Hlavní obsah

Nejhezčí adventní trhy v Česku: znáte je všechny?

Foto: Profimedia.cz

Koronaviru navzdory se letos v mnoha městech opět konají adventní trhy. Vyzbrojte se očkováním a respirátorem, dodržujte rozestupy a vydejte se ochutnat ten nejlepší punč, připijte si na zdraví svařákem a ochutnejte trdelník! Kam stojí za to vyrazit?

Článek

Do kapsy potvrzení o očkování, na ústa respirátor a pro kontrolu klidně ještě samotest. Takhle by letos mělo vypadat vybavení každého, kdo se rozhodne vydat na adventní trhy. Pak si ale můžete užít adventní pohodu a zakončit předvánoční procházku u stánku se svařákem.

Už dávno není nutné vstávat ve tři hodiny ráno a jet autobusem k zahraničním sousedům, abyste poznali ty nejhezčí adventní trhy. Krom toho vám to letos epidemiologická situace nedovolí. Zato vám ale povíme, kde v Čechách a na Moravě najdete ty nejhezčí. Nezapomeňte ale sledovat vládní nařízení ohledně koronaviru. Co platí dnes, nemusí platit zítra.

Olomouc: Těšte se na punč

Jedno z nejkrásnějších historických center má zcela určitě Olomouc  a tradiční vánoční trhy každý rok nabízí opravdu bohatý program. V plánu bylo slavnostní rozsvícení stromečku a koncerty, které lákaly na opravdu známá jména. Radní Olomouce se však rozhodli celý doprovodný program zrušit, a to ze strachu ze šířící se nákazy. Na procházku, při které nasajete vánoční atmosféru, se ale můžete vydat i tak.  A nesmíme zapomenout na vyhlášený olomoucký punč.

Trhy startují v pátek 19.11.

Foto: Profimedia.cz

S punčem v ruce si vychutnejte olomoucký advent

Brno: Čtyři náměstí plná stánků

Vánoční trhy se v Brně se tradičně konají hned na několik náměstích: na Zelném trhu, náměstí Svobody, na Dominikánském náměstí a na náměstí Moravském. Stromečky pak budou na náměstí Svobody a Zeleném trhu, ovšem slavnostní rozsvícení se konat nebude, město je rozsvítí tajně. Zároveň se sníží počet stánků. I tak se ale můžete těšit na kouzelnou atmosféru, živou hudbu, gastronomické požitkářství i zábavu pro rodiny s dětmi. Také se můžete projet vánoční šalinou či se podívat na Halouzkův betlém, který je druhý největší svého druhu na světě.

Trhy startují v pátek 26.11.

Foto: Profimedia.cz

Brněnské trhy patří k vyhlášeným. Zláká vás tramvaj, vyhlídkové kolo, bruslení nebo drinky?

Praha: Poklidné trhy na Míráku

V Praze se tradičně konají vánoční trhy na více místech a můžete si tak vybrat, jestli se projdete rozzářeným centrem přes Václavské až na Staroměstské náměstí, jestli si dáte svařák na Pražském hradě, anebo zda zvolíte milou a poklidnou atmosféru trhů na centrálním náměstí Vinohrad, na náměstí Míru. Ve stáncích ochutnejte trdelník, speciality na grilu nebo vánoční punč a s dětmi si prohlédněte betlém uprostřed trhů. Trhů je však v Praze mnohem více, sledujte, zda některý není i v okolí vašeho bydliště.

Foto: Profimedia.cz

Malebné trhy téměř v centru Prahy se nachází přímo před dominantou náměstí Míru, kostelem sv. Ludmily

Opava: Historické městečko i betlém

V letošním roce si v Opavě můžete vychutnat advent na Dolním náměstí. Najdete tam prodejní stánky, tvořivé dílny, lidové tradice a zvyky, řemesla či atrakce pro děti. Připraveno bude řemeslné městečko a jako každý rok, i tentokrát náměstí navštíví Ježíškův pošťák. Prakticky na každý den v době od 16:00 do 19:00 je připraven doprovodný program. Dále můžete atmosféru nasát i skrze řemeslné historické městečko, historický kolotoč, lití olova či betlém.

V minulých letech byly trhy i na Horním náměstí, letos tam bude jeden stánek s punčem a jeden s občerstvením.

Trhy startují ve čtvrtek 25.11.

Foto: opava-city.cz

Dříve byly v Opavě vánoční trhy na obou náměstí, letos na návštěvníky na Horním budou čekat jen dva stánky

Plzeň: Na adventní procházky

Ani v Plzni nepřijdou milovníci vánoční atmosféry zkrátka. Náměstí Republiky bude vonět svařeným vínem, staročeským trdelníkem a perníčky. Čeká tu na vás obrovský vánoční strom, tak si přijďte vychutnat trhy, nakoupit originální vánoční dárky pro své blízké a užít spousty zajímavých kulturních akcí. A kdy je to tu nejkouzelnější? K večeru, kdy se rozsvítí slavnostní výzdoba a historické domy na náměstí vytvoří trhům pohádkovou kulisu. Vydejte se také na adventní prohlídky Plzní, kde se dozvíte více o tradicích, nebo se svezte vánoční tramvají.

Trhy startují v úterý 23.11.

Foto: Profimedia.cz

Počkejte, až se lehce setmí, a užijte si vánoční romantiku se vším všudy

Ostrava: Po šesti letech opět živý strom

I v Ostravě se můžete těšit na trhy na více místech: na Masarykově náměstí, Jiráskově náměstí a letos nově i na náměstí Dr. Edvarda Beneše, kde na vás bude čekat kluziště. To je ale pouze jedno z lákadel, organizátoři se rozhodli letos pro velkolepou zábavu, takže na Masarykově náměstí bude pro zájemce ruské kolo, bude tu po šesti letech živý strom a těšit se můžete i na partnerskou klubovou scénu. Jiráskovo náměstí bude zase ideálním cílem pro rodiny, protože tu vznikne dětská zóna. Promění se ale celková atmosféra, namísto stromu tu totiž bude umělecká plastika výtvarnice Eriky Bornové, kterou zde umístila ve spolupráci s Markem Pokorným z Galerie Plato a Národním divadlem moravskoslezským. Je se na co těšit!

Trhy startují v pátek 26.11.

Foto: Profimedia.cz

V Ostravě můžete bruslit, zdobit i obdivovat betlém se zvířátky

Všechny adventní trhy najdete přehledně na Mapy.cz! Dokonalý přehled vánočních trhů v ČR, včetně kalendáře, najdete zde. Které vánoční trhy jsou ty vaše nej? Možná některé najdete i ve speciálu Trhy vánoční. A znáte 7 míst s nezaměnitelnou vánoční atmosférou

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek