Hlavní obsah

Svatba: Manuál, jak si (ne)vybírat svatební šaty

Foto: smmartynenko, Shutterstock.com
6. 4. 2021

Připravili jsme pro vás praktický návod, jak si zjednodušit výběr svatebních šatů. Rozhodně si nezabookujte model, který vám není pohodlný, ale říkáte si, že do něj „přece zhubnete“. V těch pravých šatech se musíte cítit dobře po všech stránkách! Jak na to, abyste získaly právě takové?

Článek

Jednou z nejdůležitějších zásad je shánět svatební šaty s dostatečným předstihem, tedy ideálně půl roku předem. Svatební salony nabízejí k půjčení kromě modelů pro nevěsty také doplňky, jako je závoj nebo ozdoby do vlasů. Často tady seženete i společenské šaty, takže si vybere i maminka nebo svědkyně. A můžete počítat i s tím, že vybraný kus dokážou v salonu až překvapivě hodně přizpůsobit postavě (lehce stáhnout ramínka, upravit sukni apod.), tudíž se dá s velikostmi docela „zahýbat“.

Na co si dát pozor a co si promyslet, až se pustíte do shánění svatebních šatů?

1. Udělejte si rešerše

Je vždy lepší, když přijdete vybírat a zkoušet už s nějakou představou. Inspiraci lze čerpat na sítích, jako je Pinterest nebo Instagram, a vřele to radíme. A dál? „Doporučuju si vytipovat jen jeden nebo dva salony. Čím více odzkoušených šatů, tím větší zmatek v hlavě,“ říká Monika Libřická ze svatebního salonu Le Monika.

Až salon vyberete, projeďte jeho on-line nabídku a zapište si pár modelů, které vás zaujaly. Počítejte přitom s tím, že zkouška šatů může vaše favority hodit do koše a nakonec vyhraje kousek, po kterém byste zprvu ani nesáhly. „Ze zkušeností víme, že nevěsty odcházejí z šedesáti procent s jinými šaty, než byla jejich původní představa,“ upozorňuje Monika Libřická. Doporučuje proto na místě zkusit i jiné střihy a látky, než které nevěsta zprvu preferuje.

Foto: Pitchaya_T, Shutterstock.com

Než půjdete do vybraného salonu, určitě mrkněte na jeho webové stránky a vytipujte si pár favoritů

2. Držte se stylu svatby

Při vybírání musíte mít na paměti místo konání svatby, roční období i celkový styl, do kterého bude obřad laděn: zda jde o venkovní boho svatbu, nebo naopak velmi tradiční sňatek v kostele. „V neposlední řadě je důležité vzít v úvahu, jak bude oblečený partner. Zdali bude mít formální oblek, nebo neformální oblečení v podobě kalhot, vesty a košile,“ podotýká Lenka Izsák, návrhářka a majitelka salonu MiaBella.

Jestli sháníte něco méně tradičního a originálního ohledně barvy či střihu, například krátký kostýmek, v klasických svatebních salonech to spíš nenajdete. Zkuste se v tom případě mrknout do konfekce, i modelka Emily Ratajkowski (29) se vdávala v kalhotovém kostýmu ze Zary!

Foto: Archiv MiaBella

Svatební šaty v boho stylu mohou vypadat například takto. Mívají splývavou sukni a různé varianty krajek

3. Promyslete si rozpočet: půjčit, nebo ušít?

Na internetových stránkách salonu lehce zjistíte, kolik dáte za půjčovné: bývá v rozmezí od 2 000 do 25 000 Kč, záleží na honosnosti a značce šatů. Platí se i za zkoušku (cca 250–500 Kč), což se většinou ve výsledku odečte z půjčovného, pokud si vyberete. A přímo při rezervaci se platí také záloha.

Počítejte s tím, že při vracení můžete doplácet za případné poškození modelu. Například u tylových šatů hrozí velké riziko, že sukni trochu natrhnete. V takových případech se vyplatí mít sjednané pojištění odpovědnosti za škodu třetí osobě (= pojistka na blbost).

Další možnost je nechat si svatební šaty ušít na míru, což často vychází plus minus stejně (v závislosti na střihu, látce atd.). K této variantě se mnoho nevěst uchyluje zejména tehdy, když nemohou najít padnoucí střih.

4. Střih přizpůsobte postavě

Tápete mezi střihy? Zamyslete se, co vám sluší podle typu postavy. Máte vosí pas a za problémovou partii považujete boky? Střih à la mořská panna, který postavu obepíná od prsou ke kolenům, asi nebude to pravé. Pokud vás trápí bříško, nehodí se pro vás šaty s obrovskou sukní, která se rozšiřuje hned od pasu, a zkuste raději pozvolna se rozšiřující střih.

Kamenem úrazu bývají dlouhé rukávy. „Nevěsty v poslední době často hledají šaty s rukávy, protože chtějí mít ruce zakryté kvůli větší velikosti. Ne vždy je však dlouhý rukáv dobrou volbou, může naopak působit příliš zahaleně a masivně. Je mnohem lepší vybrat šaty s kratším rukávem, který zakryje nejširší místo ruky, a šaty tak budou působit lehčím a jemnějším dojmem,“ doporučuje návrhářka Lenka Izsák.

Zkuste se při zkoušce v šatech různě hýbat, tančit, sedět. Opravdu v nich vydržíte do noci? Nezapomeňte si na zkoušky obout podpatky, ideálně ty, které budete mít v den D. Pokud ale nemáte boty ještě vybrané, nevadí, konečná délka sukně se upravuje až těsně před půjčením. A také si na zkoušení oblečte spodní prádlo v tělové barvě, které pod šaty nebude vidět.

5. Zvolte správný odstín

Co se barev týče, na výběr je sto odstínů bílé, téměř bez nadsázky! Orientujte se podle tónu pokožky i barvy vlasů. „Tmavovláskám nesedne čisté bílá, která je tvrdá. Na tomto typu nevěst vyniknou jemně béžové a smetanové odstíny, zastřené champagne či cappuccino,“ radí Monika Libřická. „Pro blondýnky bych volila champagne s narůžovělými, zlatistými podtóny, alabastrovou nebo krémovou bílou. Vhodná je i světle béžová.“

Foto: G-Stock Studio, Shutterstock.com

Dbejte i na výběr odstínu, nejvíc teď frčí tlumenější bílá zvaná off-white

6. Pečlivě vyberte svatební pomocníky

Kamarádky sedí se sklenicí prosecca v ruce a nastávající nevěsta si zkouší jedny šaty za druhými. To všichni známe z filmů. Ale nemusíte s sebou brát hned celou partu kamarádek, mnohdy je lepší mít jednoho nebo dva poradce. Důležité je, aby měli podobný vkus jako vy a dokázali vám říct svůj názor. Skvělou vychytávkou je si všechny vyzkoušené šaty nafotit a natočit, abyste si doma mohly v klidu rozmyslet, které jsou ty nej.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek