Hlavní obsah

Zázračný plevel: Snižuje cholesterol, ozdravuje játra a pomáhá při rakovině

Foto: suravid, Shutterstock.com

Kdyby vám někdo řekl, že za pár týdnů můžete nasbírat bylinu, kterou lze použít na problémy s klouby, na nemoci ledvin, při žloutence i nechutenství a dokonce i na rakovinu, věděli byste, co hledat? Mluvíme o obyčejné pampelišce!

Článek

Pampeliška patří mezi velmi odolné rostliny. A právě tuto svou životní sílu a houževnatost jako by se snažily předat i vám. Proto se nebojte hlídat chvíli, kdy se objeví v přírodě a využijte ji jako léčivku – celou, od květu po kořeny.

Listy do salátu i polévky

Listy pampelišky jsou skvělým zdrojem vitaminu C, A, D, ale i vitaminů skupiny B. Je v nich kyselina křemičitá, betakaroten, draslík, vápník, měď a železo. Obsahují ale i třísloviny či silice, které mají pro tělo blahodárné účinky. Listy pampelišek, sotva se objeví, mohou sbírat i konzumovat ti, kteří potřebují pročistit a posílit ledviny, ozdravit játra, ulevit od bolestí kloubů, při kožních problémech a třeba i akné. Pampelišky také čistí krev a odvodňují. Protože má silné detoxikační účinky, zrychlí také metabolismus a tím pomáhá s hubnutím. Vyčistí žaludek a prý může i rozpustit žlučové kameny… A nikoli v poslední řadě lze zmínit i to, že se o ní mluví jako o léčivce, kterou je dobré užívat v případě léčby nádorového onemocnění.

Listy můžete omýt a natrhat do salátů, přidat do polévky, do smoothie nebo z nich udělat obdobu špenátu. Můžete si z nich udělat čaj, který můžete popíjet, ale také ho použít jako pleťovou vodu. Čaj připravíte z jedné čajové lžičky čerstvých nebo sušených listů a čtvrt litru vody. Listy přelijte vroucí vodou a nechejte asi pět minut louhovat, pak přeceďte, nechte vychladnout a popíjejte. Detoxikační kúra doporučuje dva šálky pampeliškového čaje po dobu alespoň dvou měsíců.

Foto: Kostiantyn Ablazov, Shutterstock.com

Pampelišky jsou zdravé od kořene až po květ, listy a stvoly květů můžete chroupat po umytí, bez jakékoli další úpravy. Květ můžete sníst také, ale spíš z něj vyrobte sirup

Pampeliškové květy proměňte na med

Od dubna začínají pampelišky kvést – a květy obsahují karotenoidy, silice a flavonoidy, které se osvědčily jako úleva v případě chřipky či angíny. Květy můžete trhat celou dobu, tedy až do zhruba října. Zpracovávat je musíte vždy čerstvé, protože se nedají sušit.

Velmi často se z květů vyrábí tzv. med, tedy spíš pampeliškový sirup. Potřebujete na to 400 plně rozkvetlých květů, 2 litry vody, 2 citrony a 2 kila cukru, ideálně přírodního, tedy nerafinovaného, hnědého. Květy odštípněte od stonků, omyjte a dejte do hrnce s vodou. Přidejte nakrájené citrony, nechte vzkypět a odstavte nejméně na den. Potom musíte důkladně přecedit přes velmi jemné sítko nebo plátýnko, květy vymačkejte. Do výluhu přidejte cukr a zahřívejte velmi zvolna nejméně hodinu, ale jen tak, aby se voda lehce odpařovala, nikoli výrazně bublala. Zahřívejte, dokud nebude konzistence sirupu ideální, čili se nebude táhnout. Příliš hustý by cukernatěl, příliš řídký by se kazil.

Sirup nalijte ještě teplý do vymytých sklenic, zavíčkujte a otočte dnem vzhůru. Ve spíži vydrží přes zimu. Užívat ho můžete při nemoci, ale i preventivně. Až budete trhat květy pampelišky, rozhodně nevyhazujte ani její stvoly – ty můžete po omytí také klidně konzumovat. Skvělé jsou pro diabetiky, kteří by jich mohli sníst až deset denně. Čtrnáctidenní kúru konzumace minimálně pěti stvolů by měli podstoupit všichni, kteří se cítí bez energie. Ačkoli je stvol hořký, je také šťavnatý a po chvíli žvýkání začne chutnat příjemně.

Foto: minadezhda, Shutterstock.com

Sirup z pampelišek, označovaný jako pampeliškový med, má mnoho příznivých účinků

Kořen pampelišky

Nejvíc účinných látek je v pampeliškovém kořeni. Ten je skvělým pomocníkem hlavně pro ty, kteří mají potíže s trávením, se žlučníkem, játry a ledvinami či slinivkou. Naordinovat by si ho měli kuřáci, milovníci alkoholu, ale i ti, kteří jedí denně velké dávky léků. Právě látky obsažené v kořeni skvěle detoxikují, minimalizují záněty v těle. Pomáhají snížit hladinu cukru i cholesterolu v krvi a krevní tlak. Kořen pampelišky by měli vzít na vědomí také nemocní s revmatismem a dnou. Je dobrý i při ochraně kloubů a chrupavek. I kořen má mít sílu prospět lidem s nádory.

Kořen se sbírá v jarních měsících a na podzim. Jak asi vědí všichni, kteří se pokoušeli vytrhnout pampelišku ze země, není to snadné. Rozhodně se ale trocha námahy vyplatí. Kořen musíte pořádně vyprat a očistit, pak ho nakrájejte na kousky a usušte – ovšem ve stínu, bez přímého slunce. Dbejte na to, abyste ho skladovali v suchu, má tendence plesnivět.

Sušený kořen můžete použít na přípravu čaje – jednu čajovou lžičku kořene povařte pár minut ve 250 ml vody a pak nechte nejméně čtvrt hodiny louhovat. Můžete pít až třikrát denně před jídlem – a to i dlouhodobě.

Foto: sonja toben, Shutterstock.com

Kořen pampelišky prospívá játrům, ledvinám i žlučníku, rozhodně se vyplatí si dát práci a "vydolovat" ho ze země

Sbíráte pampelišky nebo jiné bylinky? Napište nám!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek