Hlavní obsah

Závidíte? Takhle dnes bydlí studenti vysokých škol!

Foto: Soňa Chlumecká

Foto: Soňa Chlumecká

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Jak zařídit byt pro zahraniční studenty lékařské fakulty? S co nejnižšími náklady, tak, aby byl odolný, ale také estetický a praktický. „Vždyť jednou nás třeba tito lidé budou operovat,“ řekla si mladá designérka.

Článek

Designérka Lucie Poláková dostala po odchodu na mateřskou dovolenou, s čímž souviselo i stěhování z Hradce Králové do Poděbrad, chuť zrealizovat „něco jen tak“, bez zadavatele, čistě pro svou radost a potěšení.

Na první pohled se zamilovala do činžovního domu na Smetanově nábřeží v Hradci Králové, navrženého Josefem Gočárem. „Původně jsem bydlela v bytě o pár vchodů vedle a do tohoto domu jsem chodila obdivovat mozaiku ve vchodě. Ta byla vlastně téměř hlavním důvodem, proč jsem se rozhodla byt tak rychle koupit. Chytla mě natolik, že jsem už v té chvíli věděla, že budu chtít podobný prvek zopakovat i v interiéru, “ vzpomíná designérka.

Šibeniční termín a málo řemeslníků

Vše nabralo poměrně rychlý spád. Inzerát o prodeji objevila Lucie Poláková v červnu a rozhodla se, že byt zrekonstruuje tak, aby ho mohla nabídnout k pronájmu zahraničním studentům hradecké lékařské fakulty – hotovo tedy muselo být do konce prázdnin, čili za 1,5 měsíce. I proto přizvala kolegyni architektku Kláru Pražákovou, která jí s návrhem pomohla.

Když má designérka realizaci charakterizovat, napadnou ji tři hesla: čas, řemesla, peníze. „Celé to bylo velmi rychlé rozhodnutí, nechtěla jsem si byt nechat utéct, protože má své kouzlo, genia loci a jeho poloha je velmi lukrativní. Všechno je na dosah, přesto se jedná o klidné místo, kam nedoléhá hluk aut. Co se týká řemeslníků, bylo to hledání jehly v kupce sena. Rekonstrukce začala v červenci, což je vrchol sezony, takže byl problém sehnat ty nejlepší, ale nakonec se podařilo. A do třetice peníze – prostor jsem chtěla zrealizovat funkčně, esteticky, ale zároveň za co nejnižší náklady. To byl základ.“

Foto: Soňa Chlumecká

Hradecký byt velký 60 metrů čtverečních zrekonstruovali tak, aby mohl sloužit zahraničním studentům lékařské fakultyFoto: Soňa Chlumecká

Dispozice chameleon

Od počátku bylo jasné, že musí zůstat zachováno něco z původní atmosféry bytu a jeho vzdušnost. Téměř nezměněná je dispozice 2 + 1, která dovolila vytvořit dva samostatné uzamykatelné pokoje a společnou kuchyň, což je pro sdílený studentský byt ideální. Designérka si však nechává zadní vrátka, takže v budoucnu se dispozice může změnit ve 3 + kk, kdy se kuchyň přesune do „modré ložnice“ a ze stávající kuchyně vznikne například dětský pokoj.

Aby zůstala zachována vzdušnost interiéru, vynechali například v chodbě vestavné skříně, které by tu pochopitelně logicky přicházely v úvahu. Bez nich je ale chodba volná a poměrně prostorná. Většina nábytku v celém bytě je volně stojící, díky čemuž je interiér takovým chameleonem, který se podle potřeby může kdykoli změnit.

Foto: Soňa Chlumecká

V budoucnu se byt může jednoduše změnit ve 3 + kk. Kuchyň by se přemístila do stávající „modré ložnice“, a místo ní by vznikl třeba dětský pokojFoto: Soňa Chlumecká

Původní parkety a mozaiková inspirace

Původní jsou také parkety, o jejichž renovaci se postaral designérčin partner s otcem. „Na těch jsem trvala, byly dalším hlavním důvodem, proč jsem byt koupila,“ doplňuje Lucie Poláková. Mozaiku, kterou si zamilovala ve vchodě do domu, přenesla do kuchyně v podobě hexagonového obkladu a do koupelny a na toaletu v podobě dlažby.

„Když jsem ho objevila v obchodě, okamžitě jsem objednávala a modlila se, aby stihl včas dorazit a řemeslníci ho položili. Dodací lhůta byla 6 týdnů, vše se zvládalo jen tak tak.“

Další materiály volila hlavně nadčasové a s důrazem na praktičnost a odolnost. I proto vyhrála v ostatních místnostech zátěžová plovoucí podlaha. „Při návrhu i realizaci jsem samozřejmě myslela na to, jak se v bytě budou studenti pohybovat. Jako bych si promítala film, jak daný prostor slouží svým obyvatelům, dobíjí je pozitivní energií, nabízí klid na učení. A přesto, že jsme vše volili v co nejnižší cenové relaci, kdybych necítila, že je daný prvek ten pravý, nebrala bych ho ani zadarmo.“

Foto: Soňa Chlumecká

Designérka se zamilovala do mozaiky ve vchodě do domu, inspirovala ji při výběru obkladů do kuchyně a dlažby do koupelny a na toaletu, 399 Kč/m2, Baumax)Foto: Soňa Chlumecká

Detaily dělají hodně

Náhodně nejsou vybrané ani obrazy, naopak stylově ladí ke každé místnosti. V chodbě jsou jednoduché motivační citáty v angličtině, v ložnicích spíše náladové obrazy pro dokreslení atmosféry. Vlastní vzkazy si pak studenti píšou na vchodové dveře a na černé hexagony v kávovém koutku v kuchyni.

Šatní skříně pořídili velmi lacino v Jysku a oživili je koženými úchytkami, díky kterým vůbec nepůsobí lacině. „Na detailech mi opravdu záleží. Kolegyně se mi smála, ale i utěrky jsem vybírala do barvy obkladu v kuchyni. Mám to tak ráda, dotváří to celek,“ uzavírá designérka.

Vizitka studia

Lucie Poláková a Ing. arch. Klára Pražáková tvoří tým studia Live design. Kladou důraz na to, aby jejich projekty a realizace byly jako oázy – místa, kde lidé čerpají novou energii pro každý den. Výjimečnost podle nich utvářejí na první pohled nepodstatné detaily. Při práci hledají kouzlo celkového konceptu a vše ladí do posledního detailu tak, aby vznikl harmonický a funkční prostor. Reagují na osobnost a výjimečnost každého klienta, nechávají se inspirovat věcmi kolem sebe. Více na www.live-design.cz

Jak jste ve studentských letech bydleli vy? Co říkáte na obklad v kuchyni?

Načítám