Hlavní obsah

Zchátralé venkovské stavení dostalo druhou šanci

Foto: BoysPlayNice

Foto: BoysPlayNice

Dům ze 17. století nejdříve sloužil svým majitelům jako venkovská usedlost, ale postupem času byl využíván už jen jako sklad obilí a přitom stále více chátral. Naštěstí je dnes už ale všechno jinak.

Článek

Každý dům má svou historii a záleží jen na lidech, jestli mu dají novou šanci. Je lepší objekt zbourat, nebo si zaslouží rekonstrukci? Na tuto otázku si museli jednoho dne odpovědět také architekti Barbora a Jan Horovi s Janem Veisserem ze studia ORA. A protože právě oni patří mezi ty, kteří rádi vracejí do starých domů život, volba byla jasná. V ruině staré usedlosti v Zadním Arnoštově u Jevíčka nedaleko Svitav vybudovali moderní a pohodlné bydlení.

Dům byl téměř na zbourání

V českých vesnicích najdete plno starých zapomenutých stavení, v nichž už dávno nikdo nebydlí. Postupně chátrají a většinou je čeká podobný osud. Nakonec je nutné je zbourat. Tak to kdysi vypadalo i s usedlostí v Zadním Arnoštově. Její historie se začala psát už v 17. století, avšak se staletími se její účel měnil a nakonec sloužila jako sklad. Objekt stále víc a víc chátral a vypadalo to, že se do něj už život nevrátí.

Naštěstí dům objevil brněnský podnikatel, který se ho rozhodl zrekonstruovat, a oslovil proto znojemský ateliér ORA. „Byli jsme postaveni před znásilněný dům, bývalou usedlost, která byla za minulého režimu přestavěna na sýpku. I takhle osekaný dům ale neztratil nic ze své velkoleposti,“ uvádějí architekti.

Foto: BoysPlayNice

Pohled na dům ze severozápadní strany, kde je vstup na zahradu a venkovní posezeníFoto: BoysPlayNice

Dva domy v jednom

Architekti měli od majitele zadání, aby ze zchátralého objektu vzniklo moderní a pohodlné bydlení. Nechtěli připravit budovu o genius loci, ale zároveň jim cesta kompletní rekonstrukce s původními prvky připadala příliš náročná. Rozhodli se proto pro přímočařejší řešení.

Monumentální stavbu včetně střechy zachovali, a do ní schovali ještě jednu, moderní, která splňuje všechny současné standardy. „Do stávající kulisy ruiny jsme vystavěli nový izolovaný dům, který díky tomu může splňovat současné energetické nároky. Zdravé druhotně použité dřevěné konstrukce jsme použili zase znova jako konstrukční prvky stropů a výměn v krovu,“ upřesňují architekti.

Maximální luxus v minimálních prostorách.  Chtěli byste takhle bydlet?  

Prolínání starého s novým

Výsledkem tohoto snažení je vlastně uspořádání 2v1. Konstrukce nové a původní stavby se vzájemně nedotýkají, mezi nimi je udržovaná, větraná mezera. Obvod nové budovy je však místy vůči staré mírně posunutý. A protože okna nesedí úplně přesně na otvory ve staré zdi, tak se stává, že její struktura je díky tomu přítomná i v interiéru. Dochází vlastně k vizuálnímu prolínání dvou světů. Místy to naopak vypadá, jako by se novostavba prostřednictvím otvorů ve staré zdi drala ven.

S tímto pojetím koresponduje také zahrada, která se stala přirozenou součástí okolní krajiny. Také tady najdete ovocné stromy, luční trávník a hlohy. Všechno to budí dojem, jako by si to majitelé jen vypůjčili z bezprostředního okolí.

Nejkrásnější proměny zahrad, které vám vyrazí dech.

Foto: BoysPlayNice

Společenskou zónu tvoří velkoryse pojatý prostorFoto: BoysPlayNice

Sýpka Arnoštov nabízí veškerý komfort

Sýpka Arnoštov, jak teď objekt majitelé oficiálně nazývají, splnila jejich očekávání a poskytuje jim veškerý požadovaný komfort. Velkoryse pojatá společenská zóna se skvělým výhledem do krajiny je převýšená přes dvě patra a její součástí jsou i kachlová kamna a srdce domova – kuchyň. Dominantou jídelny je masivní kulatý stůl, který koresponduje s dubovým stolem na zahradě, u něhož lze posedět za pěkného počasí. Soukromou zónu tvoří čtyři ložnice a pět koupelen. Na tomto romantickém, klidném místě tráví majitelé svůj volný čas. A pokud se zde zrovna nezdržují, je možné si tady některý z pokojů pronajmout.

Vizitka studia

Architekti Jan a Barbora Horovi a Jan Veisser ze znojemského ateliéru studia ORA (o-r-a-cz) nabízejí služby z oblasti architektury a designu a o jejich skvělé práci svědčí řada projektů – od originálních designových objektů přes urbanistické studie až po návrhy a realizace bytových i komerčních interiérů a budov.

Líbilo by se vám bydlet v této nádherné moderní dřevostavbě?

Reklama