Hlavní obsah

Máte problém s pocením? Zajděte si na botox, nejezte kořeněná jídla a antiperspirant nanášejte na noc

Foto: Ahmet Misirligul, Shutterstock.com

Foto: Ahmet Misirligul, Shutterstock.com

Léto je krásné období. Slunce, zmrzlina, dovolená, prosecco na zahrádce… Ale také vlhké mapy v podpaží, pod prsy, lepivé dlaně a chodidla. Řeč je o pocení, které se týká každého a je pro tělo prospěšné. Ale všeho s mírou, že…

Článek

Pocení k životu neodmyslitelně patří, jedná se o přirozený fyziologický proces, který slouží primárně k regulaci tělesné teploty a ochraně organismu před přehřátím. „Když je nám příliš horko, pocení pomáhá tělo ochladit,“ říká dermatolog András Cseh za společnosti Dermacare.

Přesto může být pocení hodně nepříjemné, zvláště je-li nadměrné. K možnostem, jak eliminovat nežádoucí následky, ale rozhodně nepatří jen deodorant. Ten sice zabrání zápachu, ale před propoceným oblečením vás neochrání – i když je na etiketě kolikrát spousta slibů. Co s tím?

Ukažme si na viníka

Každý člověk má na těle až 4 miliony potních žláz, z toho většina se nachází na dlaních, chodidlech, a ano, v podpaží. Ještě než začnete nadávat na matku přírodu, vězte, že za nadměrným pocením může stát i stres nebo to, co vypijete a sníte. „Častým spouštěčem pocení je alkohol, kofein a kořeněná jídla. To je trojice potravin vyvolávajících pocení, které by měly být minimalizovány,“ varuje Cseh. A pak je tady tzv. hyperhidróza (nadměrné pocení), které se podrobně věnujeme v tomto článku.

Deodorant vs. antiperspirant

Věděli jste, že je velký rozdíl mezi tím, jestli v kabelce nosíte deodorant nebo antiperspirant? Zatímco první jmenovaný produkt vám sice pomůže předejít zápachu, ale mokrým skvrnám v podpaží nezabrání, antiperspirant napomáhá tvorbu potu přímo snižovat. Obsahuje totiž hliníkové soli, které dočasně „ucpou“ potní žlázy. Měl by se aplikovat na noc, kdy je produkce potu nejnižší a účinná látka tak může lépe působit.

  • V lékárně seženete volně dostupné produkty, které s nadměrným pocením zatočí rychleji než ty z drogerií – například Driclor nebo Perspirex.
Foto: fizkes, Shutterstock.com

Nanášíte si antiperspirant přes den, nebo na noc? Je velký rozdíl v následném účinkuFoto: fizkes, Shutterstock.com

Botox do podpaží: Sbohem, potní peklo!

Pokud ani všechny volně dostupné produkty světa nezabírají, možná je čas zamyslet se nad aplikací botulotoxinu. Ano, není to jen prostředek, jak se zbavit vrásek na čele nebo mezi obočím. Injekce botulotoxinu do podpaží či na dlaně (ale i další partie těla) může dočasně (na 6-10 měsíců), ale efektivně zastavit produkci potu. Jedná se ale o poměrně nákladnou záležitost – aplikace vyjde zhruba na 10 tisíc korun.

Další možnosti, které mohou pomoci

Vše, co jsme zmínili výše, není jediná cesta, jak se pocení zbavit nebo ho minimalizovat. Pomoci vám mohou i tyto možnosti:

  • Iontoforéza – metoda založená na pronikání velmi malého množství elektrického proudu a změně napětí na povrchu potních žláz. Účinek je dočasný a ošetření přístrojem je nutné opakovat.
  • Léky na předpis – dermatolog vám může předepsat tzv. anticholinergika, která blokují tvorbu potu, ale mají vedlejší účinky.
  • Laserové odstranění potních žláz – tenkým vpichem se zavede laserové vlákno o síle 1 mm. Postupně v podpaží dojde k prohřátí oblasti na vyšší teplotu a tím dojde k fibrotizaci (vazivové přeměně) potních žláz a jejich následnému zániku.

Když za pocení může stres

Každý člověk reaguje jinak i na stresové situace. Jednou z příčin pocení může být právě i stres. Pokud se kvůli mokrým flekům vyhýbáte kontaktu s lidmi, není to jen fyzický problém, ale i psychická zátěž. Navštivte terapeuta a najděte společně vhodné řešení.

Načítám