Hlavní obsah

Svatba: Ze svatebních šatů designový kousek. Zkuste vintage půjčovnu

Foto: Kateřina Kašparová
13. 5. 2021

Zajímáte se o udržitelnou módu a recyklaci starého oblečení? V tom případě určitě znáte takzvané vintage prodejny se starými, ale zachovalými kousky. Víte ale, že existuje i taková půjčovna svatebních šatů?

Článek

Když se řekne alternativní půjčovna svatebních šatů, možná vás zprvu ani nenapadne hledat své vysněné svatební šaty právě zde. Ale když vám prozradíme, s jakou péčí tu modely z předchozích období pro nastávající nevěsty vybírají, možná změníte názor. Jak to v takové půjčovně svatebních šatů chodí? A pro které nevěsty je jako stvořená? Na to jsme se zeptali Veroniky Matějkové, majitelky pražské vintage půjčovny Tvorbou. Pro ni je klíčovým tématem udržitelnost a principy cirkulární ekonomiky, kdy oblečení zůstává co nejdéle v oběhu.

Jak vaše retro půjčovna svatebních šatů vůbec vznikla?

Nejprve jsem v roce 2016 založila koncept zvaný Tvorbou jako reakci na fast fashion – módu, která se vyrábí v obrovském množství bez ohledu na životní prostředí. Naše idea je smysluplně vracet oblečení zpět mezi lidi. Dnes jsme nejen online obchod s použitým oblečením, ale také s doprovodnou vintage a alternativní půjčovnou svatebních šatů.

Foto: rodinný archiv

Majitelka půjčovny Tvorbou Veronika Matějková vystudovala Fakultu tělesné výchovy a sportu. Nyní studuje dálkově oděvní školu a vychovává dceru Ninu

Jak vás napadlo recyklovat staré svatební šaty?

Líbí se mi, že starší svatební modely vypráví příběhy minulých generací a předchozích majitelek. My je nadšeně pasujeme do dnešní svatební estetiky a vážíme si toho nejcennějšího – jejich stáří. Důležitá hodnota takových šatů, které máte na sobě pravděpodobně jednou v životě, je možnost jejich opětovného využití. Nezahlcujeme tak ani planetu, ani naše šatníky.

Foto: Kateřina Kašparová

Zleva: Jednoduché svatební šaty s dlouhým rukávem, půjčovné 9000 Kč. Dvoudílný svatební set zavinovacího topu se sukní, půjčovné 8000 Kč

Odkud se k vám šaty dostávají?

Dost klikatými cestami. Čas od času sama kontroluju nejrůznější online bazary, swapovací skupiny, brouzdám po second handech. Osvědčený a pro mě osobně nejmilejší zdroj je moje rodina a rodiny mých přátel. Protože ve skříních našich maminek a babiček se dají nalézt opravdové skvosty a poklady. Při výběru je pro mě také důležitý materiál, střih šatů a precizní práce.

Jaký je váš největší poklad?

Třeba šaty, které jsou 70 let staré a jsou po tetě paní, od které jsem šaty koupila. Majitelka jim říkala staropanenské, a tak pro mne symbolizují čistou neposkvrněnou krásu. Takovéto příběhy jsou zatím jen v mojí hlavě, případně sepsané v šuplíčku, ale ráda se o ně podělím s každou nevěstou.

Foto: Kateřina Kašparová

Zleva: Svatební šaty s volány a zdobným výstřihem, půjčovné 8000 Kč, prodejní cena 12 000 Kč. Šaty se zvonovými rukávy a vlečkou, půjčovné 9000 Kč

Zajímalo by mě, jestli šaty ještě dále upravujete.

Snažím se zachovat jejich původní střih a příliš do nich nezasahovat. Sem tam je ale potřeba zašít nějakou dírku, přišít knoflíček a podobně.

Ve vaší půjčovně jsou ale i modernější designérské kousky.

Je to tak. Ráda spolupracuju s lokálními designéry, proto je vintage kolekce doplněna o modely z platformy Young Designers, která sdružuje studenty oděvních škol. Jejich šaty z přehlídkových mol dáváme do oběhu mezi lidi jako nositelnou svatební módu. A pronajímáme i jejich ručně zpracované šperky inspirované přírodou.

Foto: Kateřina Kašparová

Zleva: Extravagantní svatební model s pleťovým body, půjčovné 10 000 Kč, prodejní cena 15 000 Kč. Svatební kostýmek se sáčkem a minisukní, půjčovné 6000 Kč, prodejní cena 9000 Kč

Pro koho je vaše půjčovna vintage svatebních šatů určená?

Je zaměřena na ženy, které chtějí něco jiného. Vášnivě totiž podporujeme nevěsty, které vytváří své vlastní trendy a nebojí se jít osobitou cestou. Je ale pravda, že jsou u nás prozatím k zapůjčení modely spíš menších velikostí. Zdá se, že mladé nevěsty byly velmi štíhlé a tomu odpovídají i naše vintage kousky. Teď je mým cílem najít i modely větších rozměrů nebo původní upravit do podoby, aby odpovídaly i větším konfekčním velikostem než je pouze XS a S.

Foto: Kateřina Kašparová

Modely od mladých designérů: Svatební kalhoty a peříčkový top s pláštěm, autorka modelu Tereza Pospíšilová, půjčovné 12 000 Kč. Asymetrický svatební overal s plisováním, autorka modelu Natálie Hudecová, půjčovné 12 000 Kč

Na jak dlouho si mohu šaty půjčit?

Vše je o domluvě. Není to striktně dané. Některé kousky půjčím pro rychlou městskou svatbu na den, jiné klasicky na prodloužený víkend, tedy na 3 až 4 dny.

A jaká je cena svatebních šatů?

Netradiční svatební nabídku v duchu slow fashion bychom rády zpřístupnily širší veřejnosti, a tak se cena modelů pohybuje v rozmezí zhruba od 3000 Kč do 12 000 Kč, kdy nižší cena je obvykle za zapůjčení jen části modelu, například peříčkového topu, který je součástí modelu skládajícího se z více kusů.

Některé svatební modely jsou u vás na prodej a jiné jen k zapůjčení. Proč je to tak?

Protože k některým modelům mám zvláštní osobní vztah. Jejich příběh je natolik silný a oslovil mě, že je chci mít ve své sbírce delší dobu. Jiné modely ráda pošlu dál, abych mohla získat další.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek