Hlavní obsah

7 zajímavostí o virových infekcích

Foto: Halfpoint, Shutterstock.com

Foto: Halfpoint, Shutterstock.com

Podzim je plný nejrůznějších onemocnění horních cest dýchacích nebo také nemocí z nachlazení, ke kterým se o něco později připojí též epidemie sezonní chřipky. Letos nás kromě toho trápí i koronavirus způsobující nemoc covid-19. Co jste o virových infekcích možná nevěděli?

Článek

Potýkáte se s nimi několikrát do roka, myslíte si, že je znáte jako své boty, přitom vás ale dokáží vždycky překvapit, a to i v případě, že se necháváte pravidelně očkovat proti chřipce? Virové infekce dýchacího ústrojí jsou záludné a útočí z mnoha netušených směrů. Co byste o nich měli vědět, na co si dávat pozor a co nepodceňovat?

1. Nachlazení může spustit až 200 virů 

I když se mu říká pořád stejně, onemocnění z nachlazení nezpůsobuje jen jeden virus. Ve skutečnosti existují více než dvě stovky virů, které mohou být nositeli nemoci z nachlazení neboli akutního respiračního onemocnění. „Mezi jeho nejčastější původce patří rhinoviry, koronaviry, virus respiračně syncytiální, virus lidské parachřipky a adenoviry,“ informuje profesor Libor Grubhoffer, přední český virolog a ředitel Biologického centra AV ČR.

Foto: ShotPrime Studio, Shutterstock.com

I když většinou vypadá stejně, nemoc z nachlazení může způsobit až 200 různých virůFoto: ShotPrime Studio, Shutterstock.com

2. Chřipka není nachlazení

Chřipka není synonymem pro akutní respirační onemocnění nebo onemocnění z nachlazení. „Začínají sice stejně nebo velmi podobně, ale u některých jedinců může ta pravá chřipka postihnout mnoho dalších orgánů, jako jsou plíce, srdce a nervový systém,“ říká profesorka Hana Matějovská Kubešová, přednostka interní kliniky na LF MU v Brně.

V Česku onemocní ročně chřipkou na statisíc lidí, asi tisíc na ni nebo na komplikace jí způsobené, které se přidají k jiným onemocněním, zemře.

3. Tři typy chřipky

Lidská chřipka je trojího typu: A, B a C. Nejčastějším původcem epidemií sezonní chřipky je typ A, zatímco typ B a C jsou mnohem vzácnější. „A potom jsou samozřejmě viry chřipky ptačí či prasečí, které jsou potenciálním nebezpečím pro člověka, pokud by se některému z nich podařilo zjednodušeně řečeno zkřížit právě s virem lidské chřipky A,“ vysvětluje profesor Grubhoffer. Ačkoliv se všechny typy chřipky projevují v podstatě stejně, způsobují je tedy jiné viry. 

Foto: Khosro, Shutterstock.com

Horečka, kašel, rýma – příznaky virózy zná asi každý, u každého se ale nemusí objevit, nemoc může probíhat i bez nichFoto: Khosro, Shutterstock.com

4. Chřipka se neustále vyvíjí

Každý rok se objevuje nová varianta viru sezonní chřipky. Z toho důvodu je nutné každoročně vyrobit v předstihu novou vakcínu. Ne vždy se povede správně předpovědět typ či variantu viru chřipky pro nadcházející sezonní chřipkovou epidemii. A to je také důvod, proč ochranný účinek chřipkové vakcíny nebývá stoprocentní.

5. Až čtvrtina nakažených nemá příznaky

Horečka, kašel, rýma, bolest v krku, někdy i nevolnost a střevní potíže. Příznaky virové infekce zná asi každý, ne u každého se ale nutně musí projevit: i když jste infikováni jedním z mnoha virů akutního respiračního onemocnění, nemusíte mít vůbec žádné příznaky, ale i tak jste šiřitelem viru. Právě v tom tkví mimo jiné záludnost virových onemocnění. To platí i pro koronavirus.

Foto: Iakov Filimonov, Shutterstock.com

Nákaza může na površích ulpívat i více než 24 hodin. Proto byste si neumytýma rukama neměli sahat do obličejeFoto: Iakov Filimonov, Shutterstock.com

6. Viry umí cestovat vysokou rychlostí

Když mluvíte, smrkáte nebo kýcháte, dostáváte ze sebe drobné kapénky, jejichž prostřednictvím se šíří viry a mohou nakazit toho, kdo se nachází ve vaší blízkosti. Pokud si kýchnete, virům cestu výrazně usnadníte, protože podle různých propočtů a odhadů mohou společně s kapénkami cestovat až rychlostí 60 kilometrů za hodinu.

V některých případech může být tato rychlost dokonce překročena a kapénky mohou dopadnout až do vzdálenosti 5 metrů od vás. „Podobná situace nastává, když mluvíme hodně nahlas nebo křičíme – tím více kapének vysíláme do svého okolí. Typickou situací je například hlučné prostředí, kdy musíme zvýšit hlas, aby nás společník vůbec slyšel,“ doplňuje profesorka Matějovská-Kubešová. Stejně to funguje i u zpívání, přičemž platí, že nejnebezpečnější je sborový zpěv.

7. Nákaza přežívá na površích

Viry mohou být nebezpečné, i když se v bezprostředním dosahu jejich nositele zrovna nikdo nenachází. Ulpívají totiž na površích a některé zde mohou přetrvat až 24 hodin. Právě proto je důležité zakrývat si při kýchání ústa loktem – zamezíte šíření kapének a jejich ulpívání na površích a snižujete riziko, že někoho nakazíte.

Reklama