Hlavní obsah

Deprese není blbá nálada. Jak je od sebe odlišit?

Foto: Johan Larson, Shutterstock.com

Mnozí ji považují jen za špatnou náladu nebo podzimní splín. Deprese je ale vážné psychické onemocnění, které je třeba léčit. Přesvědčovat někoho s touto diagnózou, že by se měl usmát a být aktivní, je nesmysl.

Článek

Deprese patří mezi deset nejčastějších onemocnění, kterými trpí lidé na této planetě. V Česku má tuto diagnózu více než půl milionu obyvatel.

Jde o duševní poruchu, která není vůlí ovlivnitelná. Přesto je na nemocné často vyvíjen tlak, aby se „sebrali“, aby to „neprožívali tak dramaticky“, a podobně. Z toho plynoucí pocit nedostatečnosti je pak jedním z důvodů, proč se lidé neléčí. Nemoc považují za své selhání a nechtějí si ji přiznat.

Jaké jsou nejčastější příznaky?

Deprese se neprojevuje jenom smutkem. Mezi klasické příznaky patří ztráta energie, nepřiměřená únava stejně jako neschopnost a nechuť k jakékoliv aktivitě. V depresi lidé ztrácejí zájem a radost z věcí, které je obvykle těšily včetně zájmu o sexuální život.

Klasickým příznakem je ztráta sebedůvěry a pocit méněcennosti vůči jiným lidem. Člověk si dělá nadměrné a nepřiměřené výčitky, má pocit viny. Mluví a přemýšlí o sebevraždě. Zde je třeba připomenout klasický mýtus, že ten kdo o sebevraždě mluví, ji nespáchá. Není to pravda.

Lidé v depresi také trpí nespavostí, ztrácí schopnost se soustředit, rozhodovat se, nemají chuť se s nikým stýkat, straní se lidí. Mívají také zpomalené pohyby a reakce nebo jsou naopak nadměrně a nepřiměřeně neklidní.

Klasickým příznakem je nechutenství, úbytek na váze, nezájem o vlastní zevnějšek a také sklony k řešení problémů látkami, na kterých vzniká závislost, jako je například alkohol.

Někteří pacienti s depresí mívají psychosomatické problémy. Nadměrně je například bolí hlava nebo mají zažívací potíže nebo prostě bývají častěji nemocní.

Foto: KieferPix, Shutterstock.com

Lidé v depresi jsou náchylnější k závislostem

Inkubační doba

Nemocí se nejde nakazit, proto se nedá hovořit o inkubační době. Platí ale, že deprese nemusí nastat hned po nějaké traumatické záležitosti. Tělo totiž na začátku reaguje tak, aby přežilo a až později, když stres opadne se „zhroutí”. Rozhodně platí, že čím dříve se nemoc začíná léčit, tím lépe.

Jak se deprese léčí

K léčbě depresí se používají antidepresiva. Normalizují fungování buněk mozkové tkáně, které jsou zodpovědné za náladu. Je třeba vědět, že účinek antidepresiv se ukáže nejdříve po několika týdnech.

Další možností léčby u lehkých forem deprese je psychoterapie. Používá se rovněž jako doplněk léčby léky. Je založena na tom, že když vím, co mi deprese způsobuje, můžu s tím něco udělat. Například rozbít bludný kruh černých myšlenek a sebeobviňování. U lehčích forem může pomoci takzvaná kognitivně behaviorální terapie, která dokáže navodit v mozku podobné změny jako antidepresiva.

Řešením při léčbě deprese jsou někdy i léky na uklidnění - takzvaná anxiolytika. Ta však jen tlumí její následky. Každopádně platí, že na těchto lécích může vzniknout závislost, a proto je s nimi třeba zacházet opatrně a neužívat je dlouhodobě.

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Kromě antidepresiv se nemoc může léčit psychoterapií či podáváním uklidňujících léků

Jak se deprese vyšetřuje?

Nemoc obvykle diagnostikuje psychiatr na základě odborného psychiatrického vyšetření. Stanovit ji může na základě pohovoru s pacientem a případně dalších vyšetřeních také praktický lékař.

Hrozí komplikace?

Neléčená deprese může postiženému přinést i mnoho dalších problémů. Na depresi jako takovou se sice neumírá, ale zhruba 15 procent lidí, kteří jí trpí, spáchá sebevraždu. Tu v Česku spáchá ročně zhruba 14 tisíc lidí.

Nejlepší prevence

Depresi nejde nějak snadno předcházet, objevit se může jako následkem traumatu, stresu nebo přepracování. Ale může být i genetický podmíněná. Důležité je také umět odpočívat a čas od času vypnout.

Deprese

  • Popis - Psychické onemocnění, kterým v Česku trpí zhruba půl milionu obyvatel. Nemocní přitom nedokáží svůj psychický stav ovlivnit vůlí.
  • Příznaky - Smutek, nezájmem o život, problémy mohou být i fyzické, počínaje nespavostí, po například bolesti hlavy, zad či zažívací potíže.
  • Léčba - Léčí se zejména antidepresivy a terapií.
  • Smrtnost - Nemoc sama o sobě není příčinou úmrtí, pokud ji tedy nepovažujeme za příčinu sebevražd. Deprese mnoho nemocí zhoršuje, stejně tak ale může mnoho nemocní vyvolat (například nádorové onemocnění).
  • Prevence - Kromě dodržování zásad pro udržení psychického zdraví, žádná neexistuje.

Deprese se nevyhýbá ani slavným lidem. Setkali jste se s nemocí někdy vy, anebo někdo z vašich blízkých? 

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek