandourková. Takové chování nikoho rozhodně k lepším výkonům nevybičuje, spíš to veškerou činnost otráví. Dítě potřebuje motivaci, nikoli neustálé shazování.

Foto: marypastukh, Shutterstock.com

Dítě potřebuje pocit bezpečí, důvěru a lásku

Co to znamená v praxi:

 • Dítě často začne nenávidět ty, se kterými ho matka srovnává. Zbytečně si vytváří nepřátele, místo aby budovalo kamarádské vztahy.
 • Může mít problémy se sebedůvěrou, protože je přece ve všem horší než ostatní.
 • Když už se k nějaké aktivitě odhodlá, jeho motivací bude jen někoho porazit, nikoli radost z činnosti samotné.

3. Matky podle příručky

Nenechají nic náhodě. Mají nastudované tuny knih na téma mateřství. Podle příruček dítě krmí, uspávají či přebalují. Mateřství je pro ně vědeckým oborem, za nějž chtějí získat Nobelovu cenu. „Příručky v tomto případě nahrazují schopnost spoléhat se sama na sebe. Matky se pak nedokážou naladit na dítě, vidět jeho potřeby a těmi se řídit. To může vést k frustraci dítěte, jehož potřeby nejsou vyslyšeny. A děti pak nejsou schopné vnímat své potřeby, pocity a emoce,“ říká Danuše Jandourková.

Co to znamená v praxi:

 • Čím víc se matka snaží postupovat správně, tím méně je schopna vyslyšet potřeby dítěte. To je pak nabručené, nespokojené a je s ním těžší pořízení.
 • Matka je ve stresu, protože tenhle způsob dlouhodobě nemůže fungovat. Stres přenáší na dítě, které bývá více uplakané, vztekavé a nespokojené.
 • Dlouhodobě chybí „naladěnost“ matky na dítě a opačně, což komplikuje jejich vzájemný vztah.

4. Matky chlubilky

Je to postrach všech pískovišť. Tyhle matky neustále mluví o tom, jak je jejich dítě skvělé. Kdo by vydržel donekonečna poslouchat věty typu „Toníček už je bez plen od jednoho roku“, „naše Andulka už v noci vůbec nepláče“ nebo „váš Jiříček ještě nelyžuje? No to náš Honzík je rozený talent“!

Naštěstí je tahle „výchovná metoda“ sice pro okolí nesnesitelná, ale potomkovi škodí nejméně. „Většinou dítě tyhle řeči pouští jedním uchem sem, druhým tam,“ říká Anita Michajluková. Pochvala jednoduše dětské duši nijak neuškodí, spíš naopak. Ale nic se nemá přehánět! „Rizikem do budoucna je, že se dítě bude snažit jen kvůli pochvale a budou ho sužovat obavy, aby maminku nezklamalo,“ upřesňuje Danuše Jandourková.

5. Matky pedantky

Doma je to spíš jako na vojně. Každá hračka má své přesné místo, trička musejí být srovnaná do komínků, oběd se servíruje úderem dvanácté a ani vteřinové zpoždění se nepromíjí. Děti takových maminek jsou vzorné! U jídla nemluví, sedí s rukama za zády a neskáčou dospělým do řeči. „Je to velmi nepřirozené, úplně proti dítěti, jeho spontánnosti a živelnosti,“ dodává Danuše Jandourková.

Co to znamená v praxi:

 • Z dítěte vyrůstá závislá osoba, která i v dospělosti potřebuje vedení.
 • Pravidla jsou pro něj to nejdůležitější. Velmi těžko tedy bude zvládat situace, kde žádná pravidla neexistují, například při hledání koníčků či navazování vztahů.
 • V dospělém životě může být dítě bezradné a neschopné cokoli samo dokázat.

Jak jste na tom? Poznáváte se? Anebo někoho takového máte ve svém okolí?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek