Hlavní obsah

Zatočte s kašlem pomocí domácích sirupů. Účinný je tymiánový i mrkvový

Foto: Photographee.eu; Shutterstock.com
7. 11. 2016

Pokud vás často trápí kašel, nemusíte hned pospíchat do lékárny. Účinné sirupy si připravíte sami, a to z běžně dostupných surovin, jako jsou mrkev nebo tymián.

Článek

Venku chladno, přetopeno a suchý vzduch uvnitř. Ideální podmínky pro nejrůznější virózy, které tradičně provázejí rýma a kašel. Posilováním imunity těmto neduhům můžete předcházet. Jak vám poslouží podzimní dary přírody, o tom se dočtete v článku Vitaminové bomby na období chřipek: Vyrobte si sirupy z jeřabin, rakytníku nebo šípků!

Co když prevence selhala a vy kašlete a kašlete? Pomůžou vám přírodní sirupy! Osvědčený je tymiánový nebo mrkvový. Jejich příprava je jednoduchá a finančně nenáročná.

Zázračný tymián

Tymián patří k nejsilnějším přírodním antibiotikům, navíc má antiseptické i dezinfekční účinky. Přináší úlevu při nachlazení, zánětech dýchacích cest a usnadňuje vykašlávání. Zabírá i na potíže s trávicím ústrojím.

Domácí tymiánový sirup spolehlivě zbaví otravného kašle nejen dospělé, vhodný je i pro děti, které ocení jeho příjemnou chuť. Účinkuje spíš proti vlhkému kašli. Pokud přidáte ještě květy slézu, které mají protizánětlivé účinky, rázem získáte přípravek i proti nepříjemnému suchému kašli. Sléz koupíte v lékárně, tymián najdete mezi kořením v obchodech s potravinami.

Foto: Heike Rau; Shutterstock.com

Potřebujete: 1 balíček sušeného tymiánu (můžete použít i čerstvý, dávce odpovídají 3 košaté větvičky), 200 ml vody, 200 g cukru (místo 100 g cukru klidně použijte odpovídající množství medu), 3 lžíce květů slézu

Postup: Svařte vodu s cukrem tak, aby se zcela rozpustil. Přidejte tymián, případně i květy slézu. Vše minutu až dvě povařte. Odstavte a nechte nejlépe přes noc luhovat. Přeceďte přes jemné sítko či plátýnko.

Další možností je, že ve stejném množství vody svaříte pouze polovinu cukru, poté postupujete stejně až do momentu, kdy máte vyluhovaný a přeceděný, ovšem o něco řidší sirup. Až nyní do něj přidejte 100 g medu. Mírně vše zahřejte, aby se med rozpustil.

Hotový sirup nalejte do čistých lahviček a skladujte v chladu, nejlépe v ledničce. Proti kašli užívejte třikrát denně jednu čajovou lžičku.

Léčivá mrkev

Docela obyčejná mrkev obsahuje velké množství antioxidantů, vitaminů i vápníku. Mimo jiné je výborná na posílení imunity a kardiovaskulárního systému. Také snižuje hladinu cholesterolu, zlepšuje zažívání a má detoxikační účinky. Mrkvový sirup zbavuje kašle, usnadňuje vykašlávání a rovněž je vhodný i pro děti.

Foto: TTL media; Shutterstock.com

Potřebujete: půl kilogramu mrkve, 4 lžíce medu, vodu, kapku kvalitního rostlinného oleje, 1 lžíci strouhaného zázvoru

Postup: Ostrouhanou mrkev nakrájejte nadrobno a nasypte ji do vody. Přidejte zázvor a olej. Vše uvařte doměkka a sceďte. Ovšem pozor, vývar nevylejte.

Mrkev a zázvor rozmixujte a počkejte, dokud vývar nezchladne přibližně na 50 °C. Pak do něj přidejte med a rozmixovanou směs mrkve a zázvoru. Vše důkladně promíchejte a sirup je hotový.

Přelejte ho do skleniček a skladujte na chladném místě nebo v lednici. Při obtížích užívejte tři až čtyři lžíce této medicíny.

S příchodem chladného počasí vás můžou potrápit i bolesti kloubů nebo svalů. Nejen na tyto neduhy se hodí domácí koňská mast. Poradíme vám, jak si ji z kaštanů docela snadno vyrobíte.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek