Hlavní obsah

Anděl i Bratříčku, zavírej vrátka: Znáte písně Karla Kryla?

Foto: Profimedia.cz

Foto: Profimedia.cz

Co by to bylo za táborák s kytarou bez Anděla nebo za vzpomínkovou akci k srpnu 1968 bez Bratříčku, zavírej vrátka. Písně Karla Kryla (†49) rezonují v mnoha lidech dodnes – a není se čemu divit. Je v nich skryta jemná poezie i bolest tehdejší doby.

Článek

Poslední měsíc se nese ve znamení vzpomínek na písničkáře Karla Kryla. Dnes je to sedmdesát pět let od jeho narození. Karel Kryl byl rodák z Kroměříže a jeho rodina vlastnila tiskárnu, knihy tedy byly součástí jeho dětství. Možná i to mělo vliv na jeho pozdější tvorbu – o některých jeho písních se mluví jako o poetických dílech. Však mu také bylo občas přezdíváno „básník s kytarou".

Sám se ale nevydal ve stopách svého otce, chtěl se stát hrnčířem, jako jeho pradědeček. Láska k hudbě a poezii ale nakonec zvítězila. Už v roce 1966 se jeho písně, jako například Salome nebo Anděl, objevily v rozhlase, kde měl svého velkého zastánce, hudebního publicistu Jiřího Černého (83). Ten Krylovy písně pouštěl v hitparádě Čtrnáct na houpačce.

Jenže v březnu 1969 byl pořad zrušen, protože Jiří Černý odmítal uposlechnout vedení rozhlasu, které chtělo Krylovy písně stáhnout. Karel Kryl pak na podzim téhož roku odjel do německého Waldecku na písničkářský festival, a tam získal politický azyl. Ačkoli si nikdy nezažádal o německé občanství, do své rodné vlasti se už nikdy natrvalo nevrátil, ani po revoluci.

3. března 1994 v Mnichově zemřel na infarkt myokardu, letos to tedy je 25 let, co nás tento geniální bard opustil. Jeho protestsongy, které psal (nejen) jako vyjádření nesouhlasu s okupací Československé republiky vojsky Varšavské smlouvy, jsou vám určitě známé, zejména pak ten hlavní – Bratříčku, zavírej vrátka. Jak dobře ale znáte další zpěvákovu tvorbu? Otestujte se!

1. Z roku 1962 pochází píseň, ve které zpívá „V novinách čtu si zvěsti o neštěstí, které stihlo vílu, nevídáno, říkám ráno odhodlaně, směrovky na rozcestí smutek věští poskládaný z dílů, v akváriu srdce ryju do vorvaně…“. Tato píseň se jmenuje Žalm za...?
2. Co znamená v překladu „Morituri te salutant“, což je zároveň i název jedné z nejznámějších písní Karla Kryla?
3. Na přebalu jednoho alba je fotografie chlapce, který má na zádech na kabátu nakreslený terč. O jakou desku se jedná?
4. Jaký pokrm ukradl důchodce ve stejnojmenné písni z pultu v závodní jídelně?
5. Na čem doprovázel klaun krále v písni „Král a klaun“?
6. Písně Karla Kryla dodnes slouží jako protestsongy. V roce 2013 vznikla občanská iniciativa „Nikagda nězabuděm“, která pobízela lidi k tomu, aby šli volit. Jedenáct zpěváků nazpívalo stejnojmennou píseň jako hymnu této iniciativy. Kdo z těchto umělců se nahrávání songu neúčastnil?
7. O jaké dívce zpíval Karel Kryl, že „sedává v zahradě za cihlovou zídkou, popsanou v slavných výročích“?
8. Píseň Anděl patří k těm nejznámějším a dodnes se hojně zpívá nejen u táboráků. Zvládnete doplnit chybějící slova v textu? Vyberte správnou kombinaci. „…a tak jsem _____ anděla, on oknem uletěl mi, snad přítel prý mi udělá, nového z mojí _____ .“.
9. Karel Kryl získal po revoluci dvě státní vyznamenání. Které z těchto to nebylo?

Tak co, máte všechny odpovědi zkontrolované? Pokud ano, vyhodnoťte si test.

Která píseň je vaše nejoblíbenější?

Reklama