Hlavní obsah

Z víkendové chalupy stylový domek nastálo. Jak se vám líbí?

Foto: Pavel Plánička
3. 12. 2018

Také vás už zmáhá ruch velkoměsta a stále častěji si představujete, jaké by to bylo, bydlet v klidnější lokalitě? Pak se vám asi bude docela líbit na návštěvě v jedné stylové chalupě nedaleko Prahy.

Článek

Stěhování za Prahu je stále velkou módou. Mladí lidé si nejdříve shánějí bydlení v hlavním městě. Pak ale založí rodinu a často zjišťují, že nechtějí, aby jejich děti vyrůstaly v neustálém shonu a za věčného cinkotu tramvají – a pořizují si bydlení na venkově. To sice nebyl původní záměr jedné pražské rodiny, která se rozhodla zrekonstruovat chalupu hned za hranicemi hlavního města, ale nakonec to tak stejně dopadlo: místo původně plánovaných víkendových pobytů tady po čase usídlili natrvalo.

Zlákala je poklidná idylka hned za městem

Možná tomu nebudete věřit, ale pěkná a klidná místa k bydlení se dají najít hned za Prahou. Je pravda, že tato rodina měla hledání ušetřené, protože dům zdědila po předchozích generacích. Nicméně chalupa, která se nachází v městečku s dokonalou venkovskou atmosférou a s výhledem na protější břeh protékající řeky, by učarovala každému.

„Původním úkolem bylo proměnit víkendově užívaný dům po předcích k celoročně pohodlnému, přechodnému bydlení. Přitažlivost místa je ale taková, že stavebníci – do té doby v pražském bytě – tu po dokončení stavebních prací zakotvili trvale,“ říká architekt Pavel Plánička.

Foto: Pavel Plánička

Dům se nachází v zeleni

Změnili původní orientaci místností

Cílem architektů sice bylo zachovat původní ráz chalupy, ale zároveň chtěli vytvořit pohodlné bydlení, které vyhovuje současným požadavkům. „Hledali jsme efektivní využití stávajícího půdorysu s minimem zásahů. Snažili jsme se využít původní prvky, povrchy a výplně s jejich historií, opotřebovaností a kouzlem,“ upřesňuje architekt.

Přesto se nakonec rozhodli, že původní dispozici přízemí zrcadlově převrátí. Obytnou světnici s kuchyní tedy umístili směrem do stinné zahrady, což je pro obyvatele domu bezesporu velmi příjemné. Zároveň je tady nové jednoramenné schodiště vedoucí do obytného podkroví, které vzniklo z nevyužívané půdy. Pro prostor pod schodištěm se našlo netradiční, ale praktické využití – slouží jako spíž. Dříve opuštěná půda se proměnila na dvě útulné ložnice a koupelnu.

Foto: Pavel Plánička

Z půdy vzniklo obytné podkroví

Majitelé byli s průběhem prací spokojení

Rekonstruovat starý dům je často velký oříšek. Na architekty i na realizující firmu leckdy číhají překvapení a termíny se pak posouvají do nedohledna. V této chalupě naštěstí všechno běželo jako na drátkách. Potvrzují to i slova majitelky: „Rekonstrukce probíhala v pohodě a v zásadě podle plánu. Firmu, která dělala realizaci, nám doporučili architekti. Byli jsme velmi spokojeni. O tom ostatně svědčí i fakt, že v současné době u nás provádějí rekonstrukci plotu a venkovních ploch.“

A třebaže občas nastanou těžké chvíle, důležitá je schopnost vzájemné komunikace. Řešení se pak vždycky najde. Dnes si majitelka na nějaké komplikace již ani nevzpomene: „Kritické momenty? Teď to tak už nevnímáme. Na stavbě se stále něco řeší. Ale všechno se vždycky podařilo vyřešit, mimo jiné i proto, že architekti byli vždy připraveni konzultovat, co bylo potřeba.“

Přestože nakonec museli stavebníci nějaké plány změnit, rozhodně nelitují: „Z některých původních představ jsme slevili, ale bylo to pro dobro věci. Naše vize a zakázka byla co nejvíce zachovat ráz chalupy, ale nedělat z ní skanzen a přidat příjemné atributy současného bydlení.“

Foto: Pavel Plánička

Architekti využili původní stavební prvky

Do Prahy by se už nevrátili

Člověk mívá konkrétní úmysly, představuje si skvělý výsledek, ale skutečnost občas bývá trochu jiná. Nakolik se v tomto případě naplnily původní plány majitelů? „Výsledek vlastně předčil naše očekávání. Původně jsme zamýšleli využívat chalupu celoročně k rekreaci a ve finále jsme se v zásadě krátce po dokončení rozhodli přestěhovat nastálo a moc si to užíváme,“ uzavírá majitelka.

Vizitka studia 

Architektonická kancelář 3+1 architekti nejraději spolupracuje se soukromými investory, kterým jde o smysluplný a dobrý výsledek. Architekty zajímá především kontext jednotlivých úloh. Více informací na 31architekti.cz. Realizaci provedla firma KV SUN.

Také máte raději klidné bydlení na venkově, než hektický městský život?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek