Hlavní obsah

Zajíček ze sena: umotejte si ho sami! Máme návod

Foto: Tomáš Rubín

Zajíček i kuře jsou symbolem jara a dovedou rozveselit každý velikonoční stůl. Kupte v obchodě pro zvířata balík sena a pusťte se do tvarování. Není to nic složitého! Ukážeme vám i pár triků k ulehčení práce.

Článek

V rámci velikonočních příprav se v každé domácnosti dělá něco jiného: někdo nedá dopustit na voňavé perníčky, jiný si neumí představit svátky jara bez nadýchaného mazance a asi ve většině rodin se malují kraslice. Jestli si letos vyšetříte trochu času na výrobu zajíčka nebo kuřete ze sena, určitě nebudete litovat a zařadíte tuto aktivitu mezi své velikonoční zvyky.

Jak vyrobit zajíce ze sena

Foto: Tomáš Rubín

Sena si připravte alespoň půl kila, ale na dvě zvířátka samozřejmě mnohem více

Základem je seno. Pokud vám doma v kleci pobíhá nějaký hlodavec, ani nebudete muset spěchat do obchodu se zvířecími potřebami, jen sáhnete po balíku sena. Na zhruba 30 cm vysokého zajíce vystačí půlkilové balení, které pořídíte za 20 až 30 korun.

Neobejdete se bez tenkého drátku nebo silonu. Vyzkoušeli jsme oba materiály a nelze říct, který je lepší. Drátek, zvláště tenký, se při utahování rád trhá. Silon pak v kombinaci s přírodním vzhledem sena může někomu připadat trochu nepatřičný. Zkoušeli jsme i lýkový provázek, je však na výsledku hodně vidět a ruší celkový dojem, proto ho nedoporučujeme.

Kromě sena a drátku budete potřebovat z něčeho vystřihnout oči a čumáček. Poslouží jak obyčejný barevný papír, tak i hotové samolepicí oči nebo zbytky filcu. Důležité jsou také čtyři špejle.

1. krok: tělo  

Foto: Tomáš Rubín

Na základ tělíčka použijte zmačkaný papír – ušetříte tak hodně sena

Foto: Tomáš Rubín

Jednou rukou držte chomáč sena a druhou ho omotávejte ze všech stran

Na největší kouli – tělíčko si pomozte zmačkaným papírem. Získáte základ, kolem kterého pak skládáte kusy sena. Trsy sena rukama trochu zformujte do placky a tou obalte papírovou kouli. Postupujte po částech a neustále omotávejte silonem nebo drátem kolem dokola. Cílem je pokrýt papír několika vrstvami sena, aby neprosvítal.

Foto: Tomáš Rubín

Po ostříhání vyčnívajících stébel bude tvar jasně patrný

Silon nebo drátek průběžně utahujte, ale ne moc, aby vám nepraskl – jen tak, aby dostatečně přidržel seno pohromadě. Seno tvarujte do zploštělé koule (zmáčkněte shora a zdola). Výsledná velikost záleží na tom, jak velkého zajíce chcete. My jsme finální tělíčko měli zhruba ve velikosti otevřené dlaně. Nůžkami ostříhejte zbytečně vyčnívající stébla sena.

2. krok: uši

Foto: Tomáš Rubín

Podlouhlý trs sena omotávejte a přikládejte další vrstvy, dokud nebude dost pevný a nebude tvarem připomínat zaječí ucho

Se senem už umíte trochu pracovat, proto tvarování uší nebude taková fuška. Vytvarujte do šišky dostatečně velký kus sena. Silnější stébla můžete i trochu zkroutit, ale v zásadě stačí mít v ruce tvar vzdáleně připomínající válec nebo šišku.

Od kraje ho začněte omotávat drátkem nebo silonem hezky z jednoho konce k druhému. Pokud se vám zdá ouško moc tenké a vzali jste si na začátku málo sena, přidejte další vrstvu podobně, jako jste to dělali u tělíčka. Prostřední část ucha v rukách zploštěte, aby mělo tvar podobný listu.

Foto: Tomáš Rubín

Z obou uší musí trčet aspoň pěticentimetrový kus špejle, aby se daly připevnit k hlavě

Nakonec propíchněte skrz ucho špejli tak, aby vyčníval kus dlouhý alespoň pět centimetrů. To bude část, kterou zapíchnete do hlavičky. Stejně jako jste vyrobili první ucho, pokračujte druhým. Pokuste se, aby byla ouška tvarově podobná.

3. krok: hlava

Podobně jako jste vyrobili tělíčko, udělejte i hlavu, ovšem menší a tentokrát už bez papírové výplně, aby se do ní daly dobře zapíchnout špejle z oušek. Hlavu tvarujte opět do zploštělé koule.

4. krok: kompletace dílů

Foto: Tomáš Rubín

Hlavu k tělíčku připevněte pomocí špejlí zapíchnutých skrz (kdyby někde špejle vyčnívala, odlomte ji)

Foto: Tomáš Rubín

Hlavu a tělo spíchněte jednou špejlí i z boku – zajíc bude celkově lépe držet pohromadě

Všechny čtyři části spojte pomocí špejlí a drátku nebo silonu. Nejprve zapíchněte vyčnívající části špejlí z oušek do hlavy tak, aby zploštělá část tvořila zajícův obličej. Pak přiložte hlavu k tělu a ze čtyř stran spíchněte obě části špejlí k sobě (podle obrázku).

Foto: Tomáš Rubín

Zajíc potřebuje roztomilý kukuč, což zajistí šibalská očka, čumák i zuby

Nakonec vystřihněte a oboustrannou lepicí páskou připevněte oči, čumák případně můžete ze sena ještě vyrobit fousky.

Jak vyrobit slepici a kuře ze sena

Foto: Tomáš Rubín

Slepička se tvaruje hůř, ale zase je z jednoho kusu, takže odpadá problém spojování

Foto: Tomáš Rubín

S tvarem slepičky si asi vyhrajete, aby hezky stála a ještě sloužila jako miska na kraslice

Kdyby se vám „senování“ zalíbilo, můžete se pustit do výroby slepičky. Vyžaduje trošku zručnosti, ale zase je vyrobena jen z jednoho kusu, takže spíš záleží na trpělivosti. Začněte opět koulí, na jedné straně jí přivažte ocásek a na druhé vytvarujte hlavu se zobákem.

Chcete-li, aby slepička „nesla“ vajíčka, ve střední části těla prsty vytvarujte důlek a opatrně rozhrňte drátky. Baculatost slepičky si řiďte sami přidáváním vrstev sena.

Necítíte se na práci se senem? Nechte se inspirovat tvorbou 10 velikonočních dekorací, které dokáže vyrobit každý.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek