Článek
Plevel je nepřítel všech zahrádkářů a pěstitelů. A každý způsob, jak se ho co nejspolehlivěji zbavit, je velmi vítán. Inspirujte se radami a tipy, jak ho dostat z trávníku, cestiček nebo ze záhonu. Jak na to?
Jak se zbavit plevele v trávníku
Zbavit se plevele v trávníku není snadné. Nejspolehlivější metodou je ho vytrhávat, existují na to i různé vypichovače, které dovedou nežádoucí rostlinu podebrat u kořenů a snadno a účinně odstranit. Pokud je ale v trávníku plevele hodně nebo máte opravdu velkou plochu, pak je šikovné přidat další opatření.
Pomáhá třeba podzimní a jarní vertikutace, která naruší například porost jetele, ale plevel tipu pampeliška či sedmikráska nezastaví.
Herbicidy jsou tutovka, ale je třeba zvolit selektivní přístup, tedy na konkrétní plevele, a dohlédnout na správnou aplikaci i bezpečnost (použití ochranných pomůcek). Květen je ideální doba na aplikaci postřiků proti plevelům, pozor ale na to, že teploty při postřiku by měly být dlouhodobě nad 12 °C.
- Jak chránit trávník před plevelem: Zdravá tráva se rychle rozrůstá a není v ní pro plevel místo. Pečujte o ni dostatkem vody i živin a nepoškozujte ji mechanicky třeba při sečení! „Pokud jsou nože sekačky tupé, trávník spíše trhají, což vede k jeho oslabení a zvyšuje náchylnost k nemocem a plevelům. Proto se vyplatí pravidelně kontrolovat ostrost a vyvážení nožů a v případě potřeby je vyměnit,“ doporučuje Ondřej Ludl z firmy Al-Ko Kober.

Pampelišky v trávníku jsou krásné, ale když je tam nechcete, čeká vás dost práceFoto: VisualArtStudio, Shutterstock.com
Jak se zbavit plevele v chodníku
Nalít na chodník nebo dlažbu chemii je jistě nejsnazší, ale za deště se může dostat i na okolní vegetaci – a to nechcete. Nejúčinnější způsob, jak se mechu a pleveli bránit, je pravidelné zametání, které odstraní jejich semena.
Když už plevel vyroste, je dobré ho zlikvidovat mechanicky. „Pomůže s tím i odstraňovač plevele s rychle rotující kartáčovou hlavou, který usnadní práci a zároveň je šetrný k povrchu dlažby,“ říká Lukáš Rom ze společnosti Kärcher a dodává, že když mechanická metoda nestačí, lze použít tlakové čištění vodou: uvolní mech i usazené nečistoty a zároveň je odplaví.
Proti plevelům obecně pomáhá i kyselina octová, ale pozor – poškozuje betonovou dlažbu. Podobně účinkuje i směs vody a jedlé sody. V obou případech je nutné postřik opakovat, protože není tak účinný jako chemie. >>>Zabijáci plevele: voda, ocet i noviny
- Nejlepší prevence: Když se vám podaří z mezer v chodníku odstranit všechen plevel a nečistoty, je dobré je prosypat například křemičitým pískem, který nežádoucím rostlinkám nedovolí znovu se uchytit.
Jak se zbavit plevele v záhonech
I plevel v záhonech je nejlepší vytrhávat ručně, ale funguje mulčování. Mulč kromě jiného zadržuje také vodu a tlející kůra navíc slouží jako hnojivo. Na zeleninové záhony lze dávat místo mulče posekanou trávu, slámu nebo štěpky.
Chcete plevel likvidovat s pomocí octa? Na záhonech buďte velmi opatrní! „Kyselina octová v 20% koncentraci by mohla být dostatečná jako herbicid, ovšem nikoli selektivní, ale totální, takže může zlikvidovat i to, co jste chtěli před plevelem ochránit. Běžný kuchyňský ocet s nižší koncentrací zase funguje velmi málo. Překyselení půdy se bát nemusíte, protože půdní bakterie ocet rychle rozkládají,“ uvádí Petr Ledvina z Ekologického institutu Veronica.
- Nejlepší metoda proti plevelu v záhonech: Nedávejte mu místo! Když vysadíte například ředkvičky, špenát, rukolu nebo saláty hustě vedle sebe a budete je jen protrhávat, nebude mít kde se uchytit. Do rychle rostoucích druhů pak umístěte pomaleji rostoucí, a až se prostor kolem nich uvolní, zamulčujte ho nebo vysaďte třeba lichořeřišnici.