Hlavní obsah
2,9
(5206)
Foto: Greta Blumajerová

Foto: Greta Blumajerová

Nejlepší bramborák byl vždycky ten od babičky. Nikdo asi neumí vysvětlit, čím přesně to je, protože poměry ingrediencí jsou zásadně od oka, ale ona ho prostě vždy uměla nejlépe. Proto jsem se za babičkou, vlastně hned za několika (a dokonce i dědečky), vydala do domova seniorů. A všechny jejich bramborákové tipy jsem sepsala.

15 min.
Příprava
20 min.
Vaření
Nízká
Náročnost
Ingredience pro:
4 porce
  • 1 kg brambor
  • 2 vejce
  • 100 g hladké mouky
  • 8 stroužků česneku
  • majoránka
  • sůl
  • pepř
  • sádlo
  • drcený kmín
Článek

Postup

01.

Oloupané brambory nastrouhejte. Najemno pro hladší strukturu, nahrubo pro křupavější bramboráky nebo půl na půl pro něco mezi tím. Některé recepty doporučují spařit brambory horkým mlékem, aby nezhnědly, ale z děvčat to nikdo nedělá – a já jim musím dát za pravdu: těsto je pak zbytečně řídké a musí se do něj dát mnohem více mouky. Pokud jsou brambory extra šťavnaté, slijte z nich přebytečnou tekutinu.

02.

Shodli jsme se, že česneku je potřeba hodně, vy však množství samozřejmě upravte dle své chuti. Můj lis na česnek zůstal téměř nedotčen, protože česnek stejně dobře můžete rovnou nastrouhat na jemném struhadle spolu s bramborami a mít tak méně nádobí.

03.

Vejce dejte dvě až tři. Podle toho pak vmíchejte tolik hladké mouky, aby vzniklo poměrně husté těsto. Dali jsme asi 100 gramů, ale můžete použít i více, bramboráky pak budou sice méně křupavé, zato budou lépe držet. Zahustit můžete i strouhankou nebo polohrubou moukou.

04.

Nyní těsto dochuťte: brambory spolknou poměrně dost soli, takže se jí nebojte dát klidně lžičku. Na majoránce se shodli všichni, té se snese asi lžíce. A drcený kmín? Tam už se názory rozcházejí – někdo ho má rád, jiný ho raději vynechá. A nakonec – abych citovala naše seniory – ještě „Trochu pepře, ať se vzepře“!

05.

 Na velké pánvi rozpalte dostatečné množství tuku. Většina lobbovala pro sádlo, které placky krásně ovoní, ale byly zde hlasy i pro slunečnicový olej.

06.

Z těsta tvořte asi půl centimetru tlusté placky a pozvolna je z obou stran smažte dozlatova. Bramboráky jsou nejlepší ihned po upečení, takže se může velmi dobře stát, že vám po dosmažení vlastně žádné nezbudou... Z těch zbylých nechte na papírových utěrkách odsát přebytečný tuk a podávejte. Jak připomíná Jindřiška, nejlépe s dobře vychlazeným pivem!

Tip: Do těsta můžete přidat škvarky (těm fandí paní Václava), uzené či bůček (radí Zdeňka), ale i další zeleninu: v Novém Boru jsou například oblíbené placky s najemno nastrouhaným květákem a zelím – bramboráky odlehčí a dodají jim skvělou chuť. Vyzkoušet musíte i zdravější nesmažený bramborák, který paní Jindřišce pekla už její babička: klasické bramborákové těsto vlijte do tukem vymazaného velkého pekáče a poklaďte měsíčky oloupaných jablek. Upečte dozlatova a vychutnejte si křupavé okraje...

Foto: Greta Blumajerová

Bramboráky mají jedinou nevýhodu: když máte konečně dosmaženo, je dost možné, že už jsou všichni po jídle a nezbývá jediná placka...Foto: Greta Blumajerová

Kdo by neměl rád bramboráky! Vyzkoušejte zelné placky à la bramborák, bramboráky s houbami anebo třeba bramboráky s uzeným pečené v troubě. A už jste ochutnali bramborákovou pizzu?

Reklama