Článek
Anna Marešová, čtyřiačtyřicetiletá drobná blondýnka, za návrh svého vibrátoru získala prestižní mezinárodní ocenění. Navrhla mimo jiné i Venušiny kuličky nebo menstruační kalíšek. A nejen to. Až příští rok pojedete zbrusu novou lanovkou na Petřín, vězte, že i tu má na „triku“. Říká o sobě, že je stydlivá, s návrhy erotických pomůcek ale žádný problém nemá. Naopak. Když jí napíše zákaznice, že jí Venušiny kuličky pomohly cítit se zase krásná a zdravá, je to pro ni ta největší odměna. A ještě radši je, když se o sexualitě lidé nebojí mluvit nahlas.
Žena, kterou napadne navrhnout Venušiny kuličky nebo menstruační kalíšek, asi stydlivá moc nebude. Existuje nějaké téma, otázka, po které byste přece jen zčervenala? Myslím, že ruměnec mi naskočí spíš u osobních věcí a vztahů než u témat kolem intimity nebo sexuality. Takže, když by se mě někdo zeptal na moje osobní vztahy, tak určitě zčervenám.
Jsou pro mě citlivější témata než intimní pomůcky pro ženy. K tomuhle přistupuji profesionálně a je to produkt jako každý jiný, jen to není pro mnohé lidi obvyklé. A dělám to proto, že věřím, že si ženy zaslouží krásné, funkční a bezpečné věci i v této oblasti. A že o intimitě má smysl mluvit otevřeně, protože jedině tak ji můžeme přijmout jako přirozenou.
K těm Venušiným kuličkám – spousta žen je má spojené pouze s coby nástrojem rozkoše. Málokterou ženu nad padesát by asi napadlo pořídit si je kvůli posílení pánevního dna. Máte odezvy, že by se je pořizovaly i takové, které trápí třeba únik moči? Ano, a jsem za to moc ráda. Spousta žen si je pořizuje kvůli zpevnění pánevního dna – ať už po porodu, kvůli prevenci inkontinence (úniku moči) nebo jednoduše proto, aby se cítily lépe ve svém těle. Takže už se dostává do povědomí, že to není jen erotická hračka, ale produkt, který je velmi prospěšný a je doporučovaný i gynekology.

Anna Marešová se svými produkty snaží bořit tabuFoto: Milan Malíček, Borgis
Těší vás označení královna Venušiných kuliček či návrhářka slasti? No takhle to snad ještě nikdo nepojmenoval! Ale třeba označení „královna vibrátorů“ už jsem slyšela a beru to pozitivně. To, že jsem navrhla intimní pomůcky, je pravda a stojím si za tím. Myslím, že mi bude vadit víc, až jí nebudu. A taky si říkám, že díky tomu se o těchto věcech víc mluví. Pokud to pomůže destigmatizaci intimních témat, pak klidně ať jsem královna vibrátorů.
Přesto, že žijeme v hyperkorektní době, pořád ještě jsme na tom relativně dobře. Třeba v porovnání s USA, kde už muž pomalu nemůže říct ženě, že jí to sluší, aniž by byl osočen ze sexismu a obtěžování. Jaký na to máte názor? Je důležité, aby se všichni cítili respektovaní a v bezpečí, ale zároveň si myslím, že kompliment od srdce by měl mít své místo. Jde vždycky o kontext a způsob, jak se věci komunikují. A chápu, že to někdy může být tenká hranice, ale někdy mám pocit, že jsme takoví citlivější. Každopádně věřím v otevřenost a laskavost.
Nesetkala jste se za dobu své práce s tím, že na vás muži nahlíželi jako na někoho, kdo se nebojí o sexu mluvit, tudíž k němu bude a priori hned svolný? Ani ne. Asi to je tím, jak k tomu přistupuji. Design je obor někde mezi uměním a technikou, takže když se o tom bavím s muži, často je zajímá, jak je vibrátor konstrukčně řešen, a tam se i já cítím bezpečně.
Vaší další novinkou je i menstruační kalíšek – kdysi jedno velké tabu, které však zažívá boom. Kdy jste se o této pomůcce dozvěděla poprvé a co stálo za vaším návrhem?
O kalíšku jsem se dozvěděla náhodou a byl to pro mě velký objev, ale žádný mi nevyhovoval. Tak jsem jej navrhla tak, aby byl opravdu funkční a pohodlný. Takže to byla kombinace několika věcí – pohodlí, estetika, udržitelnost. Chtěla jsem vytvořit produkt, který bude praktický, hezký a především bezpečný. A taky jsem chtěla přispět k tomu, aby se menstruace vnímala jako normální součást života, ne jako něco, co musíme schovávat. Takže to do portfolia Whoop.de.doo pěkně zapadlo.
