Článek
Možná vás to překvapí, ale podle projektu Bezpečné dětství je utonutí v České republice druhou nejčastější příčinou úrazové smrti u dětí. A celkově čtvrtou v celé populaci. Ročně se u nás utopí průměrně 180 až 205 lidí. To nejsou jen statistiky – to jsou příběhy, které začaly obyčejným letním dnem u vody. Stačí vteřina nepozornosti a z radosti se stane tragédie. Jak na to, aby byli v klidu dospělí i děti?
Víc očí víc vidí? Omyl!
Myslíte, že když je kolem spousta dospělých, děti jsou v bezpečí? Právě naopak. „Dospělí často spoléhají jeden na druhého, takže ve výsledku děti nesleduje nikdo,“ upozorňuje Štěpánka Štrougalová z plaveckého centra Juklík. Vždy si proto jasně určete, kdo má právě „službu“. A to jmenovitě, aby nedošlo k omylu. Pokud je dětí víc a dospělých málo, platí jasné pravidlo: jeden je s dětmi ve vodě, druhý sleduje situaci ze břehu.
- Nenechávejte mladší dítě hlídat starším sourozencem. Puberťáci snadno ztrácejí pozornost a nejsou tak zodpovědní. Je to zcela přirozené a nikdo to po nich nemůže ani chtít.
Plavecké pomůcky nejsou bez rizika
Rukávky, vesty, kruhy, čluny… Rodiče často věří, že když je dítě „vyzbrojené“ plaveckými pomůckami, je v bezpečí. Není. Z kruhu může snadno vyklouznout, rukávky se mohou sesmeknout. Častou chybou rodičů je, že dávají důraz spíš na design než funkčnost. Vyhněte se kruhům s hlavou plameňáka a volte raději jednoduchý a efektivní. A každý rok ho měňte, protože když se kruh dlouho nepoužívá, guma popraská a ztrácí funkčnost. Ideální jsou rukávky z pevné pěny, plavecká vesta nebo plavecký pásek z plováků.
- Obzvlášť zrádné jsou nafukovací hračky. Dítě pod ně může vplout, zpanikařit a ztratit orientaci. „Dítě potřebuje nejen pomůcky, ale hlavně vaši ruku na rameni – fyzický kontakt i podporu,“ připomíná odbornice.

I když je dítě v kruhu, je nutné na něj neustále dávat pozorFoto: Oleksandr Yakoniuk, Shutterstock.com
Nespoléhejte jen na „umění plavat“
I malý plavec potřebuje dohled. Přírodní koupaliště bývá mnohem zrádnější než bazén – kluzké dno, proudy, vlny, neprůhledná voda. Děti často přecení své síly. A věta „doplavu jen k bójce“ může být osudová. Bójka totiž bývá dál, než se ze břehu zdá. Plavte proto na delší vzdálenosti vždy s dítětem, i kdyby to mělo být třeba jen vedle něj na lehátku.
- To samé platí o skocích do vody. Nechte dítě skákat jen tam, kde je to povolené, a v případě přírodních koupališť nejdřív sami zkontrolujte hloubku.
Voda nemá být strašák
Že chodí maminky plavat už s batolaty, není jen kratochvíle, má to rozhodně svůj význam! Seznamování se s vodou už od útlého věku pomáhá dětem budovat přirozený vztah k vodě a učí základům bezpečnosti. „Voda má být pro děti radostí, ne nebezpečím,“ říká Štěpánka Štrougalová. Než dítě pustíte k vodě samotné, zopakujte si základní pravidla. Umí samo vlézt i vylézt z bazénu? Ví, že nesmí do vody bez vás, i kdybyste si „odskočili jen na minutku“? Jasná pravidla, přímý dohled a aktivní přítomnost, to je základ letního klidu pro vás i vaše děti.