Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Podle statistik trpí skoro čtvrtina českých dětí nadváhou či obezitou, a to s sebou nese zvýšené riziko vzniku civilizačních onemocnění, jako jsou vysoký krevní tlak, cukrovka 2. typu nebo srdečněcévní onemocnění, a to klidně už v útlém věku. „Děti dnes mohou mít zdravotní problémy dřív než jejich rodiče, pokud se situace neřeší včas. Správné stravovací a pohybové návyky je potřeba budovat už od narození – rozhodně nečekejte, že z toho dítě ‚vyroste‘,“ varuje Hana Málková ze společnosti STOB (Stop obezitě), která pořádá i kurzy zdravého životního stylu pro rodiče a děti.
Rozdíl mezi nadváhou a obezitou
Zda se jedná o nadváhu, nebo už obezitu, se u dětí určuje pomocí tzv. percentilových grafů BMI – neplést s výpočtem pro dospělé! Pro hrubý odhad můžete využít dětskou BMI kalkulačku. Pokud máte podezření, že má vaše dítě nadváhu, obraťte se na pediatra nebo nutričního specialistu. Ten vám pomůže sestavit plán a poradí, jak dál postupovat. „Vybírejte ale opravdové odborníky, kteří mají zkušenosti s prací s dětmi. Téma hmotnosti je u dětí velmi citlivé, správná a empatická komunikace je jedním z nejdůležitějších faktorů úspěchu a zároveň i prevencí vzniku poruch příjmu potravy,“ radí Hana Málková. Můžete to zkusit i sami – důležité je ale začít sami u sebe. A pokud se vám delší dobu nebude dařit, nebojte se říct si o pomoc odborníkovi.
BMI dětí a dospívajících
Index tělesné hmotnosti BMI (Body Mass Index) se měří hlavně u dospělých. U dětí nelze výsledky interpretovat stejně, proto hodnotíme poměr hmotnosti k výšce v závislosti na věku a pohlaví. Chlapci i dívky se vyvíjejí jiným tempem a množství jejich tělesného tuku se liší. Výsledek se tudíž udává v rozmezí na grafu a ne v číslech. Hodnota pak ukazuje, jak BMI vašeho dítěte odpovídá průměru v populaci.
Sportem ku zdraví - všech v rodině
„Děti se učí nápodobou. Pokud jezdíte všude autem a večery trávíte doma u televize, těžko můžete čekat, že vaše dítě bude milovat běhání po hřišti,“ říká Kristýna Přibylová, zakladatelka dětských pohybových kurzů. WHO doporučuje, aby se děti ve věku 5 až 17 let hýbaly alespoň hodinu denně – a ideálně dynamicky: běh, tanec, míčové hry, jízda na kole… U mladších dětí je potřeba pohybu ještě větší. „Je nutné se do změny zapojit společně jako rodina. Vyjít si na delší túru nebo výlet na kole, motivovat děti k jakýmkoli aktivitám a nesedět doma,“ doporučuje Hana Málková. Teď v létě to může být plavání, jízda na paddleboardu nebo šlapadla. I ten nejmenší pohyb se počítá.

Když začnete sportovat všichni, jako celá rodina, děti to bude bavit o poznání vícFoto: Lopolo, Shutterstock.com
Diety nejsou pro děti vhodné
Zatímco dospělý člověk se může ve stravování více omezit, u dětí to není vhodné. Dětský organismus se teprve vyvíjí, a proto je pro něj zásadní pravidelná, pestrá a vyvážená strava. Cílem nemusí být nutně hubnutí – i stagnace váhy, pokud dítě roste, je úspěch. Každý rodič by měl jít svým potomkům příkladem a dohlížet na jejich dospívání. „S dítětem komunikujte velmi opatrně, pokud mu budete říkat, že je tlusté nebo že hodně jí, můžete nechtěně spustit psychické problémy včetně poruch příjmu potravy,“ varuje Málková. Základem je otevřená komunikace, podpora a společná změna návyků.
Co jíst a čemu se vyvarovat
Asi není nutné připomínat, že pro děti nejsou vhodné přeslazené nápoje nebo průmyslově zpracované sladkosti a polotovary, které jsou obvykle energeticky vydatné, ale většinou chudé na bílkoviny, vitaminy, minerální látky a vlákninu.
Na talíři by se měly pravidelně objevovat:
- čerstvá zelenina a ovoce – ideálně ke každému jídlu
- komplexní sacharidy – např. celozrnné pečivo, ovesné vločky, rýže, brambory
- kvalitní bílkoviny – ryby, vejce, luštěniny, libové maso, mléčné výrobky
- zdravé tuky – ořechy, semínka, rostlinné oleje
Čemu se v dětském jídelníčku vyhnout:
- sladké limonády a džusy
- sladkosti a další průmyslově zpracované potraviny bohaté na cukr a nevhodné tuky (pozor třeba i na oblíbené „dětské“ cereálie, které bývají plné cukru)
- tučné uzeniny, smažené pokrmy
- fast foody a polotovary, které sice ušetří čas, ale vašemu zdraví moc nepřidají