Setkala jste se i s negativním postojem? Ne každá žena menstruační kalíšek bere za vynález století… Ano, ale méně než dřív. Jsme zkrátka každá jiná – a to je v pořádku. A taky říkám, že kalíšek není pro všechny. Když si ale na něj žena zvykne a naučí se s ním fungovat, je to úplný „game changer“. Už si bez něj nedokážu představit třeba léto – do vody to je geniální. Žádná tkanička od tamponu. A hlavně vás na rozdíl od tamponu ochrání i před infekcí.
Menstruační kalíšek podpořila celá řada známých žen, těší vás takový zájem? Těší mě to moc. Máme kolem sebe skvělé a nadané ženy, které jsou naše ambasadorky a zapojily se i při prvním testování. A bylo to naprosto přirozené spojení. A je skvělé, když se připojí vždycky další.
Proč se vlastně ženy pořád ještě bojí mluvit o intimitě jako o něčem naprosto přirozeném, proč je to pořád tabu? No já na tohle nejsem odborník, to je otázka pro nějakého filozofa či psychologa-sociologa, ale můj dojem je, že jsme tak naučené a je to i generační záležitost. O těle, sexu nebo menstruaci se nemluví. Ale myslím, že se to mění. Důležité je mluvit otevřeně, bez studu, ale zároveň s respektem. Nechci, aby to znělo jako klišé, ale myslím i s respektem sama k sobě. A jsem zase u té sebelásky, která je pro život opravdu důležitá.

Tvoří výhradně erotické pomůcky pro ženy, ty mužské v plánu nemáFoto: Milan Malíček, Borgis
Máte někdy potřebu méně odvážným ženám vysvětlovat, že o nic nejde, že je to lidská podstata?
Takovou potřebu nemám, ale když přijde zákaznice a má touhu si pořídit vibrátor, přičemž má pocit, že je to divné, tak jí vždycky říkám, že se vůbec stydět nemusí a podpořím ji. To byl i důvod, proč jsem celou tu značku vytvořila. Takže není potřeba ženám něco vysvětlovat, spíš mi připadá fajn je podpořit.
Nenapadlo vás navrhnout nějakou erotickou pomůcku ryze pro muže?
Ne, ale hodně mužů se mě na to ptá. V plánu to ovšem nemám.
Do vašeho portfolia patří i diametrálně odlišné produkty, jako výletní tramvaj, lanovka na Petřín či Ještěd, kolekce šperků nebo třeba postel inspirovaná sérií Padesát odstínů šedi. Z jakých zdrojů čerpáte inspiraci?
Asi na to nemám pravidlo. Ale řekla bych, že všude kolem sebe. V lidech, v rozhovorech s nimi, a někdy se i dívám do historie. Mám ráda staré věci a ty renovuji. Jak říkám, design je buď dobrý, nebo špatný, a tak u všech produktů koukám na to, aby byly funkční a zároveň dobře vypadaly.
Za svou práci jste získala řadu ocenění. Je některé, kterého si vážíte víc než ostatních? Vážím si všech, ale je pravda, že když náš vibrátor získal cenu Red Dot, tak mi to udělalo obrovskou radost, protože to není cena jen za design, ale i za provedení. Ale odměnou jsou pro mě ocenění lidí – zákazníků, ne institucí. Když mi napíše žena, že jí Venušiny kuličky pomohly cítit se zase krásná a zdravá, je to pro mě ta největší odměna.
Vím o vás, že je vám blízký minimalismus. Jak se to projevuje v osobním životě? V tom, že se snažím mít doma jen to, co opravdu potřebuji a co mi dělá radost. A když něco delší dobu nepoužívám, pošlu to dál. Miluju prostor, ve kterém může dýchat hlava.
Co třeba ráda oželíte a bez čeho se doma naopak neobejdete, a přitom je to zbytné? Bez dobrého světla a vůně. Bez dobré matrace, peřiny a polštáře. Ale to je asi nezbytné, co?
Bez čeho nedáte při odchodu do práce ani ránu? Bez bloku a tužky – i když mám mobil, stejně si nejvíc věcí zapisuji rukou. A bez vody. To je základ.
Vyjedete si za rok lanovkou na Petřín? „Vaší“ lanovkou myslím… Doufám, že si s ní vyjedu nejen já, ale více lidí. Těším se na to.