Článek
Právě se sklízí spousta ovoce, rostou houby a před zimou sklízíte i bylinky. Usušené plody, květy, natě i kořeny uchováte ve vysoké kvalitě po delší čas.
Šetrným sušením si ovoce a zelenina uchovají až 80 procent vitaminů, minerální látky a vlákninu. Při sušení se nepoužívá cukr ani konzervační látky a barviva. Nejen v zimě takto uchovanou sklizeň oceníte.
Nepotřebujete sušičku?
Dříve se běžně sušilo na teplém čerstvém vzduchu, kdo má chalupu, chatu nebo domek s pecí či kamny na dřevo, může to udělat ve vychládající nebo jen mírně vyhřáté troubě – od 40 do 52 °C, aby potraviny neztratily vitaminy. Sušit můžete i doma v troubě, ale máte-li pravidelný přísun plodů vhodných k sušení, vyplatí se pořídit si sušičku.
„Pokud máte více surovin, než aktuálně zkonzumujete, dejte je do sušičky, a je vystaráno. Výhodou sušičky oproti klasickému sušení na vzduchu je rychlost a kvalita sušení,“ říká Jindřich Valenta, majitel české značky elektrospotřebičů Concept.
U sušení na vzduchu nebo na papíru a sítech v bytě se vám totiž může stát, že se ovoce, houby či cokoli dalšího neusuší dostatečně a zplesniví, práší se na ně nebo je napadne hmyz.
„Některé modely umí usušit nejen ovoce, zeleninu, houby, květiny, těstoviny, ryby nebo maso, ale díky speciálním platům také bylinky,“ vysvětluje Jindřich Valenta.
Jak si vybrat správně
Na trhu najdete modely mnoha značek, například Eta, Hyundai, Bielmeier, Sencor, Concept, Zelmer, Rommelsbacher, Ezidri, Sedona, Orava, Paradiso, Rohnson. Ceny se pohybují podle typu, výrobce, velikosti a vybavení od 799 Kč do 13 490 Kč. Mohou mít hranaté nebo kruhové provedení. Oba typy jsou funkčně stejné, ale hranaté modely jsou skladnější.
Levnější výrobky jsou bez termostatu a časovače, ke kvalitním patří cirkulace vzduchu a časovač, takže stačí si nastavit potřebný čas a sušička se sama vypne, což je úsporné. Obecně mají sušičky okolo pěti sít. Kvalitní a poloprofesionální modely lze doplňovat a sušit třeba na devíti i patnácti sítech najednou.
Než zaplatíte, přemýšlejte
Před nákupem si uvědomte, k čemu a jak často budete sušičku používat, a podle toho do ní investujte. Existují i sušičky s inteligentními funkcemi, u nichž nastavíte jen druh ovoce a ony se postarají o jeho správné usušení. Vybírejte podle počtu sít. Kvalitnější modely je možné doplnit o síťky na sušení drobného ovoce nebo čajů či o fóliové misky na sušení placek z předem připravené ovocné kaše.
Další tipy
Při sušení se budou hodit třeba také pomůcky na vykrajování a krájení ovoce a zeleniny. Tradiční způsob sušení na vzduchu vyžaduje rozmanité pomůcky jako síta, mřížky a podobně.
„Oceníte i různé háčky na zavěšení trsů bylinek, pomocníky na čištění a přípravu sušených plodů, třeba loupače na jablka," říká Veronika Motyčková ze společnosti Tescoma, která také tyto výrobky prodává, a dodává: „Pomocí tvořítek na vánoční cukroví můžete ze sušených ovocných plátů vykrájet různé tvary a dosušit je na zdravé a chutné chipsy.“
Přečtěte si také článek 8 pomocníků do kuchyně, o kterých jste ještě neslyšeli! nebo Zdravější vaření? Tyhle pomocníky do kuchyně využijete!.
Máte sušičku, kterou využíváte, nebo je dalším přístrojem, který jste zaparkovali do spíže? Podělte se o své zkušenosti.