Hlavní obsah

Zas máte rýmu? Platí na ni šípek a teplé ponožky!

Foto: Photoroyalty, Shutterstock.com

Rýmu už měl asi každý, takže můžete mít pocit, že o ní víte všechno. Ale je to pravda? Máme pro vás zajímavá fakta, která vám o ní leccos prozradí.

Článek

Většina lidí si rýmu „užije“ v rámci nachlazení nebo chřipky. Ale proč vlastně rýmu dostanete a co vám ulehčí, když vás trápí?

Druhy rýmy

To, že vám „teče“ z nosu, kýcháte, máte ucpané dutiny a z toho vás bolí hlava, může mít několik příčin.

Virová rýma – způsobují ji rhinoviry (je jich asi 200 druhů), které využívají snížené imunity, častější v chladných měsících, aby se uchytily na nosní sliznici. Na ní se množí a způsobují otok a zánět. Proto nemůžete pořádně dýchat a začne se tvořit hlen, který z řídkého kapalného postupně přechází do hustšího vazkého. Může se přidat i bolest hlavy.

Bakteriální rýma – bakterie většinou využijí oslabení sliznice viry a napadnou ji také. Bakteriální infekci prozradí změna zabarvení hlenu – na žlutý až zelený.

Alergická rýma – není nakažlivá, je reakcí těla na nějaký alergen. Vyvolává pocit zacpaného nosu a vylučování vodnatého hlenu, který nemění barvu ani konzistenci. Někdy ji provází slzení, svědění, zarudnutí očí, teplota a časté kýchání. Platí na ni antihistaminika.

Vazomotorická rýma – je podobná alergické rýmě, tělo jí reaguje na náhlou změnu teploty, fyzickou námahu, ale i silné světlo nebo rychlou změnu polohy (třeba když z lehu rychle vstanete a naopak). Většinou brzy pomine a není třeba ji nijak řešit.

Foto: Nicoleta Ionescu, Shutterstock.com

Alergická rýma přichází většinou ke slovu na jaře a v době pylové sezony

Co pomáhá při rýmě

Tradiční hláška, že léčená rýma trvá týden a neléčená sedm dní, je pravdivá. Lék ani vakcína na ni neexistují, všechny přípravky „proti rýmě“ jen potlačují příznaky. Jaké si vybrat?

Vodová rýma – hodí se přípravky pro snížení otoku nosní sliznice. „Jde o kapky nebo spreje s účinnými látkami xylometazolinem, oxymetazolinem, naphazolinem nebo tramazolinem. Při neustávajícím proudu vodnatého sekretu použijte nosní sprej s kombinací xylometazolinu a ipratropia ideálně v kombinaci s přípravky obsahujícími mořskou vodu,“ radí lékárnice Michaela Bažantová, tisková mluvčí České lékárnické komory.

Ucpaný nos – když se nemůžete vysmrkat, zvolte produkty s mořskou solí a dutiny proplachujte. „Na rozpouštění hlenů se hodí léčivé přípravky s účinnou látkou acetylcystein nebo erdocystein. Zvyšte také příjem tekutin,“ dodává lékárnice.

Zánět vedlejších nosních dutin – pokud hrozí komplikace (roste vám teplota, bolí hlava), provádějte průplachy a přidejte protizánětlivé a hlen rozpouštějící léky. Když samoléčba nepomáhá, jděte k lékaři, který zváží nasazení antibiotik.

Rýma bez ohledu na původ – je dobré se držet v teple, dopřát si teplý čaj, vsadit na zahřívací polévky a dodávat tělu dostatek vitaminů, hlavně céčko. Ale nemusí to být jen z obligátních citrusů, daleko víc ho obsahují šípky, růžičková kapusta nebo černý rybíz.

Jak správně kapat kapky do nosu

U přípravků, které si aplikujete do nosu, dejte pozor nejen na správné dávkování a dobu, po kterou je lze užívat (pozor na závislost na nosních kapkách!), ale i doporučenou aplikaci. „U kapek to je vleže a u sprejů vsedě nebo vestoje. Tím zajistíte správné působení v nosní dutině,“ vysvětluje viceprezident České lékárnické komory Aleš Krebs. Všechny přípravky na rýmu je možné kombinovat s bylinnými prostředky v podobě sirupů, kapek nebo čichacích tyčinek, na přírodní produkty závislost nevzniká.

Foto: EugeneEdge, Shutterstock.com

Kapky používejte podle návodu: způsob aplikace, dávkování i dobu používání

Zajímavosti o rýmě  

Rýmu dostane každý, takže můžete mít pocit, že vás nepřekvapí. Víte ale, že

  • rhinovirům vyhovuje vlhko a teplota od 33 do 35 °C, zato teplota nad 37 °C je ničí, takže byste při rýmě měli inhalovat horký vzduch?
  • rýmě velmi často předchází prostydnutí nohou? Na studené nohy reaguje tělo zúžením cév rukou a nosní sliznice, čímž se tato místa ochladí – a v nose začne být ideální teplota pro rhinoviry. Zabraňte tomu tedy tím, že budete nosit teplé ponožky!
  • během let si tělo tvoří na rhinoviry protilátky? Proto rýmu dostávají starší lidé méně často než děti a mladí.

Rýma je často prvním příznakem virózy. Přečtěte si 6 tipů, jak co nejrychleji zvládnout nachlazení.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.