Hlavní obsah

Vyrábění s dětmi: 7 tipů na vánoční dekorace, které zvládnou

Foto: Roman Samborskyi, Shutterstock.com
30. 11. 2021

Přemýšlíte, co s dětmi vyrobit na Vánoce? Máme pro vás pár tipů na dekorace, ale i drobné dárky, které zvládnou i ti nejmenší – jsou snadné a jejich výroba bezpečná!

Článek

Příprava na Vánoce je pro mnohé způsobem, jak si tu atmosféru těšení a radostí prodloužit. Rozhodně k tomu patří i výroba dekorací a drobných dárků, takže nastává doba, kdy se rodiče, ale i učitelky v mateřských nebo základních školách, poohlížejí po nápadech, které by mohly s dětmi vyrobit. Už nemusíte hledat – našli jsme je za vás a tady jsou!

Jmenovky jako ozdoby

Papírové jmenovky mohou starší děti vystříhat z tvrdého papíru, pro ty menší je můžete koupit v papírnictví hotové a jen jim je nechat nazdobit. Fantazii se meze nekladou! Použít můžete samolepicí papírky, které nastříháte do různých tvarů, efektně bude vypadat i pomalování, a děti je zajisté zvládnou polepit různými barevnými papíry.

Ti, kteří už umí psát, na ně mohou napsat jména členů rodiny, ostatním bohatě postačí na ně nakreslit postavičku, která je také pěkně určí. Víc nápadů na jmenovky najdete v článku Originální jmenovky na dárky: Vyrobte je za pár korun!

Foto: Greta Blumajerová

Jmenovky mohou děti použít nejen na dárky, které samy vyrobí, ale mohou se stát i krásnými ozdobami na stromeček, nebo maličkými obrázky

Vánoční přání

Vlastnoručně vyrobená přáníčka jsou přesně tím, co si po léta schováváme jako vzpomínku na dobu, kdy byly děti malé. Navíc je velmi snadná výroba: postačí vám barevné čtvrtky a nazdobit je můžete třeba washi páskami. Inspiraci na další přáníčka najdete v článku Vánoční přání: Ozdobte je kamínky, filcem i třpytivou páskou

Foto: Jakub Jurdič

Přáníčko k Vánocům potěší každou babičku nebo maminku. S pomocí lesklých samolepicích washi pásek na nich děti mohou vytvořit motiv stromečku. Text přání dovnitř jim můžete dopředu vytisknout na tiskárně a jen ho podepíší, nebo k němu ještě něco domalují

Sněhulák z květináče

V každé domácnosti se najde květináč, nebo bílý hrnek, který se může velmi snadno proměnit třeba v roztomilého sněhuláka. Kulicha mu můžete udělat třeba ze staré ponožky... Další zajímavé tipy na proměnu květináčů najdete v článku Vánoční dekorace z květináčů: Anděl, sněhulák i Grinch!

Foto: Tomáš Rubín

Malý květináč se dá lehce proměnit v roztomilého sněhuláka, kterému to bude slušet na parapetu, ale třeba i na stole

Okno plné hvězd

Obyčejný kancelářský papír se může s pomocí nůžek proměnit v krásnou dekoraci do okna nebo ozdobu na stromeček. Papírové hvězdičky jsou sice klasika, kterou jste ve školce vyráběli pravděpodobně už i vy, ale nikdy neomrzí! Návod na to, jak postupovat, najdete v článku Papírové vánoční dekorace: Jsou levné a krásné!

Foto: Aleš Otýpka

Starší děti, které zvládají práci s nůžkami, byť těmi s oblou špičkou, mohou vyrobit krásné papírové vločky nebo hvězdy

Stromeček z papíru

Nejzásadnějším symbolem Vánoc je stromeček. S dětmi můžete vyrobit jeden malý, který si může dát třeba do pokojíčku do chvíle, než si doma nazdobí ten velký. Postup výroby, ale i další inspiraci najdete v článku Adventní dekorace snadno a rychle: Kterou si vyrobíte?

Foto: Tomáš Rubín

Dárečkem i dekorací se může stát papírový stromeček, na jehož výrobu potřebujete jen pár běžně dostupných surovin

Zábavné šišky

Dojděte si s dětmi nasbírat do lesa nebo parku šišky a potom je nechejte tvořit podle vlastní fantazie. Stačí k tomu použít barvy a fixy. Jak šišku proměnit nikdy nevadnoucí květinu v minikvětináči a další možnosti najdete v článku Podzimní dekorace ze šišek: Je libo zasněžené či puntíkaté?

Foto: Jakub Jurdič

Vánoční dekorace si snad ani nejde představit bez šišek. Proč se ale omezovat jen na ty přírodní, zlaté nebo stříbrné, možností je daleko víc

Ozdoby z vykrajovátek

Barevná lepicí páska, nitě, bavlnky, nebo nalepené korálky a vánoční balicí papír - to všechno jsou suroviny, díky kterým můžete obyčejného vykrajovátka udělat naprosto originální ozdobu na stromeček. Zvládnou je vyrobit i malé děti. Pokud chcete okouknout pár možností, podívejte se na článek Formičky a vykrajovátka na cukroví jako vánoční dekorace? Jasně!

Foto: Archiv redakce

Každý má doma vykrajovátka na cukroví a tedy i základ pro výrobu zajímavých ozdob na stromeček

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek