Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Děkujeme, že jste ochotni svěřit nám své hospodaření a popsat, jak jako rodina vycházíte s příjmy. Chcete se také přidat? Popis finanční situace a vyplněný dotazník posílejte na adresu redakce.prozeny@firma.seznam.cz. Vše zůstává zcela anonymní.
Projekt Mluvte o penězích! na Proženy.cz
Seriál pro ženy o financích. Na stránkách Proženy.cz se v projektu Mluvte o penězích! dlouhodobě zabýváme hospodařením českých rodin a v podcastu i článcích konzultujeme se zkušenými odborníky různá finanční témata, která se týkají běžných domácích rozpočtů (úspory v domácnosti, spoření na důchod, tvorba peněžní rezervy, drobné investice, dělení majetku při rozvodu…).
Nestěžujeme si, zvládáme si důchod i užívat!
„Jsme dva senioři, s jedním podprůměrným a jedním lehce nadprůměrným důchodem. Bydlíme v družstevním bytě ve středně velkém městě. Oba máme vysokoškolské vzdělání. Máme celkem devět vnoučat a na svůj život si nemůžeme stěžovat,“ uvedla hned na začátek paní Ivana (75). S manželem (77) si celý život spořili, aby měli i na nenadálé situace – především zdravotní. Podle ní si žijí spokojeně a nijak nestrádají.
Když sečtou své důchody, mají na měsíc 40 tisíc korun, což podle nich není vůbec málo a celkem v pohodě z toho pokryjí nejen nájem. Ivana říká, že je zatím nijak výrazně neovlivnila ani současná krize, hlavně zdražování cen energií, protože ji měli zafixovanou za přijatelné ceny. Možná se to změní na podzim, kdy jim fixace končí, ale věří, že i to zvládnou. „Dokonce si můžeme dovolit i kvalitní jídlo a dopřát si, co nám chutná. I když to znamená, že za něj utratíme kolem deseti tisíc měsíčně,“ říká.
Zbývá i na koníčky a vnoučata
Protože se stále těší dobrému zdraví, manželé rádi cestují: mohou si dovolit jezdit na výlety a jednou ročně i na delší dovolenou. Nemusí ani jakkoli šidit vnoučata, kterým rádi kupují drobné dárky a berou je i na oblíbené výlety. Mohou si to dovolit i proto, že už tolik neutrácejí za oblečení ani kosmetiku – na to nepadne víc než tisícovka. „Žijeme tedy vlastně skromně i spokojeně, neutrácíme za zbytečnosti, ale současně neškudlíme každou korunu, pokud si chceme dopřát něco, co nás baví nebo zajímá. V důchodu si má člověk dopřát čas i vše potřebné pro koníčky a záliby,“ říká Ivana.
Když se jí zeptáte na případné finanční obavy, pak je přesvědčená, že všechno zvládnou. Prožili hodně krušných chvil v minulosti a vždy se z nich dokázali společně dostat, tak to podle ní bude i nadále. „Jediné, co nás samozřejmě napadá, je, jak to bude, až jeden z nás zůstane sám. Jak si pak finančně poradí… Máme sice něco našetřeno, ale jestli to bude stačit, to nevíme,“ uzavírá.
FINANČNÍ DOTAZNÍK DŮCHODKYNĚ IVANY
Věk a povolání: 75 let, důchodkyně
Kolik dáme dohromady: Přibližně 40 000 Kč
Kolik padne na bydlení: 7 000 Kč
Kolik platíme za jídlo: Do 10 000 Kč
Kolik platíme za oblečení: Minimálně (v přepočtu na měsíc jen pár stovek)
Kolik platíme za drogerii a podobně: Přibližně 600 Kč a další drobné výdaje se vejdou do dvou tisíc.
Co jsme museli oželet nebo čeho kupujeme méně: Nevím o ničem. Jen nekupujeme věci, které opravdu nepotřebujeme. Nestrádají ani vnoučata, se kterými trávíme dost času a kupujeme jim dárky k Vánocům, svátkům i narozeninám.
Kolik máme naspořeno: 300 000 Kč, a když za měsíc něco zbyde, ukládáme si to do banky na účet. Investovat jsme nezačali, protože co když bude potřeba peníze použít a nepůjde to, kdyby byly vázané třeba na termínovaném vkladu.
Kolik můžeme investovat do dovolené a zážitků: 30–50 000 Kč ročně
Finanční obavy: Nemáme, zažili jsme i tzv. špatné roky, takže v případě potřeby umíme hospodařit a uskromnit se.
Můj finanční zlozvyk: Nákup i ne vždy potřebných věcí pro naše zájmy a koníčky, ale to vlastně ani není zlozvyk, důchod by si měl člověk užít.
Můj strach spojený s financemi: Jediné obavy máme z toho, jak bude někdo z nás finančně vycházet, až tu zůstane sám.
Mé finanční cíle a naděje: Žít jako doposud – tedy se nemuset omezovat ve svých potřebách.
Ivana a její manžel jsou inspirací
„Paní Ivana s manželem jsou krásným příkladem toho, že spokojený důchod může být reálný. Přestože jejich příjmy nepatří mezi nejvyšší, díky rozumnému přístupu, životním prioritám a společné souhře dokázali vytvořit prostředí, ve kterém se jim žije důstojně, radostně a hlavně bez pocitu strádání. V dnešní době, kdy se o seniorech často mluví hlavně v souvislosti s nedostatkem, je to o to inspirativnější,“ hodnotí Ivanin příběh Jiří Hluchý, CEO a zakladatel fintech startupu Frenkee.
Oceňuje, že mají naspořeno a s rozvahou si ukládají i přebytky z měsíčního rozpočtu, což vypovídá o jejich skvělém přístupu k financím. Zatím se jim větší finanční problémy vyhýbaly, mimo jiné i díky včas zafixovaným cenám energií. Jsou si ale vědomi, že se situace může změnit, a právě proto hospodaří tak, aby byli připraveni. A k tomu by se mohlo hodit pár rad:
- Co bude, až jeden z nich zůstane sám? Taková otázka je víc než oprávněná. Finanční rezerva, kterou manželé už mají, je skvělý základ, ale mohli by například ještě zvážit sjednání jednoduchého životního pojištění, které by mohlo zajistit klidnější budoucnost pro toho druhého a přinést větší pocit jistoty už teď. Existují varianty i pro starší klienty, často s jednorázovým výplatním plněním a bez zdlouhavého papírování.
- Pro klid je dobré mít předem vyřešené i majetkové otázky, například prostřednictvím závěti nebo darovací smlouvy, aby v citlivé chvíli už nezbývalo nic nepříjemného k řešení.
- Je dobré také vědět, že i opatrné investování může být příležitostí ke zhodnocení naspořených peněz, které jinak leží ladem na spořicím účtu. Obava manželů, že když člověk peníze investuje, nemá k nim mnohdy přístup, je pochopitelná. Ale existují i možnosti, které nejsou časově vázané jako termínované vklady. Například investiční fondy, ze kterých lze prostředky vybrat do několika dnů, pokud by bylo potřeba. Existují portfolia vytvořená na základě potřeby klientů a podle jejich preferencí. Navíc nemusí jít o žádné velké částky. Už jen malá část rezervy může postupně přinášet příjem navíc.
- A pokud jde o běžný rozpočet, i ten se dá nenápadně podpořit využíváním slev a výhod, které jsou seniorům dostupné. Jedná se například o zlevněné jízdné, volné vstupy do kulturních institucí, příspěvky zdravotních pojišťoven na pohyb nebo pomůcky. Někdy se za tím schovává víc úspor, než by se mohlo zdát.
Paní Ivana s manželem si zaslouží obdiv, jak se aktivně zajímají o budoucnost. V 75 a 77 letech mluví o hospodaření s klidem a nadhledem, jaký by jim mohli závidět mnozí mladší. Nejde jen o čísla. Jde o postoj a jistotu, která nestojí na luxusu, ale na zdravém rozumu, odpovědnosti a vzájemné podpoře.
S kým jsme si povídali o penězích?
Mluvíme se skutečnými ženami o jejich skutečných příjmech, výdajích a finančních problémech.
- Prodejkyně letenek Jana: Trápí ji nedostatek úspor. Jak na finanční polštář?
- Asistentka Ivana: Chce jít dřív do důchodu. Má na to prostředky?
- Kantýnská Stanislava: Je sama s malou dcerou. Jak vyjít, když muž neplatí?
- Žena v domácnosti Jindra: Jak na vyrovnaný rozpočet s jedním platem?