Hlavní obsah

Tohle s žiletkou nikdy nedělejte! 9 chyb, které ženy při holení dělají

Foto: Alliance, Shutterstock.com

Foto: Alliance, Shutterstock.com

Umíte se oholit? To, že se této (přiznejme si, ne úplně zábavné) činnosti oddáváte roky, ještě neznamená, že se nedopouštíte fatálních chyb. Chcete se vyhnout zarudnutí, vyrážce i zarůstajícím chloupkům? Přečtěte si, co při práci s žiletkou nikdy nedělat.

Článek

Holení za pomoci žiletky je, navzdory technologickým pokrokům, stále nejpopulárnější. A asi se budete divit, co všechno se dá při zbavování chloupků touto klasickou metodou zkazit – od používání tupých břitů až po ranní holení. Co tedy děláte špatně?

Používáte jednorázovky

Jednou za čas, proč ne? Jestli jedete na dovolenou, klidně si jednorázová holítka do kufru přihoďte. Na dlouhodobé používání je ale doporučit nemůžeme (minimálně ty s menším počtem břitů ne). Důvod? K pokožce nejsou příliš šetrné, a navíc je poměrně velká šance, že se vám s nimi povede pořezat. Raději proto investujte do holicích strojků se čtyřmi nebo pěti břity, se kterými se bezpečněji dostanete i přes místa, jako jsou kolena.

Na foto (zleva): Holicí strojek se čtyřmi břity a výměnnou hlavicí Sword Quattro for women, Wilkinson, 209 Kč. Holicí strojek s pěti břity, výměnnou hlavicí a hydratačním Olay proužkem, Venus & Olay, Gillette, od 269 Kč

Neřeknete včas sbohem  

Byly byste přísahaly, že jste hlavici měnily nedávno, ale ono už to nějakých pár týdnů bude, že? Neostré břity přitom nezpůsobí jen to, že musíte po pokožce přejíždět znovu a znovu (což jí samozřejmě škodí). Koledujete si navíc o zarudnutí, vyrážku a zarůstající chloupky. A jak poznat, že je čas na střídání? Kromě toho, že musíte víc tlačit, začne mizet i zvlhčující proužek.

Ignorujete peeling

Pravidelná exfoliace (jednou až dvakrát týdně) je důležitá nejen pro hebkou pokožku, ale i proces holení. Navíc působí i jako prevence proti zarůstajícím chloupkům. Peeling si nicméně nikdy neplánujte na stejnou dobu jako holení – obojí pro kůži představuje zátěž a následovat by měl spíše „klidový režim“.

Na foto (zleva): Zjemňující cukrový peeling Lemongrass, Ryor, 140 Kč za 325 g. Jemný tělový peeling Nuxe Body, od 279 Kč za 200 ml

Spěcháte  

Berete žiletku do ruky ve vteřině, kdy vlezete pod sprchu? Zkuste příště alespoň pár minut počkat a klidně se předtím ještě namydlete. Tekoucí voda změkčí chloupky, připraví pleť a holení pro vás bude mnohem bezpečnější a šetrnější. Pak už můžete sáhnout po pěně a pustit se do práce!

Až budete s holením úplně hotové, doporučujeme ještě nohy opláchnout chladnější vodou – póry se uzavřou a kůže bude připravená na vrstvu krému.

Nepoužíváte pěnu

Jestli jste se něčeho takového dopustily, už si to nedělejte. Holení bez jakéhokoli přípravku (nemluvě o holení úplně nasucho!) zpravidla vyústí v podráždění. A zklameme vás, o moc lepší není ani mýdlo. To má totiž za úkol pokožku zbavovat nečistot a odmašťovat. Speciální pěny naopak kůži zvlhčují a způsobují, že holítko po těle bezpečně klouže. Když vám pěna zrovna dojde, zkuste ji raději než sprchovým gelem nahradit kondicionérem, který má podobné vlastnosti.

Na foto (zleva): Pěna na holení Pink Grapefruit, Balea, 37,90 Kč za 150 ml. Pěna na holení pro citlivou pokožku Satin Care Pure & Delicate, Gillette, od 89 Kč za 200 ml

Dělíte se  

Ne, ne a ještě jednou ne. Holicí pomocníci se nepůjčují stejně jako zubní kartáčky…  Při holení si můžete způsobit nejrůznější ranky a oděrky, které jsou ornou půdou pro přenos bakterií a virů. A o ty opravdu nestojíte!

Neuklízíte žiletku

Necháváte holítko ležet volně ve sprše? Dostává-li se k břitům pravidelně voda, můžete si být jisté tím, že jim zbytečně zkracujete životnost. V rámci ekonomického přístupu se proto vyplatí holicí pomocníky odkládat na suché místo.

Holíte se ráno

Chápeme vaši motivaci. Při večerním holení ale snáze předejdete podráždění. Největší výhodou je, že můžete nechat pokožku odpočívat a nemusíte ji zahalovat do těsných a většinou nevhodných materiálů. Jestliže soukáte čerstvě oholené nohy do slimek, nemůžete se divit, že kůže špatně reaguje. Když se budete holit před spaním, můžete sáhnout po vzdušné košilce nebo volném pyžamku.

Přeskakujete krémování

Tento krok určitě nevynechávejte a neodkládejte. Hned po holení a jemném vysušení pokožky přejděte ke krému, který by měl pleť vyživit a zklidnit. Rovnou ale zapomeňte na chemicky ovoněné produkty – kůži byste ještě více podráždily. Nejvhodnější jsou hypoalergenní krémy bez jakékoli parfemace. Pokud s holením nemíváte nejlepší zkušenosti, klidně sáhněte i po hojivém a regeneračním gelu z aloe vera.

Na foto (zleva): Vysoce výživný hypoalergenní balzám Atoderm PP Baume, Bioderma, 429 Kč za 500 ml. Tělový gel Aloe Vera, Diet Esthetic, 205 Kč za 250 ml

Tak co, děláte všechno správně?

Reklama

Související témata: