Hlavní obsah

7 zajímavostí o virových infekcích

Foto: Halfpoint, Shutterstock.com

Podzim je plný nejrůznějších onemocnění horních cest dýchacích nebo také nemocí z nachlazení, ke kterým se o něco později připojí též epidemie sezonní chřipky. Letos nás kromě toho trápí i koronavirus způsobující nemoc covid-19. Co jste o virových infekcích možná nevěděli?

Článek

Potýkáte se s nimi několikrát do roka, myslíte si, že je znáte jako své boty, přitom vás ale dokáží vždycky překvapit, a to i v případě, že se necháváte pravidelně očkovat proti chřipce? Virové infekce dýchacího ústrojí jsou záludné a útočí z mnoha netušených směrů. Co byste o nich měli vědět, na co si dávat pozor a co nepodceňovat?

1. Nachlazení může spustit až 200 virů 

I když se mu říká pořád stejně, onemocnění z nachlazení nezpůsobuje jen jeden virus. Ve skutečnosti existují více než dvě stovky virů, které mohou být nositeli nemoci z nachlazení neboli akutního respiračního onemocnění. „Mezi jeho nejčastější původce patří rhinoviry, koronaviry, virus respiračně syncytiální, virus lidské parachřipky a adenoviry,“ informuje profesor Libor Grubhoffer, přední český virolog a ředitel Biologického centra AV ČR.

Foto: ShotPrime Studio, Shutterstock.com

I když většinou vypadá stejně, nemoc z nachlazení může způsobit až 200 různých virů

2. Chřipka není nachlazení

Chřipka není synonymem pro akutní respirační onemocnění nebo onemocnění z nachlazení. „Začínají sice stejně nebo velmi podobně, ale u některých jedinců může ta pravá chřipka postihnout mnoho dalších orgánů, jako jsou plíce, srdce a nervový systém,“ říká profesorka Hana Matějovská Kubešová, přednostka interní kliniky na LF MU v Brně.

V Česku onemocní ročně chřipkou na statisíc lidí, asi tisíc na ni nebo na komplikace jí způsobené, které se přidají k jiným onemocněním, zemře.

3. Tři typy chřipky

Lidská chřipka je trojího typu: A, B a C. Nejčastějším původcem epidemií sezonní chřipky je typ A, zatímco typ B a C jsou mnohem vzácnější. „A potom jsou samozřejmě viry chřipky ptačí či prasečí, které jsou potenciálním nebezpečím pro člověka, pokud by se některému z nich podařilo zjednodušeně řečeno zkřížit právě s virem lidské chřipky A,“ vysvětluje profesor Grubhoffer. Ačkoliv se všechny typy chřipky projevují v podstatě stejně, způsobují je tedy jiné viry. 

Foto: Khosro, Shutterstock.com

Horečka, kašel, rýma – příznaky virózy zná asi každý, u každého se ale nemusí objevit, nemoc může probíhat i bez nich

4. Chřipka se neustále vyvíjí

Každý rok se objevuje nová varianta viru sezonní chřipky. Z toho důvodu je nutné každoročně vyrobit v předstihu novou vakcínu. Ne vždy se povede správně předpovědět typ či variantu viru chřipky pro nadcházející sezonní chřipkovou epidemii. A to je také důvod, proč ochranný účinek chřipkové vakcíny nebývá stoprocentní.

5. Až čtvrtina nakažených nemá příznaky

Horečka, kašel, rýma, bolest v krku, někdy i nevolnost a střevní potíže. Příznaky virové infekce zná asi každý, ne u každého se ale nutně musí projevit: i když jste infikováni jedním z mnoha virů akutního respiračního onemocnění, nemusíte mít vůbec žádné příznaky, ale i tak jste šiřitelem viru. Právě v tom tkví mimo jiné záludnost virových onemocnění. To platí i pro koronavirus.

Foto: Iakov Filimonov, Shutterstock.com

Nákaza může na površích ulpívat i více než 24 hodin. Proto byste si neumytýma rukama neměli sahat do obličeje

6. Viry umí cestovat vysokou rychlostí

Když mluvíte, smrkáte nebo kýcháte, dostáváte ze sebe drobné kapénky, jejichž prostřednictvím se šíří viry a mohou nakazit toho, kdo se nachází ve vaší blízkosti. Pokud si kýchnete, virům cestu výrazně usnadníte, protože podle různých propočtů a odhadů mohou společně s kapénkami cestovat až rychlostí 60 kilometrů za hodinu.

V některých případech může být tato rychlost dokonce překročena a kapénky mohou dopadnout až do vzdálenosti 5 metrů od vás. „Podobná situace nastává, když mluvíme hodně nahlas nebo křičíme – tím více kapének vysíláme do svého okolí. Typickou situací je například hlučné prostředí, kdy musíme zvýšit hlas, aby nás společník vůbec slyšel,“ doplňuje profesorka Matějovská-Kubešová. Stejně to funguje i u zpívání, přičemž platí, že nejnebezpečnější je sborový zpěv.

7. Nákaza přežívá na površích

Viry mohou být nebezpečné, i když se v bezprostředním dosahu jejich nositele zrovna nikdo nenachází. Ulpívají totiž na površích a některé zde mohou přetrvat až 24 hodin. Právě proto je důležité zakrývat si při kýchání ústa loktem – zamezíte šíření kapének a jejich ulpívání na površích a snižujete riziko, že někoho nakazíte.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek