Hlavní obsah

5 nejčastějších mýtů o rozvodu. Kterým (ne)věřit?

Foto: thinkstock

Univerzální recept, jak se vyhnout rozvodu, neexistujeFoto: thinkstock

Druhé manželství už určitě vydrží! Nejdřív spolu jen bydlete, to snižuje pravděpodobnost rozvodu! Jsou vám tyhle rady povědomé? A víte, že patří mezi mýty? Pravda je zcela jiná!

Článek

Mýtus je tvrzení, které získává punc pravdivosti častým opakováním. Právě to ale na serióznost informace nemá vůbec žádný vliv! Nenechte se napálit a nevěřte těmto nejčastějším bludům o rozvodech!

1. Soužití před svatbou pomáhá

Zdá se to být logické, nicméně na manželství se nelze nijak připravit. „To, za jakých okolností se rozhodnete spolu žít a bydlet, nemusí vydržet věčně,“ vyvrací mýtus Tina B. Tessina, psycholožka z Kalifornie. Pokud třeba váš partner přijde o práci a dlouhodobě se s tím vyrovnává, prochází partnerství zkouškou. Nástrah ale číhá mnohem víc. „Můj manžel začal tři roky po svatbě hrozně pít, protože mu zemřel otec. Byl agresivní a nesnesitelný. Několikrát mě i zbil. To bych do něj během dvouletého společného bydlení nikdy neřekla,“ smutně vypráví dnes již rozvedená Jindřiška.

Foto: thinkstock

Ať jsou vaše konflikty jakékoli, nikdy by u nich neměly být vaše dětiFoto: thinkstock

2. Druhé manželství už vydrží

Zkušenosti z prvního manželství jistě budou užitečné, říkáte si. Ale skutečnost? „Zhruba 67 až 80 % druhých manželství končí rozvodem, ta třetí se rozpadají ještě častěji," říká Mara Opperman, specialistka na vztahy z New Yorku. I další odborníci přitakávají, že jakmile už víte, „jak se rozvést“, nic vám nebrání udělat to znovu. A to platí u všech, ať bydlíte v Čechách nebo na Aljašce. Například ze studie Rozpady kohabitací, rozvody manželství Sociologického ústavu AV ČR vyplývá, že nejohroženější skupinou z hlediska rozvodů jsou partneři se středoškolským vzděláním a ti, kteří se už jednou rozvedli. Aktuálně platí, že se u nás rozpadá 50 procent manželství.

3. Matka vždy dostane děti do péče

„I když matka dítěte je primární pečovatel, oba rodiče mají stejný nárok trávit čas s dětmi,“ optimisticky uvádí právnička Silvana D. Raso z New Yorku. Domněnku, že dítě musí být svěřeno vždy a zákonitě do péče matky, považuje za jeden z mýtů i doktor Zbyněk Mlčoch, který se mimo jiné zabývá největší právní online poradnou v Česku.A čísla? Portál Justice.cz odhaluje, že v roce 2012 bylo otci svěřeno 1 470 dětí, dalších 1 135 připadlo do společné či střídavé péče. Pravda, z devatenácti tisíc dětí to není nic moc, ale nemožné to není.

Foto: thinkstock

Někdy dostane děti do péče otec. Soud musí přihlížet k prospěchu dětí a hodnoticí kritéria se pomalu od tradičního pohledu posouvajíFoto: thinkstock

4. Důvod rozvodu je vždy nevěra

Rozvodem končí každé druhé manželství v Česku, naše země tak patří k těm s největší rozvodovostí v Evropě. Sociologové uvádějí, že mezi hlavní důvody rozpadu manželství patří rozdílnost povah a zájmů partnerů, alkoholismus, nově i tíživá finanční situace. Nevěra tak není jediným spouštěčem laviny výčitek. A když už, většinou se jedná o reakci na některou z výše vyjmenovaných situací. „Muži milují své manželky, ale když nevědí, jak řešit některé vztahové problémy, hledají rady u cizí ženy," tvrdí Susan Mandel z americké Rutgersovy Univerzity, která se zabývá hledáním pravých důvodů mužské nevěry.

5. Bez podpisu se rozvod nekoná

Tak tohle je částečný omyl. Podle zákona o rodině se jedná o sporný (ztížený) rozvod. Soud nesmí manželství rozvést na základě několika bodů, mezi které patří i ten, kdy jeden z manželů s rozvodem nesouhlasí a jde zároveň i o toho, který se na rozvodu převážně nepodílel. Soud však manželství rozvede, pokud spolu pár nežije nejméně tři roky. Pasivita je v tomto případě k ničemu.

Uf, lepší se nerozvádět, že?

Načítám