Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Přepadne vás někdy pocit, že všichni ostatní dosahují jednoho úspěchu za druhým, budují kariéru, pyšní se pokroky svých dětí, cestují po světě a plní si sny, zatímco vy přešlapujete na místě? Může to být velmi frustrující a demotivující. Obzvláště v době sociálních sítí, kde se „dokonalé životy“ ostatních prezentují online a v barvách…
1. Uvědomte si kontext
Zaměstnáváte si hlavu tím, že vaši přátelé a známí mají „všechno lepší“? Snižujete tak sebehodnotu a pochybnostmi o vlastních schopnostech stavíte svůj reálný život na druhou kolej.
„Všichni se v určitých okamžicích nějakým způsobem porovnáváme s ostatními. Máme to zabudováno v DNA, zajímá nás, jak nás vidí a vnímá okolní svět. Pohlížíme na ostatní a jejich život jako na měřítko vlastního úspěchu. I když na tom není v zásadě nic špatného, podobný přístup vyvolává závist a pocit zahanbení,“ uvedla newyorská neuropsycholožka Sanam Hafeez pro magazín Self. A upozornila, že obzvlášť ubíjející umí být úspěch bez kontextu, který je většinou vidět na sociálních sítích: vše je zde totiž významně zkreslené.
2. Najděte, co se skrývá za závistí
Abyste dokázali změnit své vnímání a přestali se srovnávat s ostatními, musíte pochopit, co konkrétně cítíte. Zamyslete se nad sebou a veškeré negativní myšlenky a pocity si sepište na papír – budou se vám tak lépe identifikovat.
Odpověď se může zdát zřejmá – řeknete si: „Prostě jim závidím.“ Jenže to není tak jednoduché. Proč závidíte? „Možná s překvapením zjistíte, že hlouběji cítíte především stud, trpíte pocitem méněcennosti, snažíte se maskovat pošramocené sebevědomí, nevěříte si, jste frustrováni aktuálním stavem věcí ve vašem životě… Pojmenování a vědomé přijetí těchto emocí mnohdy představuje první krok k jejich zdravému zpracování,“ uvádí Sanam Hafeez.

Životy ostatních berou mnohdy lidé jako měřítko vlastního úspěchuFoto: BongkarnGraphic, Shutterstock.com
3. Přestaňte řešit ty druhé
Jakmile budete vědět, co opravdu cítíte, zeptejte se sami sebe, proč to tak je. Co se s vámi děje, že vás zaplavují právě takové emoce? Můžete předpokládat, že závidíte kolegovi pracovní postup nebo sousedce luxusní dovolené, vaším skutečným problémem ale je třeba nejistota, váhání posunout se a čelit novým výzvám, očekávání ze strany rodiny anebo například nadměrný tlak okolí.
Sanam Hafeez upozorňuje na hlubší příčiny takové vnitřní situace. Možná jste byli v dětství často podceňováni a bylo vám předhazováno, že ten a ten umí kdeco mnohem lépe, je nadanější a šikovnější… A podobný způsob smýšlení vám zůstal do dospělosti.
Nebo jste třeba vyhořelí, cítíte se nenaplnění, pochybujete o správnosti svých rozhodnutí, máte strach ze změny… „Při porovnávání s ostatními velmi často nejde o ty druhé. V první řadě jde o to, jak jste spokojeni (nebo nespokojeni) se svým vlastním životem. Ostatní vám jen nastavují zrcadlo,“ vysvětluje neuropsycholožka.
4. Hledejte na sobě dobro
Také jste se nechali vtáhnout do víru nezdravého porovnávání s ostatními? Nejčastěji za tím stojí jeden problém: přehlížení a sabotování vlastních úspěchů. A právě to brání v jakémkoli růstu nebo posunu vpřed.
„Každý má jinou životní cestu. Možná nemáte, co mají ostatní, ale jistě máte jiné věci, které mají svou cenu,“ zdůrazňuje Sanam Hafeez. „Životní výhry a pozitiva mívají řadu podob. Je snadné fixovat se na úspěchy v životech jiných a přitom zanedbávat své vlastní a vsugerovat si pocit, že váš život nestojí za nic,“ říká expertka a radí zeptat se sám sebe, jaká je definice úspěchu a co úspěch znamená konkrétně pro vás. „Třeba ho chápete takovým způsobem, který se nevztahuje na váš život,“ nabízí k zamyšlení.
- Ptejte se sami sebe, co od života očekáváte, na čem vám záleží, po čem toužíte a kam chcete směřovat. Co z věcí, které chcete ve svém životě, momentálně postrádáte? Sepište si konkrétní kroky, co je dobré udělat, abyste se k těmto osobním cílům dokázali přiblížit. Úspěch, nebo alespoň představa o tom, co ho tvoří, přichází v mnoha různých podobách.